Jste tak otupělá, že se ani nedokážete rozhodnout, jestli si dáte vanilkovou, nebo čokoládovou zmrzlinu, natož abyste udělala dojem na nového chlapa! Co se děje před menstruací s vaší myslí a jak ji projasníte?

Pokud neberete hormonální antikoncepci, býváte týden před menstruací protivná, pláčete kvůli prkotinám, šílíte touhou po sladkostech, trápí vás nadýmání. Navíc dochází k psychickým změnám, které si s menstruačním cyklem možná nespojujete. Špatně se soustředíte, nic vás nebaví, jste ospalá a těžce snášíte stres. Lékaři tomuhle stavu říkají hormonální mlha. Před menstruací vaše tělo vyrábí více kortizolu, tedy stresové chemikálie, zatímco  kyseliny aminomáselné (GABA), která má uklidňující účinky, tvoří méně. Navíc se snižuje hladina serotoninu, který ovlivňuje paměť. Naštěstí nemusíte čekat, než se hormonální mlha zase sama rozplyne.

1. Zjednodušte si život


V diáři si v týdnu před menstruací poznačte dvě nebo tři akce, které jsou ze všech nejdůležitější a měla byste se do nich pustit s jasnou hlavou a dobrou náladou (třeba večeře s partnerovými rodiči, schůzka se šéfem, sraz s kamarádkami ze školy). Všechno ostatní, kam nutně nemusíte, zrušte. Když si mezi klíčovými událostmi ponecháte čas na odpočinek, budete uvolněnější a soustředěnější.

2. Únavu zažeňte smíchem


Až si budete připadat ospalá, nevýkonná a bez nápadu, vytáhněte telefon a podívejte se na něco, co vás rozesměje. Zkuste třeba scény ze seriálu Jak jsem potkal vaši matku nebo Ajťáků na youtube.com nebo vtipné klipy. Smích zvedá hladinu serotoninu, takže se líp soustředíte. Úkol, který byl ještě před chvílí nad vaše síly, najednou hravě zvládnete. Navíc se při smíchu rozbouří endorfiny, které zlepšují náladu a zmírňují bolest.

  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:48