Pokud sportujete, jste zdravá nebo neřešíte nadváhu, tenhle článek rovnou přeskočte. Jestli ale...

...potřebujete ze zdravotních důvodů zhubnout, ale nedaří se vám, máte v rodině větší výskyt onemocnění srdce nebo odpovídáte za stravu někoho s těmito potížemi, pak vám následující informace v ledasčem otevřou oči.

Nedávno na Slovensku patnáctiletého českého mladíka uštkla zmije. Chlapec prohlásil, že kdyby věděl, že ho had může uštknout, nikdy by se ho nesnažil chytat do ruky. Jak je možné, že nevěděl? Odpověď je jednoduchá: nežije se zmijemi. Je vzdálen kdysi běžnému životu v přírodě, a co mu o ní není zvlášť zdůrazněno, mu může snadno uniknout.

Právě tak vy jste v dnešní době více vzdálena přípravě potravin, které jíte. Rizoto si doma ohlídáte, ale nemůžete docela přesně vědět, z čeho všeho jsou namíchány třeba vaše oblíbené ovocné jogurty, limonády nebo třeba kečup. Dietologové vás už upozornili, že si stejné druhy potravin můžete pořídit s různým obsahem tuku a že nižší obsah tuku se vám vyplatí.

Místo majonézy si tedy do salátu poučeně dáváte bílý jogurt a do pomazánky odtučněný tvaroh. Jenže co ušetříte na tucích, často zbytečně přijmete v cukrech. Kdyby vám někdo večer před oči nasypal hromádku cukru, kterou jste za den přijala, možná byste zírala, kde se to vlastně vzalo. Vždyť si sama neosladíte ani čaj! A proč by vás vlastně měl nadbytečný cukr v potravě zajímat? Čtěte.

  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:35