Doporučujeme

Jaké doopravdy je být těhotná?

Toužebně šilháte do cizích kočárků, nebo se děsíte, že navždy přijdete o vosí pás a otečou vám nohy? Co s vámi těhotenství provede doopravdy? Čtěte dřív, než propíchnete kondom.

Z Hollywoodu se zřejmě stala bezkondomová zóna a četné celebrity si pořídily ranní nevolnost coby nejmódnější doplněk. Když k tomu ještě připočtete skutečnost, že vyhřátá dětská pískoviště přetékají pobíhajícími lidičkami, nemůžete se divit, že vaše vlastní hormony začínají šišlat. Je ale přirozené, že i v případě, kdy se váš partner třese nedočkavostí na potomka, pochybujete a máte spoustu otázek. Vyzpovídali pro vás ženy, které si těhotenství už vyzkoušely, a přináší vám odpovědi, jež vám objasní, do čeho jdete, ještě dřív, než do toho doopravdy spadnete.



Kdy poznám, že jsem těhotná?

„Že čekám Elišku, jsem poznala už asi během čtrnácti dnů,“ tvrdí osmadvacetiletá právnička Markéta. „Ještě dřív, než mi vynechala menstruace, jsem se totiž začala cítit nějak jinak. Těžko se mi ten pocit popisuje, ale připadala jsem si najednou hezčí a mnohem víc v pohodě.“ Pocit, že tělo funguje najednou jinak, udává spousta těhotných žen. V téže době se ale u vás mohou objevit i jiné příznaky ohlašující příchod dítěte: pnutí v prsou, ztmavnutí dvorců kolem bradavek nebo dokonce i pověstné chutě na zavináče s čokoládovým dortem. Měla byste také vědět, že i během těhotenství můžete menstruovat. Slabé krvácení v prvních třech měsících po početí se totiž vyskytuje často.



Musím se do porodu prozvracet?

Ať se vám to líbí, nebo ne, šedesát až osmdesát procent žen se během těhotenství potýká s nějakou formou nevolnosti. Máte na vybranou od lehounce houpavého pocitu, který zmizí, jakmile se najíte, až po několikanásobně vyluxovaný žaludek. U některých „těhulek“ pominou ranní nevolnosti po dvanácti týdnech, kdy se tělo přizpůsobí změnám, které mu těhotenství způsobilo. Existují ale nešťastnice, které si zvracení užívají až do porodu. Pokud mezi ně náhodou patříte, měla byste se utěšovat vědomím, že do předklonu u záchodové mísy vás dostává zvýšená hladina hormonů, tudíž že vaše těhotné tělo pracuje tak, jak má.



Co je pravdy na těhotenských chutích?

„Při svém prvním těhotenství jsem se na jídlo nemohla ani podívat. Bylo mi pořád zle a neměla jsem vůbec na nic chuť,“ vypráví třicetiletá učitelka Lenka. „Když jsem ale čekala druhé dítě, pět měsíců v kuse jsem se ládovala kyselým zelím a nemohla jsem se ovládnout. Musela jsem ho sníst kila.“ V těhotenství opravdu spořádáte hory jídla. Takováto žravost je ale pochopitelná, protože teď jíte za dva lidi. Neobvyklé chutě představují jeden z prvních příznaků gravidity. Mohou se objevit už od druhého týdne (to znamená ještě dřív, než vám na rozloučenou zamává menstruace) a setrvat s vámi až do porodu. Tělo obtěžkané přírůstkem totiž mnohem citlivěji reaguje na nedostatek jakýchkoli živin a podivné vrtochy vašich chuťových buněk vám dávají najevo, čeho by si váš organismus přál víc.



Jak se bude tvářit moje psychika?

Raději počítejte s tím, že nepobaveně, a připravte na tuto skutečnost i svého drahého. Vaše hormony nasedly totiž s těhotenstvím na horskou dráhu, na níž si sviští nahoru a dolů. „Když jsem byla ve čtvrtém měsíci, odešel jednoho dne můj manžel do práce a zapomněl mě při odchodu políbit na rozloučenou. Probrečela jsem kvůli tomu celé dopoledne,“ směje se devětadvacetiletá masérka Ilona. To ale neznamená, že pokud se na začátku gravidity budete cítit jako uzlík nervů, vydržíte v tomto rozpoložení až do odjezdu na porodní sál. Nálady v těhotenství se totiž střídají stejně jako aprílové počasí.



