Co je pravdy na těhotenských chutích?

„Při svém prvním těhotenství jsem se na jídlo nemohla ani podívat. Bylo mi pořád zle a neměla jsem vůbec na nic chuť,“ vypráví třicetiletá učitelka Lenka. „Když jsem ale čekala druhé dítě, pět měsíců v kuse jsem se ládovala kyselým zelím a nemohla jsem se ovládnout. Musela jsem ho sníst kila.“ V těhotenství opravdu spořádáte hory jídla. Takováto žravost je ale pochopitelná, protože teď jíte za dva lidi. Neobvyklé chutě představují jeden z prvních příznaků gravidity. Mohou se objevit už od druhého týdne (to znamená ještě dřív, než vám na rozloučenou zamává menstruace) a setrvat s vámi až do porodu. Tělo obtěžkané přírůstkem totiž mnohem citlivěji reaguje na nedostatek jakýchkoli živin a podivné vrtochy vašich chuťových buněk vám dávají najevo, čeho by si váš organismus přál víc.Jak se bude tvářit moje psychika?

Raději počítejte s tím, že nepobaveně, a připravte na tuto skutečnost i svého drahého. Vaše hormony nasedly totiž s těhotenstvím na horskou dráhu, na níž si sviští nahoru a dolů. „Když jsem byla ve čtvrtém měsíci, odešel jednoho dne můj manžel do práce a zapomněl mě při odchodu políbit na rozloučenou. Probrečela jsem kvůli tomu celé dopoledne,“ směje se devětadvacetiletá masérka Ilona. To ale neznamená, že pokud se na začátku gravidity budete cítit jako uzlík nervů, vydržíte v tomto rozpoložení až do odjezdu na porodní sál. Nálady v těhotenství se totiž střídají stejně jako aprílové počasí.Jak se dá zabránit potratu?

Potratem se rozumí ukončení těhotenství před dvacátým týdnem. I když výzkumy ukazují, že kuřačky jsou touto roztomilostí ohroženy více než ženy, které nikotinu neholdují, většinu potratů mají na svědomí skutečnosti, které nemůžete ovlivnit. Okolo osmdesáti procent z nich totiž způsobují poruchy chromozomů nebo komplikace ve vývoji dítěte. Dobrá zpráva ale je, že osmdesát pět procent z žen, které potratily, své další dítě donosí.Co se stane s mou pletí?

I v tomto případě vstupují do hry staré známé – a teď i povzbuzené – hormony. Záleží sice na vašich osobních predispozicích, ale coby těhotná se můžete dočkat širokého spektra pleťových neplech. Hodně žen si v prvních třech měsících užívá takzvaného těhotenského ruměnce, což znamená, že se jim mnohem víc prokrvují tváře. Stejně jako se možná zblázní tvorba pigmentu v oblasti vašich bradavek, melanin, který má zabarvení kůže na starosti, vám vyrýsuje tmavší linii táhnoucí se po podbřišku až k pupíku. Ze stejných důvodů vám také pravděpodobně o několik tónů ztmavne pleť na čele a tvářích, což odborníci nazývají „těhotenská maska“.  Jenže stejně tak dobře vám těhotenství může vyčistit pleť mnohem lépe než nejdražší hloubkový peeling a vykouzlit vám tváře vpravdě broskvové.


  7:12,  aktualizováno  25. března 2019 21:41