Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Život s panickou poruchou: strach ze smrti, davů, ale i samoty

Umíte si představit situaci, kdy víte, že přichází konec? Kdy vás pohltí obrovská úzkost, vy nemůžete dýchat a máte pocit, že co nevidět zešílíte? Pro lidi s panickou poruchou je to zcela běžná zkušenost.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Vidím to jako dnes. Rodiče byli v divadle a hlídala mě babička. Už jsem usnula, když vtom mě probudil děsivý pocit, že nemůžu dýchat. Jenže vzápětí jsem zjistila, že to nebyl jenom pocit. Vymrštila jsem se na lůžku a doširoka otevřenou pusou jsem zoufale lapala po vzduchu. S obrovskou námahou jsem se snažila zachytit alespoň malý doušek kyslíku a dopravit ho do plic. Hlavou mi bleskla myšlenka, že nejspíš umírám, která mě katapultovala z postele a já začala zběsile pobíhat po pokoji. Divoce jsem šmátrala rukama po stěnách, chytala se stolu a zmateně ohmatávala nábytek, abych zjistila, jestli se mi to všechno jen nezdá.

Děsivá zkušenost, pro kterou jsem ve svých osmi letech neměla žádné vysvětlení, mě však úplně paralyzovala. Dopadla jsem těžce zpátky na postel a nepřítomně zírala před sebe. Tělo mě odmítalo poslouchat. Nemohla jsem pohnout prsty. Nedokázala jsem otočit hlavou. Neměla jsem sílu volat o pomoc. Srdce mi bušilo jako splašené. Měla jsem dojem, že co chvíli exploduje.

Ale potom jsem se propadla do hluboké tmy, mnohem hlubší, než byla ta za oknem. Vnímala jsem, jak ta bezedná temnota postupně stravuje celé mé tělo a požírá každou buňku. Hlavou mi znovu proběhla zoufalá myšlenka: Tak takhle vypadá konec?

Když jsem se ráno probudila, měla jsem pocit, jako by mě někdo zmlátil. Všechno mě bolelo a chvíli jsem vůbec nebyla schopná se zorientovat. Cítila jsem se k smrti vyčerpaná. To jsem ale ještě netušila, že tohle byla jen taková malá ochutnávka útrap, které teprve měly přijít a jimž budu čelit dalších pětatřicet let,“ vypráví Jana, která si vydechla až v okamžiku, kdy jí psycholožka oznámila, že jde o panickou poruchu, na kterou se neumírá, i když to tak často vypadá…

Když už nic nepomáhá, obraťte se na specialisty přes lidskou psychiku. Není...

Zkušenost, kterou vám nikdo neuvěří

Ti, kteří si procházejí něčím podobným, vám svorně potvrdí, že od té hororové premiéry už nic nebylo jako dřív. Pocity bezpečí a jistoty navždy zmizely. Stejně jako bezstarostnost a radost ze života. To vše se ve světle nové děsivé zkušenosti proměnilo jen v pouhou frázi, postrádající jakýkoliv význam.

Je to o to horší, že pocity, které dotyčný člověk tak intenzivně prožívá a které touží sdílet, jsou pro jeho okolí zcela nepochopitelné. Lidé těmhle věcem nerozumí. Nechápou je, kroutí hlavou, krčí nad tím rameny. Nemají ani ponětí, o čem to mluvíte. Ostatně, jak by také mohli? Vždyť ani sami „panikáři“ mnohdy netuší, co se to s nimi děje. To však prožívané utrpení ještě více stupňuje.

Jak by vám také bylo, kdybyste každý večer uléhali s vědomím, že už se neprobudíte? A kdybyste pak ráno otevřeli oči a první pocit, který by se dostavil, by nebyla vděčnost za to, že žijete, ale bolest a strach z toho, že tahle příšerná muka budete muset prožívat ještě po celý další den, týden, měsíce, roky...

První pomoc při atace

1. Zadržte dech na dobu, než v duchu napočítáte do osmi.

2. Proveďte dlouhý výdech trvající stejnou dobu, jakou jste zadržovali dech. 

3. Následuje krátká pauza před nádechem (na čtyři doby). 

4. Proveďte dlouhý nádech (opět na osm dob). 

5. Znovu zadržte dech, tentokrát v plném nádechu. Napněte svaly na ramenou a pažích a zároveň celou silou vytlačte břišní stěnu jako míč směrem vpřed. V téhle pozici vydržte osm dob. 

6. Dlouze vydechněte na osm dob (nebo i víc). Vzduch nechte z plic vycházet bez úsilí, spíš se snažte výdech zpomalit. Zároveň povolte svaly ramenou, paží a břicha a celé tělo nechte „zvadnout“, tedy kompletně uvolnit. 

7. Zopakujte celý postup od 4. do 6. kroku. K tomu, abyste zmírnili příznaky akutního záchvatu, většinou postačí deset opakování. 