Jak se dá zabránit potratu?

Potratem se rozumí ukončení těhotenství před dvacátým týdnem. I když výzkumy ukazují, že kuřačky jsou touto roztomilostí ohroženy více než ženy, které nikotinu neholdují, většinu potratů mají na svědomí skutečnosti, které nemůžete ovlivnit. Okolo osmdesáti procent z nich totiž způsobují poruchy chromozomů nebo komplikace ve vývoji dítěte. Dobrá zpráva ale je, že osmdesát pět procent z žen, které potratily, své další dítě donosí.



Co se stane s mou pletí?

I v tomto případě vstupují do hry staré známé – a teď i povzbuzené – hormony. Záleží sice na vašich osobních predispozicích, ale coby těhotná se můžete dočkat širokého spektra pleťových neplech. Hodně žen si v prvních třech měsících užívá takzvaného těhotenského ruměnce, což znamená, že se jim mnohem víc prokrvují tváře. Stejně jako se možná zblázní tvorba pigmentu v oblasti vašich bradavek, melanin, který má zabarvení kůže na starosti, vám vyrýsuje tmavší linii táhnoucí se po podbřišku až k pupíku. Ze stejných důvodů vám také pravděpodobně o několik tónů ztmavne pleť na čele a tvářích, což odborníci nazývají „těhotenská maska“.  Jenže stejně tak dobře vám těhotenství může vyčistit pleť mnohem lépe než nejdražší hloubkový peeling a vykouzlit vám tváře vpravdě broskvové.



Shodím to, co jsem nabrala?

Fakt, že jste těhotná, ještě neznamená, že se nutně změníte na monstrum, které před sebou tlačí břicho na vozíku. Průměrný přírůstek váhy u „těhulek“ činí zhruba jedenáct až patnáct kilo. Nemá cenu snažit se za každou cenu hlídat si v těhotenství linii a omezovat se v jídle, protože potom hrozí, že ublížíte človíčkovi, který roste uvnitř vás. I když vás možná množství kilogramů, které se na vás uhnízdily, děsí, uvědomte si, že část z nich tvoří voda, placenta, zvětšená prsní tkáň a samozřejmě také dítě. Je jasné, že se cítíte nezvykle, když si najednou s sebou nosíte tašku s patnácti pytlíky mouky navíc. Pokud ale budete zachovávat přiměřenou životosprávu, půjde jen o přechodný stav. Důležité je, abyste si uvědomila, že porod nemá nic společného s dietou. Pokud jste se pyšnila bezproblémovou postavou už před otěhotněním, pravděpodobně vám zůstane zachována i po slehnutí. Jestliže jste ale patřila mezi majitelky roztomilých polštářků, měla byste si svou linii pojistit po porodu dostatečným pohybem a vyváženým jídelníčkem, abyste je brzy nevyměnila za bytelné duchny.



Strávím těhotenství na záchodě?

Až zjistíte, že jste se stala matkou v očekávání, nebude úplně od věci zásobit si toaletu množstvím kvalitní literatury, protože na těchto místech strávíte mnohem víc času, než jste byla doposud zvyklá. Těšit se můžete na setrvalé nutkání na malou stranu, případně na zácpu. Zvýšená potřeba močení se týká žen především na počátku a v konečné fázi těhotenství. Tento stav nejdřív způsobuje růst dělohy, která tlačí na močový měchýř. Zhruba v druhé třetině těhotenství tyto příznaky ustoupí a navštíví vás zase až před porodem, kdy se do prostoru pánve tlačí pro změnu váš potomek. Vzhledem ke skutečnosti, že časté nutkání na močení vychází z fyziologické stavby vašeho těla, nemůžete jej nijak ovlivnit. To ale rozhodně neplatí o zácpě, která také trápí velké množství těhotných žen. Na neprůchodnost svých střev, kterou většinou způsobuje dehydratace, můžete vyzrát dostatečným zavodňováním. O svůj tip se s námi podělila právě těhotná šestadvacetiletá Eva. „Přibližně od druhého měsíce těhotenství jsem trpěla nepříjemnou zácpou. Nechtěla jsem do sebe prát umělá projímadla, a tak jsem sáhla po obyčejné syrové mrkvi a jablkách. Stačilo schroupat dvě nebo tři za den a bylo po problému.“



Jak se ještě změní moje tělo?

