Staré kuchařské knihy jsou plné zajímavých receptů. Ověřili jsme si, že jsou stále aktuální a uvařili jsme fantastické menu podle knihy z roku 1933. A jako zákusek se podávala vláčná bábovka se šlehačkou. Jak na ni? Podívejte se na naše video!

Marie Sandtnerová šlehala těsto na tuto bábovku bez másla. My jsme máslo přidali, aby byla podle našich představ. Úplně vychladlou jsme ji plnili šlehačkou. Báli jsme se, že to nebude fungovat. Ale zkusili jsme a... klaplo to! Bábovka, rozkrájená na porce, parádně držela. Ostatně posuďte sami – sledujte mistrovskou práci kulinární redaktorky Žen a život Zdeňky Skokanové Němcové v našem videu!

Bábovka se šlehačkou


Počet porcí: 8
Příprava: 25 minut ? Pečení: 40 minut
Suroviny:
? 150?g másla
? 140?g moučkového cukru
? 1 vanilkového lusku
? šťáva a kůra z 1 citronu
? 5 vajec
? 150?g polohrubé mouky
? 250?ml smetany ke šlehání, 33%

Postup:
1 Máslo nechte úplně změknout v pokojové teplotě. Troubu předehřejte na 180 °C. Formu vymažte tukem a vysypte hrubou moukou.
2 Do velké mísy odvažte 100?g cukru. Přidejte změklé máslo, semínka vyškráb­nu­tá z 1 vanilkového lusku, šťávu a na­strouhanou kůru z 1 citronu. Šlehejte nebo třete, až vznikne nadýchaná pěna.
3 Vejce rozklepněte. Bílky vyšlehejte se špetkou soli na tuhý sníh. Žloutky postup­ně zapracujte do máslové pěny.
4 Pak pomocí stěrky zapracujte mouku střídavě se sněhem. Hotové těsto vlijte do formy. Vložte do vyhřáté trouby a ­pečte při 180 °C asi 40 minut.
5 Vychladlou bábovku vyklopte. Seřízněte spodní stranu a vnitřek bábovky opatrně vydlabejte. Naplňte ho šlehačkou ušlehanou se zbylými 40?g cukru.

Na našem videu se můžete podívat, jak bábovku podle Marie Sandtnerové plní šlehačkou redaktorka Ženy a život Zdeňka Skokanová Němcová.


Recepty na další pokrmy připravené podle Knihy rozpočtů a kuchařských předpisů vydané v roce 1933 najdete v aktuálním čísle Ženy a život, které je právě v prodeji.