Ani simulant, ani hypochondr

Není proto divu, že mnozí z těchto lidí trpících panickou poruchou přijdou o vztah, jsou nuceni odejít ze zaměstnání či se ocitnou v naprosté sociální izolaci, protože jejich přátelé a známí nechtějí mít nic společného s takovými „blázny“ a „hysteriky“. Někteří se dokonce uchýlí až k nejzazšímu řešení a rozhodnou se skoncovat se životem.

Ilustrační snímek

Přesto je panická porucha problém, o kterém se příliš nemluví. Většina lidí ani netuší, že něco takového vůbec existuje. Skutečnou příčinu potíží nedokážou leckdy určit ani samotní lékaři a postižení jsou pak často zařazeni do škatulky „simulant“ nebo „hypochondr“ (zvlášť po opakovaných vyšetřeních, která pokaždé skončí se stejným, to znamená negativním výsledkem). Panická porucha je tak lidmi vnímána bezmála jako „cejch“, a mnozí proto o své nemoci raději mlčí a snaží se prostě jen přežívat.

Kde se dozvíte více

Strach ze smrti

Pokud se však záchvaty paniky dlouhodobě opakují, můžou vést ke vzniku závažných psychických potíží, jako jsou třeba thanatofobie (chorobná úzkost ze smrti a umírání) nebo agorafobie. Pro tuhle poruchu je charakteristický strach z veřejných prostor, kde se nachází hodně lidí (kina, divadla, metro, supermarkety, přeplněné ulice), nebo naopak z míst, kde je pacient sám (výtah, auto, ale třeba i vlastní byt).

Lidé trpící agorafobií mají obavy, že se jim udělá zle nebo zkolabují, čímž na sebe upoutají pozornost a dostanou se do trapné situace. Na místech, kde jsou sami, je zase mučí představa, že tam nebude nablízku nikdo, kdo by jim v případě potřeby poskytl první pomoc či zavolal lékaře. Odmítají proto chodit na určitá místa, jezdit na dovolenou do vzdálených zemí, jakkoliv by daná destinace byla lákavá, a zároveň se bojí zůstávat o samotě. Jinými slovy, žijí ve svém vlastním očistci.

Čím se ohlašuje panický záchvat

Paralyzujícím strachem a intenzivním pocitem ohrožení na životě

Vědomím blížícího se konce (panická hrůza) 

Strachem ze ztráty kontroly a zešílení 

Pocitem odcizení a neskutečnosti sebe či okolí (derealizace, depersonalizace) 

Nadměrnou bdělostí a ostražitostí 

Napětím ve svalech 

Zkráceným dechem, zrychleným dýcháním nebo pocitem dechové nedostatečnosti 

Bušením srdce, zrychleným tepem 

Návaly horka nebo chladu 

Závratěmi, třesem 

Pocitem tíhy či svírání na hrudníku 

Častým močením, průjmem nebo zácpou 

Pocitem sucha v ústech 

Tlakem v žaludku a pocitem na zvracení 

Mravenčením rukou, nohou, rtů a předloktí 

Mžitky před očima, rozmazaným viděním 

Obtížným polykáním („knedlík v krku“) 

Autor:
  • Nejčtenější

Jarní botník potřebuje jediné: tenisky. Frčí květy nebo retro nádech

Kozačky a válenky už dávno leží na dně botníku, ale na chůzi téměř bosou nohou to ještě není. Co si pořídit pro toto...

Horoskop pro každé znamení na 20. týden roku 2024

Jak se nám bude dařit v následujícím týdnu? Berani, váš čeká týden bohatý na vše. Na emoce, energii, pohyb, utrácení,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jablko, hruška, přesýpací hodiny. Hubněte podle typu své postavy

Stoupněte si před zrcadlo a řekněte si, jakou postavu máte právě vy. A pak už si jen přečtěte, co máte jíst a co dělat,...

Pořiďte si nový denim. Je věčný, vděčný a vždycky trendy

Džíny se začaly vyrábět počátkem 19. století jako pracovní oděv, za komunismu se u nás daly sehnat jenom v Tuzexu, nebo...

Rozpoznejte škodlivé myšlenky a zbavte se jich. Tak těžké to není

Nejsou vidět, ale dokážou vám zničit vztahy, náladu i zdraví. O čem je řeč? O dojmech, emocích a představách, které...

Nespílejte kávě a dopřejte si šálek. Chrání srdce, játra i pokožku

Jednoznačně jde o nejoblíbenější horký nápoj. Životabudič, který vykouzlí milou atmosféru, sbližuje lidi, chutná a...

Muži z mola. Nejznámější návrháři a modelové, kteří mění módní svět

Pracují na tom, aby lidé byli hezky oblečení, inspirují svět odívání a obouvání, ale také chodí po molech nebo fungují...

Najděte štěstí prostřednictvím meditace. Zbaví vás stresu i úzkostí

Každý prahne po životní spokojenosti a vyrovnanosti. Docílit životní pohody ale bývá složité. Mnoha lidem se při...

Udělejte z domova nádherné místo pro život. Pomůže učení feng šuej

Kde jinde byste se měli cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí i život podle umění...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...