Ačkoli nikdo z odborníků nezná přesné příčiny, těhotné ženy produkují tolik slin, jako kdyby je za to platili. Kromě toho se asi také budete cítit mnohem unavenější a vyčerpanější. Tento stav způsobují jednak rozsáhlé změny, kterým se vaše tělo musí přizpůsobit, a jednak i skutečnost, že se teď staráte o dvě osoby. Nejenže živíte dva organismy, ale mnohem větší zátěž zvládají vaše srdce a plíce. Vše za účelem, aby se miminko uvnitř vás cítilo pohodlně a mohlo v klidu přibývat. S únavou a nepříjemnými vedlejšími příznaky těhotenství má svou zkušenost i sedmadvacetiletá fotografka Erika. „Když jsem čekala Michala, musela jsem dát dokonce výpověď. Pořád se mi chtělo spát, bolely mě klouby a dokonce mi krvácely i dásně. Můj doktor mi sice původně napsal neschopenku na měsíc, ale když se můj stav nelepšil, rozhodla jsem se z práce odejít. Musím ale přiznat, že toho vůbec nelituju, měla jsem čas odpočívat a pořádně se na miminko připravit.“



Jak dlouho před porodem se ještě smím milovat?

Pokud nejste majitelkou rizikového těhotenství, není důvod, proč byste se měla se svým drahým zříkat aktivity, která vám oběma působí potěšení. Sado-maso praktiky sice nejsou pro období těhotenství nejvhodnější volbou, ale jestliže netrváte na tom, aby vás partner mrskal devítiocasou kočkou, milování vašemu potomkovi nemůže ublížit. Kryje ho totiž tolik blan a konečně i plodová voda, že dítě spermatického návštěvníka vůbec neucítí. Něžně těhotensky se můžete dokonce milovat i tehdy, pokud po souloži zůstanou na ložním prádle skvrny. Vaše mateřstvím obtěžkané sliznice jsou totiž mnohem citlivější, a tudíž náchylnější k drobnému krvácení. Jestliže jste tedy vy i váš potomek v pořádku, můžete si užívat sexu až do té doby, kdy je vám oběma příjemný.



Mám chtít anestezii?

Doby, kdy se šířily hororové zprávy o ženách, které po porodním umrtvení ochrnuly, jsou už naštěstí dávno pryč. Většina porodnic vám nabídne (nebo má alespoň k dispozici) epidurální umrtvení, při němž se vám podá anestetikum do páteřního kanálu mezi obratle a tvrdou plenu mozkovou (rozhodně ne do míchy!) a které vám znecitliví nohy a břicho. Zůstanete tak při vědomí, abyste si mohla vychutnat první křik dítěte. Pokud máte strach z porodních bolestí, není důvod, proč byste dobrodiní anestezie neměla využít. Musíte své přání ale sdělit dostatečně dopředu, protože anestetikum se aplikuje už při prvních stazích.



Jak moc porod bolí?

Pokud nezvolíte chemické znecitlivění a chcete prožít se svým dítětem přirozený porod, je jasné, že se nebude jednat o situaci, v níž byste mohla společensky konverzovat. Nicméně odměnou za vaši statečnost bude ostrost vnímání, s níž si užijete první okamžiky života dítěte. I v případě, že se rozhodnete pro přirozený porod, si ale nemusíte celou dobu na porodním sále protrpět. Existují předporodní kurzy, kde vás naučí dechovým a relaxačním cvičením. Můžete si také zvolit některý z alternativních způsobů, jako je třeba porod do vody. Ten je šetrnější i pro vašeho potomka, protože se při něm zmírňuje šok z přechodu z břicha do vnějšího světa. Ať už se ale rozhodnete porodit jakkoli a vaše bolest nabude libovolných rozměrů, v poslední fázi začne vaše tělo vyplavovat speciální mateřské hormony, které uvrhnou veškeré trápení v zapomnění a dovolí vám naplno si užívat nového člena rodiny. „Při porodu mě nebolelo ani tak břicho jako záda,“ konstatuje pětadvacetiletá kosmetička Martina. „V jednu chvíli jsem měla pocit, že mě někdo řeže hodně tupou pilou v bedrech. Jakmile jsem ale uslyšela pláč svého dítěte, okamžitě jsem na všechnu bolest zapomněla. To je totiž pocit, pro který stojí vytrpět všechno na světě!“



  • Vybrali jsme pro Vás