Vánoce, nejkrásnější svátky roku, prožívá každý jinak. Platí to zejména pro příslušníky různých národů. Ve světě lze často narazit na tradice, které byste u nás jen těžko vysvětlovali.

Vydejte se s námi do světa a zjistěte, proč v Dánsku rozbíjejí talíře, v Litvě tahají těžké klády, čím si zdobí stromeček Norové nebo Ukrajinci a na čem si během štědrovečerní večeře pochutnávají v Argentině. Budete se divit!

1. Island


Na Islandu nosí vánoční dárky skřítci, kterých je podle legendy rovných třináct a s dárky přicházejí postupně každý den mezi 12. až 24. prosincem. Ale pozor! Obdarují pouze hodné děti, které si navíc nachystaly za okno botu. „Důležité také je, aby každý Islanďan dostal něco nového na sebe, jinak ho podle pověsti může sežrat vánoční kočka,“ říká Lenka Drastichová, průvodkyně po Islandu z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Dlužno dodat, že se mezi Islanďany traduje i mírnější varianta této legendy, která straší pouze snědením štědrovečerní večeře.

2. Bulharsko


Bulhaři si nepotrpí na opulentní hostiny s mnoha chody. Obyčejně se při večeři spokojí s vepřovým a luštěninami. „Na tom by nebylo nic zvláštního, některé tradičně založené rodiny však stolují na ubruse položeném na zemi a podloženém slámou, což je vzpomínka na chlév, kde se narodil Ježíšek,“ popisuje Věra Stará, průvodkyně Bulharskem.

3. Austrálie


V Austrálii se vánoční výzdoba nese z velké části ve znamení pohlednic. Lidé si totiž vánoční přání od svých přátel a známých vyvěšují do oken svých bytů a domů. Kdo jich má nejvíce, je pomyslným vítězem v sousedství.

Přemýšlíte, kdo nosí australským dětem dárky? Vánoční klokan? Kdepak. Austrálie je členem britského Commonwealthu, takže dárky zde přináší většině rodin Father Christmas (Otec Vánoc), nicméně mnoho dětí zde také čeká na příchod Santy Clause.

  12:00,  aktualizováno  25. března 2019 15:48