Doporučujeme

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čas na změnu: kdy vyměnit kartáček, peřiny nebo utěrku

  • 0
Od ručníku po houbičku na nádobí – kdy které předměty denní potřeby už radši nepoužívat?

Ruku na srdce – v některých oblastech to s velkým úklidem zrovna moc nepřeháníme, zatímco v jiných jsme vůči nepořádku na pozoru. Nastal tedy čas podívat se na uklízecí zvyklosti důkladněji. Sestavili jsme pro vás návod, který vám řekne, co a jak změnit. Nejenže se potom váš byt rozzáří, ale navíc se zbavíte i všech bakterií.

Koupelna

Kartáček na zuby: Každé tři měsíce

Odborníci se shodují na tom, že ten, kdo si častěji vyměňuje zubní kartáček za nový, má méně problémů se záněty dásní. Čas okamžitě pořídit nový nastává i v případě, že jste zrovna prodělali nějaké infekční onemocnění z nachlazení, na starém kartáčku totiž zůstávají choroboplodné zárodky. Kartáček (je jedno, zda klasický nebo elektrický) by pak měl být na vzduchu a v suchu. A nezapomínejte ani na pohárek na vodu! Buď ho dávejte do myčky nádobí, nebo ho důkladně vymývejte horkou vodou.

Štětečky a houbičky: Každý týden

Kdy jste naposledy vyprali houbičky na make-up nebo štětečky, kterými se nanáší tvářenka? Na potřeby k líčení často při úklidu zapomínáme, přitom se v nich snadno usazují zbytky kosmetických přípravků, bakterie a šupinky kůže, které můžou vyvolat zánět pokožky nebo akné. Každý týden je proto umyjte v jemném šamponu a usušte na vzduchu.

Ručníky: Každé tři dny

Přesně to je správný časový úsek pro ty, kteří se denně sprchují. Kromě toho nezapomínejte, že by se na osušení rukou po umytí měl používat jiný ručník než na obličej. A v žádném případě nesdílejte stejnou osušku s někým jiným!

Kuchyně

Ilustrační snímek

Prkénko na krájení: Každých dvanáct měsíců

Hluboké zářezy do prkénka jsou znamením toho, že už patří pryč. Zbytky jídla v nich zachycené totiž můžou začít plesnivět. Proto je velmi důležité kuchyňské prkénko na krájení umývat vodou horkou alespoň 60 °C – a je jedno, jestli je z umělé hmoty nebo ze dřeva.

Houbička na nádobí: Každý týden

Těžko se tomu věří, ale je to tak – v průměru se na centimetru čtverečním houbičky usadí až deset milionů bakterií! Je proto jasné, že po jejím delším užívání nečistoty spíše dál roznášíte, než se jich zbavujete. Rychlou očistu houbičky můžete provést tak, že ji navlhčíte a vložíte asi na dvě minuty a při 900 wattech do mikrovlnky.

Utěrky: Dvakrát týdně

Výzkumy prokázaly, že na 89 % utěrek se vyskytuje bakterie E.coli. Kromě toho se díky vysoké vlhkosti v bavlněných vláknech velmi rychle množí nejrůznější zárodky. V nejvážnějším případě můžou vyvolat zdravotní problémy ve střevech a žaludku. Utěrky, stejně jako ručníky, by se měly prát při teplotě 60 °C.

Ložnice

Pamatujte, do postele uleháme vždy perfektně odlíčená se správným pečujícím...

Povlečení: Každé dva týdny

Už po deseti dnech je ložní prádlo nasáklé potem a plné šupinek kůže. Proto je třeba vyměnit ho každé dva týdny a vyprat na 60 °C. Pokud máte ve zvyku spát nazí, pak je třeba měnit povlečení každý týden.

Tři úklidové omyly a jak je napravit

Vyvarujte se těchto chyb a udržování čistoty pro vás bude hračka.

Až moc aktivity během poledne

Jestliže se pustíte do mytí oken kolem poledne, můžete být z výsledku pořádně zklamaní. Šmouhy způsobuje nejen ostré slunce, ale i vyšší teplota vzduchu – už při 20 °C voda na skle usychá moc rychle, a to i když je obloha zatažená. 

Šanci na okna bez šmouh máte brzy ráno nebo v pozdním odpoledni. Tehdy dosáhnete nejlepších výsledků. 

Příliš mnoho čisticího prostředku 

Velkoryse dávkované čisticí prostředky sice krásně voní, ale působí také jako magnet na špínu. S každým setřením nanášíte na podlahu další vrstvu a rychle se vytvoří lepivé šmouhy. Většinou stačí na vytření vlažná voda, čisticí prostředek je potřeba jen občas – při opravdu silném znečištění. 

Nezavírání poklopu na toaletě 

Při každém spláchnutí se do celé místnosti rozšíří mikroskopické částečky vody a s nimi i choroboplodné zárodky. Proto byste záchod měli vždy splachovat se zavřeným poklopem. Obzvlášť tehdy, máte-li WC přímo v koupelně. 

Pozornost věnujte v pravidelných intervalech ale i jeho vnitřku – polštáře patří do pračky každé tři měsíce a přikrývky jednou za rok (při volbě teploty praní se řiďte údaji od výrobce). Polštáře doslouží po třech letech, přikrývky po čtyřech až deseti letech.

Matrace: Každých deset let

I ona potřebuje někdy vyměnit. Nejenom proto, že se v ní časem pohodlně rozmnožují roztoči, ale také z toho důvodu, že se proleží a neposkytuje už dostatečnou oporu vaší páteři. Do té doby byste měli občas matraci vysát vysavačem a pravidelně ji obracet. Ochranné potahy vyžadují očistu jednou měsíčně (informace naleznete na štítku).

Pyžama a spol.: Dvakrát týdně

Dlouho nošené noční prádlo může způsobit i zánět močového měchýře nebo kožní infekci. Jestliže se v noci hodně potíte, vyměňujte pyžamo za čisté dvakrát do týdne. V ostatních případech pak stačí jen jednou za týden.


  • Vybrali jsme pro Vás