Zní to drsně, ale trenéři sebeobrany se shodují, že jde o nejúčinnější způsob obrany. Cílem kurzů sebeobrany ovšem není jen naučit se rozdávat rány, ale především umět nebezpečným situacím předcházet a vyzařovat takové sebevědomí, aby si na vás nikdo netroufl.

Ženy mají mnohem rozvinutější intuici než muži, bohužel jí v dnešní době velice často nenaslouchají,“ vysvětluje Michal Otipka, trenér systému sebe­obrany krav maga, který je v Česku rok od roku ­populárnější.

„Co tím chci říci? Když se bavíte s obětí trestného činu, velice často slyšíte: ,Ten člověk se mi zdál divný; necítila jsem se dobře; tušila jsem, že ta cesta není nejvhodnější...‘ Bohužel ­oběti tyto varovné signály často ignorují. Přitom kdyby jim naslouchaly, šance, že se vyhnou nepříjemné ­situaci, by byla několikanásobně vyšší.“

Žijeme v relativně bezpečné střední Evropě, takže se (zatím) nemusíme učit, jak se bránit při útoku nožem, nebo ­dokonce střelnou zbraní. Na druhou stranu by nebylo ro­zumné zavírat oči před problémy a nalhávat si, že k násilí ­nedochází. Dochází a my musíme být připravené mu čelit. Kromě naslouchání vlastní intuici je základem prevence – chovat se tak, aby k nebezpečné situaci vůbec nedošlo. To je první z věcí, které se na kurzu sebeobrany dozvíte.

A co přijde dál? Nepředstavujte si, že vás na kurzu sebe­obrany čeká vojenská příprava na boj na život a na smrt. Jde o sport, při němž zapojíte celé tělo i mozek. Naučíte se pra­covat s vlastním tělem, posilovat s vlastní vahou. A jako bonus také reagovat v krizové situaci – ke které může dojít kdykoli.

Více prozradí Michal Otipka, který je prezidentem a vrchním instruktorem české organizace Mezinárodní krav maga federace IKMF CZ. Čtěte dál!