Doporučujeme

Je cukr horší než tuk?

Pokud sportujete, jste zdravá nebo neřešíte nadváhu, tenhle článek rovnou přeskočte. Jestli ale...

...potřebujete ze zdravotních důvodů zhubnout, ale nedaří se vám, máte v rodině větší výskyt onemocnění srdce nebo odpovídáte za stravu někoho s těmito potížemi, pak vám následující informace v ledasčem otevřou oči.

Nedávno na Slovensku patnáctiletého českého mladíka uštkla zmije. Chlapec prohlásil, že kdyby věděl, že ho had může uštknout, nikdy by se ho nesnažil chytat do ruky. Jak je možné, že nevěděl? Odpověď je jednoduchá: nežije se zmijemi. Je vzdálen kdysi běžnému životu v přírodě, a co mu o ní není zvlášť zdůrazněno, mu může snadno uniknout.

Právě tak vy jste v dnešní době více vzdálena přípravě potravin, které jíte. Rizoto si doma ohlídáte, ale nemůžete docela přesně vědět, z čeho všeho jsou namíchány třeba vaše oblíbené ovocné jogurty, limonády nebo třeba kečup. Dietologové vás už upozornili, že si stejné druhy potravin můžete pořídit s různým obsahem tuku a že nižší obsah tuku se vám vyplatí.

Místo majonézy si tedy do salátu poučeně dáváte bílý jogurt a do pomazánky odtučněný tvaroh. Jenže co ušetříte na tucích, často zbytečně přijmete v cukrech. Kdyby vám někdo večer před oči nasypal hromádku cukru, kterou jste za den přijala, možná byste zírala, kde se to vlastně vzalo. Vždyť si sama neosladíte ani čaj! A proč by vás vlastně měl nadbytečný cukr v potravě zajímat? Čtěte.


Proč je cukr zloduch


V neděli ráno se váš přítel odhodlal k velké akci. Na jedné pánvi mu syčí škvařící se slanina, na druhé pobíhají míchaná vejce. Všechno dohromady voní skvěle. „Dáš si taky?“ zeptá se. A vy, ačkoliv byste se do jeho bohatýrské snídaně s chutí zakousla, odmítnete a zodpovědně si připravíte misku ovocného müsli s mlékem a sklenici džusu. Vybrala jste si ale opravdu tu zdravější a dietnější variantu? Kdyby váš drahý nahradil slaninu šunkou, sní méně kalorií než vy a ještě se může zahryznout do křupavého toastu!

Když spořádáte porci zmrzliny nebo tabulku čokolády, tělo vyplaví do krve řádnou dávku inzulinu. Ten sice má pár dobrých vlastností, jenže zároveň napomáhá ukládání tuků. Podporuje totiž přeměnu energie z cukrů do nafouklé pneumatiky kolem pasu. Jednoduše řečeno, tělu dá větší práci zpracovat sušenku, která obsahuje tuk i cukr, než sýr, který se spokojí s tukem. Cukr se navíc dokáže v potravinách mazaně skrývat. Používá se často jako konzervant, tedy látka, díky které má potravina delší trvanlivost.

Věděla jste například, že do kečupu se přidává o osm procent víc cukru než do zmrzliny? Spousta potravin také obsahuje přírodní cukry. Ty vás ale nemusí znepokojovat, protože jsou většinou provázené celou škálou prospěšných živin. Problém tkví v tom, že tělo nedokáže rozeznat ty dobré, přírodní cukry od těch přidaných.


Nuda, nebo závislost?


Kolem čtvrté odpoledne na vás padne taková únava, že byste bez čokoládové injekce upadla do mdlob? Patrně máte jen takový pocit. Je normální, že pro své tužby hledáte rozumové ospravedlnění. Když si ale krátíte pracovní dobu pojídáním sladkostí, spíš to svědčí o faktu, že se v práci nudíte, než o vaší závislosti na sladkém. Existuje celá řada teorií, které podporují na jedné straně nízkotučnou stravu a na straně druhé nízkokarbohydrátové potraviny (s nízkým obsahem cukru).

