Na stále propíranější témata udržitelného zemědělství, zamezení ztrát vody z krajiny a lokální produkci potravin reaguje projekt Farmářská škola. Jak? Intenzivní praxí podloženou nejnovějšími výzkumy chce vychovávat novou generaci ekologických zemědělců.

Ve spolupráci s Asociací AMPI se biodynamický zemědělec Jiří Prachař, sociální ekolog Jan Valeška a ekozemědělec Martin Rosenbaum rozhodli vytvořit na území České republiky zcela unikátní formu vzdělávání. Pilotní vzdělávací program „Staň se farmářem“ bude probíhat formou tříletého praktického studia na ekologických a biodynamických farmách.

Praktikant má během studia získat dostatečný rozhled, praxi a vědomosti z reálného prostředí statku a tím být připravený na budoucí angažmá či na založení vlastní farmy. První dva roky studia probíhají v Čechách a na Slovensku, poté získá student roční zkušenost v zahraničí. Celé studium doprovází i teoretická část pod taktovkou českých i zahraničních odborníků.

Farmářská škola nabízí pestrou škálu možných příležitostí. V jejich portfoliu naleznete například rostlinné výrobce a chovatele z VH Agroton, kteří hospodaří na rozloze přes 300ha polností. Milovníci vína mohou získat praxi na certifikovaném biodynamickém statku Vinné sklepy Kutná Hora. Mezi specialisty na chov a zpracování vepřového masa patří například Biofarma Sasov. V seznamu nabízených farem je i množství tzv. mikrofarem, které hospodaří s minimem mechanizace v takřka rodinné atmosféře nebo fungují v režimu komunitou podporovaného zemědělství (KPZ).

Iniciativa nyní pracuje na akreditacích a certifikacích. Můžeme se tak těšit, že spolu se zkušeností, kontakty a finanční odměnou za vykonanou práci absolvent získá i certifikát o dosaženém studiu či rekvalifikaci v oboru. V rámci Farmářské školy probíhají i workshopy, krátkodobé stáže a semináře pro veřejnost. Přihlášky do prvního ročníku 2021, který začíná v březnu příštího roku, jsou stále otevřené.

“Zaujala Vás Farmářská škola, ale váháte či byste chtěli více informací? Neváhejte a kontaktuje nás na Facebooku nebo na našich webových stránkách”, vzkazuje srdečně Jiří Prachař, iniciátor projektu.

Farmarska skola
  10:00