V prázdné jihlavské škole by se mohlo znovu učit, jen ji musí někdo opravit

  14:41aktualizováno  14:41
Dům na Brněnské ulici 29 v Jihlavě by opět mohl sloužit jako škola. Jihlavské zastupitelstvo v minulém týdnu odsouhlasilo uvolnění 250 tisíc korun na úpravu projektové dokumentace. Je však otázkou, kdo nákladné opravy zaplatí. ScioŠkola, která by dům chtěla, tolik peněz nemá.

Aby budova v Brněnské ulici znovu mohla sloužit školským účelům, bude třeba provést větší rekonstrukci. Je tam špatná elektroinstalace, budova by potřebovala nová okna i střechu, opravu omítek i úpravy toalet. Tělocvična neodpovídá normám, není tam nářaďovna, objekt není bezbariérový. Chybí vycházkový dvůr pro děti. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Budova, kde dříve působila zvláštní škola a později i dům dětí a mládeže, je už několik let prázdná a nevyužívaná. Magistrát v minulosti uvažoval o tom, že by v budově mohl být Spolkový dům, kde by fungovaly různé zájmové spolky. K dispozici už byla i projektová dokumentace.

„Tento záměr však nakonec padl. Spolky o takový dům neměly zájem,“ vysvětluje náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Naopak o budovu se začaly zajímat školy. Využitím tohoto objektu se zabývala i majetková komise.

„Přišly nám tři žádosti a pokaždé šlo o využití na školské zařízení. Jednoho zájemce jsme vyřadili hned na začátku. Další dva znovu projevili zájem. Jednalo se VOŠ sociální a ScioŠkolu. Žadatelé si prošli celý dům, posoudili jeho stav i se svými projektanty a se stavem budovy byli seznámeni. V tuto chvíli z nich zbyl pouze jeden zájemce, protože VOŠ sociální již našla řešení pro své působení,“ vysvětloval na zastupitelstvu Kalina, který je zároveň předsedou majetkové komise.

ScioŠkola má málo místa, nemusela by přijmout všechny prvňáky

Přestěhování na Brněnskou ulici by soukromé ScioŠkole vytrhlo pomyslný trn z paty. Škola, která nyní sídlí v areálu Stříbrné Terasy na Havlíčkově ulici, totiž trápí nedostatečná kapacita míst ve stávajících prostorách.

ScioŠkola v Jihlavě

„V tuto chvíli máme ve škole kolem 70 dětí, nicméně kapacita je pouze 85 míst. Pokud přibereme během roku nové děti v rámci přestupů z jiných škol, což je velice pravděpodobné, v září 2019 bychom nemohli přijmout standardní počet prvňáčků. Bývá to 15 až 16 dětí,“ vysvětlil manažer ScioŠkoly Marian Golis, proč už se rok a půl jedná s magistrátem o možném využití této budovy.

Někteří zastupitelé na zasedání namítali, že by se nejprve mělo rozhodnout o tom, co a kdo v objektu bude, než dělat jako první projektovou dokumentaci.

„Myslím, že když se mají uvolňovat peníze na projektovou dokumentaci, na rekonstrukci nebo opravy, tak by bylo fajn vědět, co s tím domem bude posléze. V tuto chvíli je záměr zřídit tam školu, ale není to dojednané do konkrétních detailů. Finanční prostředky na tyto věci by se měly dávat rozumněji,“ míní zastupitel Vítězslav Schrek (ODS), který se nakonec hlasování spolu s ostatními stranickými kolegy zdržel.

Budova má pro školní využití řadu nedostatků, míní náměstek

Pochybnosti jsou i o tom, zda budovu pro školské zařízení lze vůbec využít. „Je tam špatná elektroinstalace, budova by potřebovala nová okna i střechu, opravu omítek a také další stavební úpravy včetně úprav toalet. Tělocvična neodpovídá normám, není tam nářaďovna, objekt není bezbariérový. Chybí vycházkový dvůr pro děti. Jsem velice skeptický v tom, že objekt lze provozovat jako školu,“ míní náměstek primátora Radek Popelka (ANO).

Přesto pro uvolnění peněz na projektovou dokumentaci hlasoval. „Měla by nám ukázat, co vše by šlo udělat a kolik by to stálo. Pokud školu a rekonstrukci, tak jedině tak, aby investorem stavebních úprav byl nájemce, a ne město,“ dodal.

Společnost Scio odhaduje opravy na sumu přes 12 milionů korun. „Nedosahujeme takových investičních prostředků, abychom se mohli přímo podílet na rekonstrukci. Recipročně můžeme nabídnout vyšší cenu pronájmu, která ve střednědobém horizontu pokryje velkou část nákladů na rekonstrukci,“ pronesl Golis.

Tento týden majetková komise schválila zadávací podmínky pro výběrové řízení na pronájem této budovy pro školské účely - a to obálkovou metodou. Ještě je musí schválit rada města.

  • Nejčtenější

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Czech Spitfire Club končí v muzeu RAF v Polici a buduje vlastní v Jeníkově

Czech Spitfire Club odchází z Police na Třebíčsku. Svou expozici věnovanou československým letcům ve službách RAF ve...

Řidiči v Brodě si neoddychnou. Jedny uzavírky končí, začínají však jiné

V Havlíčkově Brodě začíná další uzavírka. Zahájeny budou práce na úpravě ulic Zahradnického a Wolkerova. Když si toto...

Premium

Seriál Černobyl se povedl, ale té oblasti spíše uškodil, říká fotograf

O Černobyl a tragickou jadernou havárii, k níž tam v roce 1986 došlo, se Josef Vácha z Velkého Meziříčí zajímal již na...

Jablka s hřebíky, piškoty s vrutem. V Pelhřimově někdo ohrožuje řidiče

Pelhřimovští policisté prošetřují případy, kdy neznámý pachatel umístil do jízdního pruhu silnice na ulici Františka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz