Roky jste žila mezi plenkami, odstraníte každou skvrnu a umíte dokonale využít svůj čas. Ale vrátit se do práce? Ne, díky!

Strach, že selžete, nebudete stačit kolegům, nebudete stíhat práci nebo jste ji zapomněla. Jak sladíte rodinu a zaměstnání, zvládnou to děti a partner? Právě takové stresy provázejí matky vracející se do práce po mateřské dovolené. A jsou tím větší, čím déle byly doma. Co s tím?


Bojíte se? Nejste sama

„Matky se nejčastěji přiznávají ke strachu, jak se zvládnou zapojit do pracovního procesu, zda na to ještě mají, jestli jsou stále dostatečně kompetentní a co všechno a jak rychle se budou muset naučit,“ vypráví psycholog práce Tomáš Burian, který takovým ženám pomáhá často. A dodává, že matky řeší prioritně časový problém: jak skloubí dobře odvedenou práci a péči o děti, které samozřejmě nechtějí zanedbávat. „Schopnost organizovat si práci není závislá na tom, zda jde o péči o děti či o profesní uplatnění. Někdo organizační schopnosti má a někdo ne. Jde jen o to ujasnit si priority a podle toho naplánovat další sled dějů. Jde o dovednost, které se člověk může při troše snahy naučit,“ povzbuzuje psycholog.


Jak vyhrát nad časem? Zapojte rodinu

Time management se učí v kurzech i na školách. Matky mají velkou výhodu – už ho ovládají. Vše se musely naučit samy a v běhu při péči o mrňouse, který na nich oddaně visel a potřeboval je 24 hodin denně. K miminu připočtěte nákupy, úklid, vaření, cvičení, čas na sebe i partnera. Vše dobře rozvrhnout a zároveň uskutečnit rozhodně jednoduché není. Zvlášť když je ten malý tvor nevyzpytatelný a denně plán naruší nějakým „atentátem“. Jak tyto zkušenosti využít v práci? Pomáhá si uvědomit, že nic není hned. „Mnoho pracovních úkonů lze převést do podoby rutinně vykonávaných aktivit či opakujících se rituálů, které jsou obsahově i časově relativně stabilizované. Ano, vždy se vyskytnou nenadálé situace či změny, které vyžadují improvizaci, ale těch nemusí být většina,“ radí Burian. V domácnosti bude třeba zapojit i ostatní členy. Pokud jsou potomci příliš malí a babičky daleko, budete to muset zvládnout s partnerem sami. Udělejte poradu – kdo vyzvedne dítě ze školky, kdo jej tam ráno hodí? Kdo udělá běžný nákup cestou z práce? S plánem vám vše půjde snáz. Nebudete se stresovat hašením problémů, až když hoří, a vyhnete se prázdné ledničce či situaci, kdy zapomenuté dítě ryčí v dětském koutku.


  8:43,  aktualizováno  31. března 2019 13:30