Jedním si ale můžete být jistá – jinak budete reagovat vy a jinak tělo vaší kamarádky. Záleží na vaší genetické výbavě a životním stylu. Obecně platí, že zvýšení příjmu bílkovin a snížená konzumace tuků v kombinaci s pohybem pomáhají odbourat tuk a udržet svaly. Nejlépe uděláte, když jídlo správně zkombinujete. Klidně si dopřejte tučné ořechy, avokádo nebo olivový olej, ale doplňte je nízkokalorickým salátem. Hlavně se vyhněte jakýmkoliv extrémům. Zdravá výživa vyžaduje rozum, umírněnost a vyváženost.

Sledujte, co jíte


Cukr možná skoro nepoužíváte a ke sladkostem se přiblížíte maximálně jednou týdně. Fajn. Počítáte ale i s cukrem schovaným v cereáliích, těstovinách nebo třeba v konzervě s kukuřicí? A co nízkotučné potraviny? Obsahují sice méně tuku, ale většinou víc cukru než jejich tuční sourozenci. Když uberete tuk, musíte přidat cukr, aby mělo jídlo tu správnou chuť a konzistenci. Potravinářský průmysl zatím nedokáže obohatit potraviny pouze bílkovinami. Pokud se neživíte výhradně kořínky,vaše nízkotučná dieta bude téměř vždycky dietou s vysokým obsahem cukrů. Když se navíc vyhýbáte tukům, sníží se vám příjem bílkovin.

Hlavním zdrojem proteinů je totiž maso, které zároveň obsahuje hodně tuků. To znamená, že i po hodinách strávených na rotopedu se vaše svaly vzhledově blíží jahodovému želé. Aby se vám zpevnily, budete muset vynaložit mnohem větší námahu než kamarádka, která holduje biftekům. Po nízkotučných potravinách budete mít navíc za chvíli hlad, protože tuk umí snižovat glykemický index. A čím nižší glykemický index, tím pomaleji se energie vstřebává do krve a tím déle vydržíte bez jídla. Cukr má naopak glykemický index hodně vysoký, takže způsobuje energický jojo efekt. Jedině přírodní cukry z ovoce, zeleniny, luštěnin nebo třeba těstovin uvařených al dente (na skus) se dostávají do krve pomaleji. Když nakupujete, všímejte si hlavně obsahu laktózy, fruktózy a všech dalších „óz". Všechny představují jen jiné názvy pro cukr! Jestliže máte na sladké nesnesitelnou chuť, dejte si ho během dopoledne. Tělo si v ranních hodinách dokáže s cukrem poradit mnohem lépe než večer.


Změňte cukrové návyky


S těmito tipy vám to půjde lehce.

1. Přeprogramujte své chuťové buňky. Začněte třeba tím, že přestanete pít sladké nápoje – limonády, džusy typu nektar, kávy s příchutí.

2. Mírněte se chytře. Než abyste zběsile hlídala, co můžete a co nesmíte sníst, zaměřte se šest dní v týdnu jen na zdravé potraviny a jeden den si dopřejte, na co máte chuť. Bez výčitek.

3. Když toužíte po něčem sladkém, dejte si čerstvé nebo sušené ovoce.

4. Zabraňte odpolední únavě. Pár hodin po obědě sezobejte hrst oříšků. Obsahují proteiny a vlákninu, takže vás nakopnou na dlouhou dobu.

5. Vyhněte se prázdným kaloriím. Máte chuť mlsat? Brambůrky nebo tyčinky vyměňte za pražené mandle, sušené ovoce nebo dýňová semínka.

6. Sladkosti omezujte postupně. Měla byste skončit na maximálně deseti čajových lžičkách přidaného cukru denně – celkem!

Sladký teploměr


maximálně 10 g cukru ve 100 g = nízký obsah cukru
10 až 20 g cukru ve 100 g = střední obsah cukru
20 až 100 g cukru ve 100 g = vysoký obsah cukru


  • Vybrali jsme pro Vás