Toužebně šilháte do cizích kočárků, nebo se děsíte, že navždy přijdete o vosí pás a otečou vám nohy? Co s vámi těhotenství provede doopravdy? Čtěte dřív, než propíchnete kondom.

Z Hollywoodu se zřejmě stala bezkondomová zóna a četné celebrity si pořídily ranní nevolnost coby nejmódnější doplněk. Když k tomu ještě připočtete skutečnost, že vyhřátá dětská pískoviště přetékají pobíhajícími lidičkami, nemůžete se divit, že vaše vlastní hormony začínají šišlat. Je ale přirozené, že i v případě, kdy se váš partner třese nedočkavostí na potomka, pochybujete a máte spoustu otázek. Vyzpovídali pro vás ženy, které si těhotenství už vyzkoušely, a přináší vám odpovědi, jež vám objasní, do čeho jdete, ještě dřív, než do toho doopravdy spadnete.Kdy poznám, že jsem těhotná?

„Že čekám Elišku, jsem poznala už asi během čtrnácti dnů,“ tvrdí osmadvacetiletá právnička Markéta. „Ještě dřív, než mi vynechala menstruace, jsem se totiž začala cítit nějak jinak. Těžko se mi ten pocit popisuje, ale připadala jsem si najednou hezčí a mnohem víc v pohodě.“ Pocit, že tělo funguje najednou jinak, udává spousta těhotných žen. V téže době se ale u vás mohou objevit i jiné příznaky ohlašující příchod dítěte: pnutí v prsou, ztmavnutí dvorců kolem bradavek nebo dokonce i pověstné chutě na zavináče s čokoládovým dortem. Měla byste také vědět, že i během těhotenství můžete menstruovat. Slabé krvácení v prvních třech měsících po početí se totiž vyskytuje často.Musím se do porodu prozvracet?

Ať se vám to líbí, nebo ne, šedesát až osmdesát procent žen se během těhotenství potýká s nějakou formou nevolnosti. Máte na vybranou od lehounce houpavého pocitu, který zmizí, jakmile se najíte, až po několikanásobně vyluxovaný žaludek. U některých „těhulek“ pominou ranní nevolnosti po dvanácti týdnech, kdy se tělo přizpůsobí změnám, které mu těhotenství způsobilo. Existují ale nešťastnice, které si zvracení užívají až do porodu. Pokud mezi ně náhodou patříte, měla byste se utěšovat vědomím, že do předklonu u záchodové mísy vás dostává zvýšená hladina hormonů, tudíž že vaše těhotné tělo pracuje tak, jak má.


  7:12,  aktualizováno  25. března 2019 21:41