Doporučujeme

Zpět do práce? Nechci!

Roky jste žila mezi plenkami, odstraníte každou skvrnu a umíte dokonale využít svůj čas. Ale vrátit se do práce? Ne, díky!

Strach, že selžete, nebudete stačit kolegům, nebudete stíhat práci nebo jste ji zapomněla. Jak sladíte rodinu a zaměstnání, zvládnou to děti a partner? Právě takové stresy provázejí matky vracející se do práce po mateřské dovolené. A jsou tím větší, čím déle byly doma. Co s tím?


Bojíte se? Nejste sama

„Matky se nejčastěji přiznávají ke strachu, jak se zvládnou zapojit do pracovního procesu, zda na to ještě mají, jestli jsou stále dostatečně kompetentní a co všechno a jak rychle se budou muset naučit,“ vypráví psycholog práce Tomáš Burian, který takovým ženám pomáhá často. A dodává, že matky řeší prioritně časový problém: jak skloubí dobře odvedenou práci a péči o děti, které samozřejmě nechtějí zanedbávat. „Schopnost organizovat si práci není závislá na tom, zda jde o péči o děti či o profesní uplatnění. Někdo organizační schopnosti má a někdo ne. Jde jen o to ujasnit si priority a podle toho naplánovat další sled dějů. Jde o dovednost, které se člověk může při troše snahy naučit,“ povzbuzuje psycholog.


Jak vyhrát nad časem? Zapojte rodinu

Time management se učí v kurzech i na školách. Matky mají velkou výhodu – už ho ovládají. Vše se musely naučit samy a v běhu při péči o mrňouse, který na nich oddaně visel a potřeboval je 24 hodin denně. K miminu připočtěte nákupy, úklid, vaření, cvičení, čas na sebe i partnera. Vše dobře rozvrhnout a zároveň uskutečnit rozhodně jednoduché není. Zvlášť když je ten malý tvor nevyzpytatelný a denně plán naruší nějakým „atentátem“. Jak tyto zkušenosti využít v práci? Pomáhá si uvědomit, že nic není hned. „Mnoho pracovních úkonů lze převést do podoby rutinně vykonávaných aktivit či opakujících se rituálů, které jsou obsahově i časově relativně stabilizované. Ano, vždy se vyskytnou nenadálé situace či změny, které vyžadují improvizaci, ale těch nemusí být většina,“ radí Burian. V domácnosti bude třeba zapojit i ostatní členy. Pokud jsou potomci příliš malí a babičky daleko, budete to muset zvládnout s partnerem sami. Udělejte poradu – kdo vyzvedne dítě ze školky, kdo jej tam ráno hodí? Kdo udělá běžný nákup cestou z práce? S plánem vám vše půjde snáz. Nebudete se stresovat hašením problémů, až když hoří, a vyhnete se prázdné ledničce či situaci, kdy zapomenuté dítě ryčí v dětském koutku.



Jak vyzrát na nechuť? Soustřeďte se na pozitiva

Ne všechny mámy mateřská a rodičovská „dovolená“ štve a ne všechny se chtějí vrátit do práce. Těch šťastných, které peníze řešit nemusí, je ale jako šafránu. Co s tím, když vás návrat do zaměstnání stresuje už měsíce před změnou? „Obzvlášť pokud se vracíte rychle a máte doma maličké dítě, doporučuji sama si ujasnit, proč se vracím a zda je to opravdu to, co chci. Změní se rytmus a život celé rodiny a ne všechny momenty budou jednoduché. Pokud budete mít jasno proč a hlavně že jste opravdu na návrat připravená, bude pro vás vše jednodušší,“ radí zakladatelka portálu Mamavpraci.cz Jana Bauduin. Pokud se opravdu musíte vrátit, soustřeďte se na kladnou stránku věci. „Je nesmírně důležité si v profesní aktivitě vždy najít něco pozitivního. I když se v časovém víru často tyto důvody jen velmi obtížně hledají, neznamená to, že nejsou. Vidina cíle, byť vzdáleného, je velmi silnou motivací pro jakoukoliv aktivitu,“ míní psycholog Tomáš Burian. Maminky, kterým se zpět do práce nechce, chápe. Po dlouhé době je čeká zcela nová situace a nejistota úspěšnosti. „Řešit známé a rutinní situace na mateřské je jistě jednodušší než se vystavovat konfrontaci s relativně neznámými okolnostmi v zaměstnání,“ myslí si.


Jak vyřešit nevyhovující podmínky v práci?

