Proč si neustále obouváme boty, které nás přece vždycky tlačily? I na to se ve své nové knize ptá jedna z nečtenějších českých spisovatelek Barbara Nesvadbová.

Její Laskonky přináší krátké texty pro dlouhé zimní večery. Doplněné jsou netradičními ilustracemi jednoho z nejvýraznějších představitelů současné české umělecké scény. Popartový umělec s kořeny v graffiti a street artu Pasta Oner povídkové knize propůjčuje nezvyklé a překvapivé výtvarné pojetí.Barbara Nesvadbová v roce 1997 debutovala knihou Řízkaři, následovaly tituly Bestiář, Život nanečisto, Pohádkář, Brusinky, Borůvky, Přítelkyně, PralinkyGarpíškoviny a Tři maminky a tatínek. Je autorkou námětu a spoluautorkou scénáře k filmům Bestiář a Pohádkář. V současné době je šéfredaktorkou Harper’s Bazaar. Založila nadační fond Bazaar Charity, který podporuje mentálně handicapované spoluobčany. Aktivně pracuje pro neziskovou společnost Etincelle, zároveň podporuje Unicef a Helppes. Ve své nové knize Laskonky se spisovatelka snaží najít odpovědi na to, zda může existovat zúčastněná nezraňující dospělácká nevěra. A zda opravdu lze mít sex bez závazků. A také kdy přijde po střídavé péči i střídavá povinnost a role rodičů se tak konečně vyrovnají.


Krátké povídky o nešťastné zamilovanosti a šťastných flirtech jsou ideálním čtením pro dlouhé zimní večery. Lehce nahořklé texty reflektují osudy současných žen, v povídkách mnoho čtenářek pozná sebe nebo své blízké. „Laskonky jsou vtipnou knížkou, ale tak trochu jako smutný klaun. I proto si tak rozumí s nevšedním grafickým zpracováním. Stejně jako tvorba Pasty Onera jsou plné nadsázky a ironie,“ říká o svých povídkách autorka.


Křest knihy byl plný hvězd. Nechyběla Jitka Čvančarová, Marek Vašut, Michal Viewegh a samozřejmě Pasta Oner.

  8:07,  aktualizováno  25. března 2019 19:41