Doporučujeme

Posílíte imunitu i srdce. Sedm důvodů, proč jíst vejce

  • 0
Zhruba před 30 lety se ocitla na „černé listině“ kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Dnes už ale víme, že vejce patří k nejzdravějším a zároveň nejvýživnějším potravinám na světě.
Vejce prý nejsou jen na vaření. Vyzkoušely jsme, co dokáží s našimi vlasy i...

Vejce jsou bohatá na vitaminy a minerály, ale obsahují také zdravé tuky a antioxidanty a jsou vynikajícím zdrojem kvalitních proteinů. A jak je to s tím obávaným cholesterolem? 

Úplně jinak, než se domnívali dřívější nutriční odborníci. Což je ostatně i jeden z důvodů, proč by se na našem stole měla vajíčka objevovat pravidelně.

Ilustrační snímek

Prospívají svalům

Vajíčka jsou pozitivně ceněna zejména pro svůj obsah bílkovin. Jedno jich v sobě ukrývá přibližně 6 gramů. Vaječné bílkoviny jsou navíc plnohodnotné, to znamená, že obsahují všechny nezbytné aminokyseliny v dostatečném množství. 

A právě bílkoviny, jak asi víte, jsou základním stavebním prvkem našich svalů. Množství bílkovin v těle přímo souvisí také s imunitou. Pokud je jich málo, člověk se každou chvíli potýká s nějakým infekčním onemocněním, trpí zvýšenou lámavostí kostí a má potíže se zuby.

Volné radikály prý zrychlují stárnutí pleti a mění její pigmentaci. Zjišťovali...

Zpomalují stárnutí

Ve vejcích se nacházejí tuky obsahující velké množství nenasycených mastných kyselin, které mají blahodárný vliv na zdraví. Významnou složkou vaječného tuku jsou fosfolipidy, které působí především v prevenci srdečně cévních onemocnění a brzdí proces stárnutí organismu. Zároveň fungují také jako emulgátor (spojují jednotlivé ingredience pokrmů), proto se bez vajíček některá jídla obtížně připravují.

Ilustrační snímek

Podporují paměť

V jednom velkém vejci se nachází až 147 miligramů cholinu, který hraje klíčovou roli při vývoji a fungování mozku – podporuje paměť a náladu a je základní součástí acetylcholinu, patřícího mezi základní neurotransmitery, tedy látky přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. 

I proto se vejce řadí do skupiny tzv. brainfood (výživa pro mozek). Nedostatek cholinu působí neurologické poruchy a zhoršenou činnost mozku.

Ilustrační snímek

Chrání srdce a cévy

Je pravda, že jeden vaječný žloutek obsahuje doporučenou denní dávku cholesterolu. Jenže vejce obsahuje i látky, které cholesterol zase snižují. Navíc samotný cholesterol v potravě u většiny lidí nezvyšuje míru cholesterolu v krvi. To mají na svědomí převážně nasycené mastné kyseliny obsažené v živočišných tucích, které cholesterol často doprovází. 

V řadě studií bylo ostatně zjištěno, že konzumace vajíček může zvýšit krevní hladinu „hodného“ HDL cholesterolu, který chrání naše tepny před aterosklerózou.

O bílá vejce je zájem pouze před Velikonocemi. Obchody je jinak téměř...

Posilují imunitu

Jedno větší vejce obsahuje skoro 25 procent denní doporučené dávky selenu, který patří k základním stavebním kamenům naší imunity a je také součástí důležitých enzymů, které v těle pomáhají likvidovat volné kyslíkové radikály. 

Ty se tvoří ve zvýšené míře především v situacích, kdy organismus čelí nadměrné zátěži (nemoc nebo stres). Jeho nedostatek může způsobit závažné choroby srdce, kostí a kloubů.

Vejce prý nejsou jen na vaření. Vyzkoušely jsme, co dokáží s našimi vlasy i...

Zásobí tělo vitaminy

Vejce obsahují prakticky všechny důležité vitaminy, tedy A, D, E, K, vitaminy skupiny B nebo karoteny, jen s výjimkou „céčka“. Zajímavostí je, že vaječný bílek obsahuje antinutriční látku avidin, která váže do nevyužitelného komplexu vitamin ze skupiny B, biotin.

Teplem se ovšem tenhle komplex rozkládá. Z obsažených minerálních látek je významné železo, které je v lidském těle velmi dobře využitelné.

Ilustrační fotografie

Udržují štíhlou linii

Ideální doba na konzumaci vajec je ráno. Před pár lety proběhl experiment, kdy byly porovnány jídelníčky teenagerů se stejnou energetickou hodnotou snídaní. Podle toho, co lidé snídali, se ukázalo, že se po zbytek dne stravovali velmi odlišně. 

Jestliže snídali vajíčka, pak během dne zkonzumovali o 81 procent méně energie než lidé, kteří snídali cornflakes s mlékem, tedy jídlo s menším obsahem bílkovin a vysokým glykemickým indexem.


  • Vybrali jsme pro Vás