V prázdné jihlavské škole by se mohlo znovu učit, jen ji musí někdo opravit

  14:41aktualizováno  14:41
Dům na Brněnské ulici 29 v Jihlavě by opět mohl sloužit jako škola. Jihlavské zastupitelstvo v minulém týdnu odsouhlasilo uvolnění 250 tisíc korun na úpravu projektové dokumentace. Je však otázkou, kdo nákladné opravy zaplatí. ScioŠkola, která by dům chtěla, tolik peněz nemá.

Aby budova v Brněnské ulici znovu mohla sloužit školským účelům, bude třeba provést větší rekonstrukci. Je tam špatná elektroinstalace, budova by potřebovala nová okna i střechu, opravu omítek i úpravy toalet. Tělocvična neodpovídá normám, není tam nářaďovna, objekt není bezbariérový. Chybí vycházkový dvůr pro děti. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Budova, kde dříve působila zvláštní škola a později i dům dětí a mládeže, je už několik let prázdná a nevyužívaná. Magistrát v minulosti uvažoval o tom, že by v budově mohl být Spolkový dům, kde by fungovaly různé zájmové spolky. K dispozici už byla i projektová dokumentace.

„Tento záměr však nakonec padl. Spolky o takový dům neměly zájem,“ vysvětluje náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Naopak o budovu se začaly zajímat školy. Využitím tohoto objektu se zabývala i majetková komise.

„Přišly nám tři žádosti a pokaždé šlo o využití na školské zařízení. Jednoho zájemce jsme vyřadili hned na začátku. Další dva znovu projevili zájem. Jednalo se VOŠ sociální a ScioŠkolu. Žadatelé si prošli celý dům, posoudili jeho stav i se svými projektanty a se stavem budovy byli seznámeni. V tuto chvíli z nich zbyl pouze jeden zájemce, protože VOŠ sociální již našla řešení pro své působení,“ vysvětloval na zastupitelstvu Kalina, který je zároveň předsedou majetkové komise.

ScioŠkola má málo místa, nemusela by přijmout všechny prvňáky

Přestěhování na Brněnskou ulici by soukromé ScioŠkole vytrhlo pomyslný trn z paty. Škola, která nyní sídlí v areálu Stříbrné Terasy na Havlíčkově ulici, totiž trápí nedostatečná kapacita míst ve stávajících prostorách.

ScioŠkola v Jihlavě

„V tuto chvíli máme ve škole kolem 70 dětí, nicméně kapacita je pouze 85 míst. Pokud přibereme během roku nové děti v rámci přestupů z jiných škol, což je velice pravděpodobné, v září 2019 bychom nemohli přijmout standardní počet prvňáčků. Bývá to 15 až 16 dětí,“ vysvětlil manažer ScioŠkoly Marian Golis, proč už se rok a půl jedná s magistrátem o možném využití této budovy.

Někteří zastupitelé na zasedání namítali, že by se nejprve mělo rozhodnout o tom, co a kdo v objektu bude, než dělat jako první projektovou dokumentaci.

„Myslím, že když se mají uvolňovat peníze na projektovou dokumentaci, na rekonstrukci nebo opravy, tak by bylo fajn vědět, co s tím domem bude posléze. V tuto chvíli je záměr zřídit tam školu, ale není to dojednané do konkrétních detailů. Finanční prostředky na tyto věci by se měly dávat rozumněji,“ míní zastupitel Vítězslav Schrek (ODS), který se nakonec hlasování spolu s ostatními stranickými kolegy zdržel.

Budova má pro školní využití řadu nedostatků, míní náměstek

Pochybnosti jsou i o tom, zda budovu pro školské zařízení lze vůbec využít. „Je tam špatná elektroinstalace, budova by potřebovala nová okna i střechu, opravu omítek a také další stavební úpravy včetně úprav toalet. Tělocvična neodpovídá normám, není tam nářaďovna, objekt není bezbariérový. Chybí vycházkový dvůr pro děti. Jsem velice skeptický v tom, že objekt lze provozovat jako školu,“ míní náměstek primátora Radek Popelka (ANO).

Přesto pro uvolnění peněz na projektovou dokumentaci hlasoval. „Měla by nám ukázat, co vše by šlo udělat a kolik by to stálo. Pokud školu a rekonstrukci, tak jedině tak, aby investorem stavebních úprav byl nájemce, a ne město,“ dodal.

Společnost Scio odhaduje opravy na sumu přes 12 milionů korun. „Nedosahujeme takových investičních prostředků, abychom se mohli přímo podílet na rekonstrukci. Recipročně můžeme nabídnout vyšší cenu pronájmu, která ve střednědobém horizontu pokryje velkou část nákladů na rekonstrukci,“ pronesl Golis.

Tento týden majetková komise schválila zadávací podmínky pro výběrové řízení na pronájem této budovy pro školské účely - a to obálkovou metodou. Ještě je musí schválit rada města.

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Je to Mirek? Není moc tlustý? ptal se sám sebe autor Donutilovy busty

Podle Miroslava Donutila se busta, jejíž finální verzi viděl až při samotném...

Oblíbený filmový a divadelní herec a bavič Miroslav Donutil dostal ke svým čtvrtečním 68. narozeninám od přátel,...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Další z rubriky

Humpoleckou křižovatku zvanou ruská ruleta nahradí kruhový objezd

Tato nepřehledná křižovatka ulic Čejovská, Zahradní a Okružní mezi Vodakem a...

Dlouho volali obyvatelé Humpolce na Pelhřimovsku po úpravách nebezpečné a nepřehledné křižovatky ulic Pražská, Zahradní...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Havlíčkův Brod v únoru kritizuje vánoční trhy, pořadateli ale nepřispěl

Předvánoční pohled na havlíčkobrodské náměstí.

Od posledního adventu uplynuly dva měsíce, přesto mnohým představitelům radnice v Havlíčkově Brodě nedá toto období...

Najdete na iDNES.cz