Doporučujeme

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak vyladit vztahy s tchyní? Někdy ustupte a tolerujte se navzájem

  • 0
Téma vztahu s tchyní a tchánem je pro mnoho lidí složité. Pokud nepatříte k těm několika šťastným, kteří vycházejí s rodiči partnera skvěle, máme pro vás několik tipů, jak zapracovat na zlepšení.

Neshody s rodiči partnera nejsou ničím neobvyklým, ba naopak. Někdy jde o banality, nad nimiž lze mávnout rukou, mnohdy se ale situace vyhrotí až do extrémů. Obecně častější jsou problémy s tchyní, která má tendenci synově manželce neustále radit nebo ji poučovat. A když není jejích rad uposlechnuto, bývá oheň na střeše.

Ovšem i tchán dokáže manželům dost znepříjemnit život. Zejména v případech, kdy například vypomohl „mladým“ finančně nebo třeba se stavbou domu. Za to pak požaduje vděk a svou pomoc používá k citovému vydírání. Nejlepším řešením je neshodám předcházet, případně nenechat problémy zajít příliš daleko.

Společné bydlení není pro každého

Z praktického hlediska jsou na tom lépe ty páry, kteří nežijí s rodiči ve společné domácnosti. Partneři se neocitají pod neustálým drobnohledem starších. Během nedělních návštěv, na které se obě strany připraví, většinou není tak těžké udržet dekorum jako v každodenním životě.

Ilustrační snímek

Na druhou stranu i společné bydlení s tchyní a tchánem má své výhody. Mohou pomoci s hlídáním dětí, podílejí se na péči o dům a zahradu. Tchyně případně uvaří, upeče a tchán pomůže s nutnými opravami, na což mladí nemusí mít vždy dostatek času.

Další výhodou pak je, že máte rodiče nablízku, a můžete se tak o ně snáze postarat v případě nemoci.

Pro starší generaci to zase představuje jistotu, že na stáří nezůstanou sami. A spokojených domácností, kde spolu žije dohromady více generací, není málo. Většinou ale dodržují několik důležitých zásad:

Vzájemná tolerance. Stejně jako vy usilujete o to, aby vás tchyně s tchánem respektovali, oni chtějí totéž od vás. Zajímejte se tedy o jejich názory a zkušenosti, možná zjistíte, že pro vás mohou být v mnoha ohledech přínosné. Což samozřejmě neznamená, že si musíte nechat vše líbit.

Soudržnost partnerů je základem úspěchu při řešení sporů mezi generacemi. Nejprve si tedy vždy vyjasněte situaci s partnerem, jakmile budete názorově za jedno, bude pro vás jednodušší prosadit své postoje u rodičů. A když dojde ke konfliktu, vždy stůjte na straně své rodiny, tedy svého partnera.

Jasná pravidla. Jestliže nesouhlasíte s tím, že k vám tchyně přichází, kdy se jí zlíbí, stanovte si jasná a pevná pravidla a vyžadujte jejich dodržování. Pokud bydlíte v jednom domě a partnerovi rodiče nejsou ochotni se domluvit, je možná nejlepším řešením odstěhovat se.

Kdo je lepší. Soutěžit a přít se s tchyní o to, která z vás lépe vaří či uklízí, je boj, který vám nemůže přinést nic dobrého. Matka je v synových očích do jisté míry nepřekonatelná, nesnažte se ji z tohoto piedestalu sesadit. Nejste přece konkurentky, s partnerem máte úplně jiný druh vztahu než ona. Usilujte naopak o smír a spojenectví.

Ilustrační snímek

Nekritizujte! Pokud občas sklouznete k neuctivému, nebo dokonce vulgárnímu vyjadřování se o tchyni s tchánem, můžete se se zlou potázat a v konečném důsledku utrpí váš vztah s partnerem. Je téměř jisté, že partner bude své rodiče bránit. Zdvořilosti a taktu se proto držte i v případě, že jste opravdu rozčilená.

Občas ustupte. Známé pořekadlo říká, že moudřejší ustoupí. V případě sporu tedy věci zbytečně nedramatizujte, a je-li třeba, buďte to vy, kdo ustoupí. Samozřejmě záleží na dané situaci. Pozor si ale dejte na to, aby se z vašich ústupků nestalo pravidlo.

Spolupracujte. Zvláště své tchyni dejte najevo, že stejně jako ona i vy chcete pro jejího syna jen to nejlepší. Požádejte ji třeba o recept na koláč, který má partner rád, a nezapomeňte podotknout, že tak dobrý jste nikdy nejedla (i kdyby to nebyla pravda). Uvidíte, že i taková maličkost dokáže zlepšit váš vzájemný vztah.

Máte dobrý vztah se svou tchyní?

celkem hlasů: 48

  • Vybrali jsme pro Vás