Rozlehlý komplex ve čtyřech podlažích někdejší sýpky je zábavou klidně na celý...

Rozlehlý komplex ve čtyřech podlažích někdejší sýpky je zábavou klidně na celý den. Děti, které park navštěvují opakovaně, už v něm mají i svá oblíbená místa, kde se scházejí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V zámecké sýpce nahradil obilí Labyrint, do budoucna má přibýt bludiště

  • 0
Z nevyužívané stavby poblíž třebíčského zámku se stala oblíbená atrakce pro děti. Rekonstruovaná barokní sýpka z roku 1776 se proměnila v rodinný a zábavní park, kterému dominuje prolézačka přes čtyři parta budovy.

Rodinný a zábavní park Labyrint v Třebíči plánuje hned v prvním roce provozu dosáhnout hranice patnácti tisíc návštěvníků. A zatím se tento cíl jeví jako reálný.

„Desetitisící návštěvník k nám přišel 10. května a na konci června jsme pokořili hranici 13 600 návštěvníků. Proto věřím, že naši představu pro první rok provozu naplníme. Měli jsme vizi mít padesát návštěvníků denně, což se daří,“ řekl Pavel Svoboda, výkonný manažer Labyrintu.

Park zahájil provoz loni na sklonku září v nové rekonstruované a adaptované bývalé zámecké sýpce v sousedství třebíčského zámku. Barokní stavba z roku 1776 sloužila jako sýpka pro zdejší Školní statek až do sedmdesátých let minulého století.

Ve věžičce bývala strojovna, která dopravovala dřevěnými tubusy obilí do všech částí budovy. V posledních letech sloužilo jedno patro chátrající stavby jako depozitář zámku.

Stavba není chráněnou památkou, ale nachází se v památkově chráněném území. Majitel budovy František Vágner proto musel ctít při rekonstrukci její vnější vzhled. Jedna třetina interiéru tedy byla ponechána ve víceméně autentické podobě s původním trámovím, další patra dostala nové samonosné betonové stropy. A na ně byly umístěny atrakce zábavního parku.

Na skluzavce se svezla i 78letá, splnila si sen

Dominantní z nich je prolézací labyrint přes všechna čtyři podlaží budovy. Jeho východy tvoří tobogan a skluzavka.

„Naše atrakce jsou primárně určeny pro děti, ale jsou udělány tak, aby se v nich mohli pohybovat i dospělí. Takže máme rekordmanku – paní ve věku 78 let, která nám říkala, že si celý život přála jet po skluzavce a dlouho se jí to nedařilo, tak se poprvé svezla tady. Byla nadšená,“ usmál se Svoboda.

V dalších prostorách je například koutek pro batolata s přilehlou restaurací, odkud mohou rodiče děti pozorovat.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Nechybí ani víceúčelové hřiště s umělým povrchem, hřiště s bodyzorbingovými balony, velké lego a řada podobných velkých stavebnic, stolní tenis, nafukovací krokodýl se skluzavkou a v nejvyšším patře budovy ve věžičce bývalé strojovny posezení s výhledem na Třebíč.

„Na hřiště navíc můžeme umístit tyče s madly, čímž se z toho stane obdoba známého stolního fotbalu pro dvě družstva,“ popsal Svoboda

Do budoucna zde plánují vybudovat ještě další bludiště

Pravidlem Labyrintu je, že děti sem musí doprovázet někdo dospělý, který je za ně uvnitř zodpovědný.

„S nadsázkou říkám, že pro nás je největší odměnou, když děti při odchodu od nás pláčou – jsou unavené, zpocené a brečí, protože se jim odtud nechce,“ podotkl Svoboda.

Labyrint je v provozu celoročně každý den s výjimkou pondělí.