Jihlava chce opravit budovy bývalé vojenské správy, potřebuje 60 milionů

  8:51aktualizováno  8:51
Je to poslední šance. Tak popsal náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) čerstvý plán města na to, jak naložit se dvěma historickými budovami v centru Jihlavy nedaleko Masarykova náměstí. Konkrétně jde o budovy číslo 6 a 8 v ulici U Mincovny. S těmi si magistrát už deset let neví rady.

Letos je podle vedení jihlavského magistrátu poslední rok, kdy můžou čerpat dotaci na opravy bývalé vojenské správy. Oprava historických domů číslo šest a osm v ulici U Mincovny by měla vyjít na 60 milionů korun. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Teď vedení města přichází znovu s návrhem přestavět opuštěné domy na kanceláře, které by využili úředníci magistrátu. Místo by zde měli najít pracovníci dvou odborů: životního prostředí a pak školství, kultury a tělovýchovy.

K tomu, aby se tak ale mohlo stát, potřebuje město pomoc odjinud. Samo by totiž celou investici prý neutáhlo. Konkrétně jde o 60 milionů korun. Na tolik mají vyjít práce na přestavění obou objektů. Město nyní doufá, že by mohlo získat až polovinu této částky z programu na regeneraci brownfieldů.

„Letos je poslední rok, kdy tuto dotaci můžeme čerpat. A pokud bychom se nepřihlásili do tohoto programu a nepokusili se tyto peníze získat, deklarovali bychom, že s touto budovou nechceme nic dělat. Je to objekt, který je pro kancelářskou budovu příhodný i z hlediska přístupu veřejnosti. Je to lepší než ho nechat chátrat,“ říká Laštovička.

Fotogalerie

„Objekty v ulici U Mincovny jsou dlouhodobě prázdné. Dospěli jsme k názoru, že bez dotace zrekonstruovat nepůjdou,“ doplnila ho primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

V historických domech v minulosti sídlila vojenská správa. Město je od ministerstva obrany kupovalo před deseti lety za 14 milionů korun. Tehdy převládala v zastupitelstvu optimistická nálada, že rekonstrukce nebude příliš nákladná.

„Předpokládám, že na její rekonstrukci nebude potřeba horentní suma peněz,“ nechal se slyšet tehdejší náměstek primátora a současný opoziční zastupitel Martin Hyský (ČSSD).

Jenže praxe ukázala, že celá záležitost bude komplikovanější. I proto už o dva roky později oba objekty město poprvé nabídlo kupcům. A v dalších letech pak svůj pokus opakovalo. Vždy ale s neúspěchem. Pouze jednou se našel zájemce, který se do dražby přihlásil. Z dohodnuté ceny 5,75 milionu korun však uhradil pouze půl milionu. Zbylou částku už nedoplatil a domy opět zůstaly městu.

Opravovat je třeba i v Hluboké

Nápad přestavět bývalou vojenskou správu na magistrátní kanceláře také není nový, včetně přestěhování již uvedených odborů. Jejich úředníci nesídlí přímo v hlavní budově magistrátu, ale v přilehlém domě v Hluboké ulici naproti městské knihovně.

„Tyto prostory jsou před rekonstrukcí. Pokud je začneme opravovat, budeme muset tyto lidi někam dát,“ uvědomuje si Laštovička.

„Jsou tam špatné podlahy. A to nejen povrchy, ale i konstrukce,“ pronesl ke stavu budovy už před rokem tajemník Evžen Zámek.

O dotaci na revitalizaci brownfieldu chce město požádat během letošního podzimu. Pokud by bylo úspěšné, mohlo by s opravou podle vyjádření náměstka Laštovičky začít během příštího roku.

Pokud by však město se svou záležitostí neuspělo, znovu by stálo před otázkou, co s budovami dál. „Je to možnost, s kterou také musíme počítat. Ale nemyslím, že by to město zvládlo zainvestovat celé samo. Pak bychom museli uvažovat o prodeji. Ale nejsem si jistý, že by bylo v silách soukromého investora s tím něco udělat,“ uvědomuje si Laštovička.

Opraví se i další budova

Aniž by byl známý výsledek, přišel na úterní jednání zastupitelstva opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO) s návrhem, zda by se nedal využít zmíněný dotační titul ještě na další budovy v historickém centru.

Konkrétně mu šlo o dům na Masarykově náměstí číslo 18. Ten je v majetku města a v současné době je prakticky prázdný. Funguje v něm pouze kavárna.

Vedení města plánuje dům opravit a vybudovat v něm šest bytů, které by pak pronajímalo. Náklady se momentálně odhadují na 40 milionů korun.

„Nemohli bychom i na tento dům požádat o dotaci na revitalizaci brownfieldu?“ zajímalo Popelku.

Podle Aleny Kottové, která vede na magistrátu odbor rozvoje města, však jednou z podmínek pro udělení dotace je nekomerční využití objektu.

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Unikátní francouzskou restauraci jsme našli v zapadlém koutě na Vysočině

Rémi Decroix a jeho malé království

Na první pohled totální zapadákov, na druhý magnet pro milovníky dobrého jídla, piva i turistických kuriozit. V Horních...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Další z rubriky

V boji s trávou teď na Žďársku pomáhá poloparazit kokrhel luštinec

Žlutě kvetoucí kokrhel luštinec byl nasazen jako silný protivník na louky...

Na louky zarůstající bujnou trávou na úkor pestrobarevných kvetoucích rostlin, jež by lákaly motýly a další hmyzí...

VIDEO: Opilý řidič ujížděl policii, problém má i „vyměněná“ spolujezdkyně

Opilý muž chtěl se chtěl prohodit se splujezdkyní

S alkoholem v krvi a bez platného řidičského průkazu ve středu večer ujížděl před policií řidič osobního automobilu na...

Před čtyřmi roky vyhrál MasterChefa, ve svém podniku se tím však nechlubí

Mladý pár Barbora Sokolíčková a Roman Kotlář v Novém Městě na Moravě druhým...

Už déle než rok funguje v jednom z opravených historických domů na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě kavárna...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY – STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz