Doporučujeme

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rituály patří k životu. Proč se vyplatí je dodržovat

  • 0
Neodejdete ráno z domova, pokud si nedáte v klidu šálek čaje? Večer neusnete, jestliže si nepřečtete pár stránek z nějaké knihy? Tak je to správně.

Všichni potřebujeme určitá zavedená pravidla, aby se náš život úplně nerozpadl. Drží ho například pravidelná životospráva anebo nejrůznější rituály. Ty jsou pro nás důležitější, než si možná dokážeme připustit. V dnešním vystresovaném světě považujeme některé z nich za rozmazlenost či zbytečný luxus.

Rituálů je celá řada, od náboženských přes lidové až po státní. Dá se k nim přiřadit třeba to, jak slavíme svátky, jak se vdáváme a ženíme, jak maturujeme, vítáme do života děti, ovšem patří sem i pravidla společenského chování... 

Nám půjde hlavně o každodenní rituály, kterých si často skoro ani nevšimneme, ale ony pro nás mají přesto velký význam.

Fungují jako opora

Neposlouchejte lidi, kteří vám budou říkat, že ty vaše drobné rituály jsou zpátečnické, protože život má být pestrý, každý den jiný a děsně dynamický. Z té velké dynamiky jde opravdu někdy až děs. Odborníci přes duši dávno vědí, že pozitivní rituály vnášejí do našich životů řád a klid.

„Moderní doba je často přehlíží, nebo dokonce odsuzuje, ale my víme, že jsou pro nás oporou,“ tvrdila například psycholožka Jiřina Prekopová.

Zároveň zdůrazňovala, že je možné a leckdy i potřebné během života své rituály měnit nebo upravovat. V mládí budeme dodržovat jiné než ve středním věku, odlišné přijdou, až se ohlásí stáří. Jiné mají lidé svobodní a pak je změní, když začnou žít s partnerem.

„Kdybychom si chtěli udržet stále ty samé rituály, opravdu by to bylo trochu zpátečnické,“ dodávala. 

Představte si, že budete večer číst pohádky svým dvacetiletým ratolestem! Naopak když se začne slečna líčit, měla by si osvojit rituál večerního čištění pleti, kdy nejen odstraňuje řasenku, ale věnuje se sama sobě.

Děti je potřebují

Když už jsme u těch pohádek, také jste jako malí bez nich neusnuli? Někdo by v tom třeba mohl vidět rozmazlování, jde však o příjemný rituál, kterým se dětem dává najevo, že končí den. Dřív tam místo pohádky (anebo spolu s ní) častěji patřila i modlitba.

Pro děti a dospívající mají rituály mimořádný význam, opakování určitého chování jim dává jistotu a řád, život je díky návykům přehlednější. Patří k nim tak běžné věci, jako jsou pravidelná klidná snídaně, kontrola tašky před odchodem do školy, večerníček, společný nedělní oběd, návštěva prarodičů či oslava svátku a narozenin.

Pokud jste sami zmatkáři, kteří neudrží ani ten nejzákladnější denní režim, anebo rituály pohrdáte, dopřejte je aspoň dětem. Díky tomu možná poznáte, jak jsou tyhle zavedené způsoby chování přínosné.

Netolerujte zlozvyky

Zároveň si ale všimněte, že většinou nejvíc lpíme na zavedených rituálech, které nám dost škodí. Musíte si dělat „rituální“ pauzu na cigaretu? Pijete odpoledne páté „rituální“ kafe, i když vás už pálí žáha? Usínáte každý den u zapnuté televize a budíte se v půli noci celí rozlámaní? Dáváte si před usnutím v posteli ještě nějaký mlsek? Musíte aspoň jednou týdně prošmejdit nákupní centrum a koupit si nějakou zbytečnost? Byli byste celí špatní, kdybyste denně nestrávili několik hodin surfováním po internetu?

Je třeba být k sobě co nejupřímnější a stanovit rozdíl mezi dobrým rituálem a pouhým zlozvykem. To je první důležitý krok k tomu, aby náš život dostal větší řád a my jsme byli šťastnější.

Nemáte žádný? Zkuste třeba tyto!

  • Dopřejte si jednou týdně hodinku jen pro sebe. Dejte si například bylinkovou koupel nebo zábal na vlasy, zavřete se v koupelně a nalakujte si nehty. Vytvořte si atmosféru, která se vám líbí, a řekněte rodině, že po tu dobu jste „mimo signál".
  • Pište si deník. Pořiďte si krásný sešit a denně si do něj něco napište. Nemusí to být nic tajného ani přesný popis vašeho dne, stačí jen, když si poznamenáte, jaké bylo počasí, nebo pár moudrých vět a poznatků, které vás ten den napadly. Zapisování si zpříjemněte třeba kouskem čokolády či ananasu.
  • Před usnutím se zaměřte na to, co pěkného uplynulý den přinesl. Co se povedlo, co vás potěšilo, co mimořádného se událo. Pak vždycky poděkujte. Nejenže se vám bude lépe spát, ale časem zjistíte, že jste šťastnější, když se zaměřujete na pozitivní stránky života. 
  • Dámy, dělejte si častěji „holčičí dny". Muži se dokážou odreagovat s kamarády na pivu nebo při sportu, ženy by něco takového braly jako příliš velký rozmar. Třeba si jednou za měsíc dopřejte společný výlet, saunu, pečení koláčů, kosmetiku...
  • Každý den udělejte něco, o čem si myslíte, že už to není pro vás. Hlasitě se smát? Nahlas si doma zazpívat? Zatrsat si u rádia? Cvičit podle videa, i když vám to vůbec nejde? Posadit si na noční stolek medvěda? Koupit si pestré tričko? Přečesat účes, zaplést cop? Uberte si pár let a neberte se tak vážně.

  • Vybrali jsme pro Vás