Věděly jste, že k původnímu zaměstnavateli se vrací jen polovina matek po mateřské? Uvádí to průzkum pracovního portálu Mamavpraci.cz. Přitom by to tak nemuselo být, kdyby se matky při návratu do zaměstnání nebály vyjednat si lepší podmínky. „Rodiče mají možnost požádat svého zaměstnavatele o zkrácení úvazku. Samozřejmě ne vždy to vyjde. V Česku je zažitá představa, že zkrácené úvazky jsou nedostatkové zboží, a tak většina žen se zaměstnavatelem o možnosti práce na upravený úvazek ani hovořit nezačne,“ vysvětluje Jana Bauduin. Dodává, že neochota matek vrátit se na plný úvazek často vede k tomu, že se žena do práce prostě nevrátí a raději hledá alternativní cesty. Průzkumy přitom ukazují, že flexibilita umožňující skloubení profese a péče o rodinu je pro mámy dětí mladších deseti let důležitější než výše platu. A zde zákon na matky myslí. „Zaměstnavatel musí zaměstnancům pečujícím o děti umožnit kratší pracovní dobu, nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody,“ cituje zákony projektová manažerka a koordinátorka poradny Gender Studies Michaela Svatošová.


Jak se na návrat profesně připravit?

Pokud nechcete stát první den v práci ve dveřích s pusou dokořán, příprava den předem vám nestačí. „Začněte se na návrat připravovat ještě před samým začátkem rodičovské. Tak, že budete se zaměstnavatelem hovořit o tom, na jak dlouhou rodičovskou se chystáte. Nastavte si také pravidelný kontakt s manažerem či personalistou,“ radí Jana Bauduin. Kontakty se spolupracovníky či nadřízenými během rodičovské opravdu udržujte. Zajímejte se, jak se mají ve firmě, co je nového, jak se mění osazenstvo kanceláře, a snažte se, aby se na vás nezapomnělo. Příjemným úkolem bude občas zajít na firemní akci a poklábosit s kolegy. „Budete-li v kontaktu, návrat pro vás bude jednodušší. A šance, že vám bude nadřízený ochoten vyjít vstříc upraveným úvazkem, je určitě vyšší, pokud budete v jeho živé paměti,“ ujišťuje Jana Bauduin.



Důležité je zůstat v obraze i v rámci vašeho oboru. Pokud v maminkovském kolotoči vyšetříte čas na čtení novinek, jen dobře. „Pokud plánujete jednu delší či případně několik rodičovských dovolených za sebou, určitě je dobré zkusit být i v jejich průběhu alespoň trochu profesně aktivní. Třeba prostřednictvím ad hoc projektové práce či nějaké dobrovolnické aktivity. Nějaká, byť nestandardní profesní aktivita během pobytu s miminkem také usnadní případné hledání nové práce,“ radí zakladatelka pracovního portálu. Experti doporučují i odborné a rekvalifikační kurzy, které přinesou svěží vítr do matkovského stereotypu a zvýší vaše sebevědomí a atraktivitu na trhu práce. „V případě, že patříte mezi početnou skupinu žen, která rodičovskou pauzu využije ke změně profesní orientace, pak vám rekvalifikace může významně usnadnit nové starty. Dnes je navíc řada vzdělávacích programů určených maminkám po rodičovské dovolené zdarma,“ upozorňuje Jana Bauduin.


Jak vyřešit diskriminaci v práci?

Ano, stává se celkem často, že matka po návratu z rodičovské dostane výpověď pro organizační důvody, které ani nemusejí existovat. Proč? „Hlavním omezením matek je nutnost skloubit zaměstnání a péči o děti, to je znevýhodňuje oproti kolegyním bez závazků. Matky navíc ztrácí kontakt a mají nedostatek informací z oboru. Zaměstnavatelé se tak často nesnaží investovat energii do zaměstnankyň, které odchází na mateřskou a později na rodičovskou, které jsou bez kontaktu s firmou nebo organizací několik let a když se vrátí, naráží na změny ve firemní kultuře nebo například v předpisech,“ říká Michaela Svatošová V takovém případě se musíte bránit a snažit se odolat tlaku na souhlas s ukončením pracovního poměru. Zajímejte se o svá práva a povinnosti, dobře čtěte, co podepisujete, a ověřujte si informace z více zdrojů. Ostatně, okolnosti vám hrají do karet. Vyšší míra porodnosti v posledních letech donutila zaměstnavatele brát na ženy na mateřské ohledy. Firmy si chtějí talentované ženy udržet a nabízejí různé benefity – alternativní pracovní úvazek, práci z domu, firemní školku či finanční motivaci při dřívějším návratu do práce. Pokud je nad vaše síly přelouskat zákoník práce, volejte odborníky. Pomoci vám mohou například v internetové poradně Gender Studies, kde takové problémy řeší denně.



  • Vybrali jsme pro Vás