Tohle město uprostřed Julských Alp obklopují samé močály! Romana Schützová ale slibuje, že si obojí – Lublaň i Alpy – moc užijete!

Slovinskou metropoli Lublaň prý založil jeden řecký hrdina. Legenda praví, že když Iáson utíkal před králem Aiétem, kterému ukradl vzácné zlaté rouno, utkal se u řeky Lublanice se strašlivým drakem a zabil ho. Hádejte, jaké zvíře se stalo symbolem Lublaně. Ano, drak! Hlavní město Slovinska patří k nejmenším evropským metropolím (žije tu jen necelých tři sta tisíc obyvatel!), o to úchvatnější místa ale skrývá. Rozpláclo se v kotlině mezi vysokými horami a o neopakovatelnou atmosféru se mu stará tajemná Lublanica.


Do města přitéká od jižních močálů, a možná i proto Lublaň v zimě často sužuje mlha hustá tak, že by se dala krájet. Zato v létě se řeka spolu se středomořským prouděním stará o téměř přímořskou atmosféru. Největší kouzlo má ale město na jaře, což přináší jednu velikou výhodu – výlet do Lublaně můžete jako já spojit s lyžováním v Julských Alpách, vzdálených odtud jen asi sto kilometrů!Na noc ve vězení


Málokdy se stane, že jeden umělec tolik ovlivní podobu svého rodného města, jako se v Lublani „vyřádil“ slovinský architekt Josip Plečnik. Proslavil se i u nás, protože se ve dvacátých letech minulého století podílel na dostavbě Pražského hradu (a mimo jiné se dostal do řečí pro svůj vztah s prezidentovou dcerou Alicí Masarykovou!). V Lublani naplno popustil uzdu fantazii. Na jihovýchodě města narazíte na čtvrť Krakovo, přezdívanou lublaňský Montmartre.


Římané kdysi původní sídlo obehnali hradbami vysokými až osm metrů a Plečnik pak ke zbytkům tohoto opevnění přistavěl podloubí s pyramidou. Do okolí Krakovské ulice se hned začali ve velkém stahovat umělci. Zatoulejte se na romantické nábřeží a k nejpozoruhodnějšímu symbolu města Tromostovje – Trojmostí. Inspiraci pro soustavu tří bílých mostů s balustrádou, svítidly a schodišti našel architekt Plečnik v Praze! V Lublani originálně propojil původní most se dvěma lávkami pro pěší, což ho prý napadlo, když sledoval práci na Mánesově mostě a upoutala ho tu jedna provizorní dřevěná lávka.


  6:00,  aktualizováno  13:37