Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Peklo v přímém přenosu. Jak zvládnout panickou poruchu?

Přijde to jako blesk z čistého nebe. Začnete se dusit, hrudník vám prostoupí palčivá bolest, máte pocit, že omdlíte či zešílíte, že tohle je konec. A pak se probudíte – živí, a k smrti vyčerpaní. Panická porucha není nic, co byste chtěli zažívat. Naštěstí je pomoc poměrně snadná - třeba dechové cvičení.

Žena s panickou atakou | foto: Profimedia.cz

„Na tu noc nikdy nezapomenu. Bylo krátce po půlnoci, když mě ze sna vytrhl příšerný pocit, že nemůžu dýchat. Vymrštila jsem se na posteli a v pudu sebezáchovy zoufale lapala po vzduchu.

Kde se dozvíte víc

  • Nepanikar.eu
  • Panickaporucha.mistecko.cz
  • Panickaporucha.cz
  • Adicare.cz
  • Deprese.com 

Ale jako by tam žádný nebyl. Ani uvnitř mě. V hrudníku jsem měla dokonalé vakuum.

V několika vteřinách mi hlavou probleskly všechny děsivé souvislosti: Vedle v postýlce leží půlroční Emička. Co s ní bude? A co manžel a rodiče? Bože, pomoz mi! Já tolik toužím žít! Tohle přece nemůže být konec! S hrůzou jsem hleděla před sebe, nehybně jako kamenná socha. Nemohla jsem hýbat prsty. Nedokázala jsem otočit hlavou. Neměla jsem sílu volat o pomoc.

Potom jsem se propadla do hluboké tmy, mnohem hlubší, než byla ta za oknem. Cítila jsem, jak postupně stravuje celou mou mysl a lačně požírá každou buňku v těle. Před mým vnitřním zrakem probleskovaly mozkové neurony a vyhasínaly jeden po druhém… Napadlo mě, že takhle nějak vypadá smrt, a hned nato mě zaplavila ledová prázdnota, která pohltila poslední zbytky mého vědomí…“

Tak popisuje svůj první panický záchvat dvaatřicetiletá Klára, kterou její rodina maximálně podpořila a pomohla jí tyhle stěží popsatelné stavy zvládat natolik, aby byla schopná dál normálně fungovat.

Jste jen banda simulantů!

Ne každý má ale takové štěstí. Mnozí z „panikářů“ přijdou o vztah, jsou nuceni odejít ze zaměstnání nebo se ocitnou v naprosté sociální izolaci. Někteří se dokonce uchýlí k tomu nejzazšímu řešení a sáhnou si na život. Přesto je panická porucha problém, o kterém se stále moc nemluví.

Nejčastější příznaky panické ataky

  • paralyzující strach a pocit ohrožení
  • vědomí blížícího se konce (panická hrůza) 
  • strach ze ztráty kontroly a zešílení
  • pocit odcizení a neskutečnosti sebe či okolí (derealizace, depersonalizace)
  • nadměrná bdělost a ostražitost
  • napětí ve svalech
  • zkrácený dech, zrychlené dýchání nebo pocit dechové nedostatečnosti
  • bušení srdce, zrychlený tep
  • návaly horka či chladu
  • závratě, třes
  • pocit tíhy nebo svírání na hrudníku
  • časté močení, průjem či zácpa
  • sucho v ústech
  • tlaky v žaludku a pocit na zvracení
  • mravenčení rukou, nohou, rtů a předloktí
  • mžitky před očima, rozmazané vidění
  • obtížné polykání, „knedlík v krku“

Většina lidí vůbec netuší, že něco takového existuje. Skutečnou příčinu potíží nedokážou leckdy určit ani samotní lékaři – a postižení jsou pak často zařazeni do škatulky „simulant“ či „hypochondr“ (zvláště po opakovaných vyšetřeních, která končí s negativním výsledkem). Není divu, že mnozí z nich o své nemoci raději nemluví a snaží se prostě jen přežívat.

Jako „bonus“ sociální izolace

Dlouhodobé opakující se panické záchvaty však mohou vést k vážným psychickým potížím, mezi které patří i agorafobie. Pro tuto poruchu je charakteristický strach z veřejných prostor, kde se nachází hodně lidí (kina, divadla, metro, supermarkety), či naopak z míst, kde je pacient sám (výtah, auto, ale třeba i vlastní byt).

Lidé trpící agorafobií mají obavy, že se jim udělá nevolno, že zkolabují, a tím na sebe upoutají pozornost a dostanou se do trapné situace.

V místech, kde jsou sami, je zase sužuje představa, že nebude nablízku nikdo, kdo by jim poskytl první pomoc nebo zavolal lékaře. Odmítají proto chodit na určitá místa a bojí se zůstávat o samotě.

Možný spouštěč - chronická únava

K rozvoji panické poruchy dochází nejčastěji mezi 23. a 29. rokem života, ale může se projevit i kdykoli jindy, například během dětství nebo ve stáří. Objevuje se dvakrát častěji u žen než u mužů. Jednou z možných příčin je dlouhodobý intenzivní stres, který se dnes bohužel stává bezmála normou.

Úzkost, panika, fobie. Jak se jim bránit?

Za panickou poruchou ale mohou stát také geny, nedostatek aminokyselin, neurotransmiterů (nervových přenašečů) nebo některých minerálů (draslík, hořčík, zinek, selen). Někdy se také může jednat o následek syndromu chronické únavy, bakteriálních či virových onemocnění (chlamydiové infekce, borrelióza). Léčba spočívá v dlouhodobém užívání psychofarmak a vhodné psychoterapii.

První pomoc při záchvatu

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak si pomoct přímo během panického záchvatu, jsou i různá dechová cvičení (jak tvrdí tibetští lámové: kdo ovládl svůj dech, ovládl svůj život). Je ale zapotřebí natrénovat si je předem. Když udeří záchvat, nebude už prostor na nějaké „pokusy“.

1) Zadržte dech na dobu, než v duchu napočítáte do 8.

2) Proveďte dlouhý výdech trvající stejnou dobu, po kterou jste zadržovali dech.

3) Následuje krátká pauza před nádechem (na 4 doby).

4) Proveďte dlouhý nádech (opět na 8 dob). 

5) Znovu zadržte dech, tentokrát v plném nádechu. Napněte svaly na ramenou a pažích a zároveň celou silou vytlačte břišní stěnu jako míč směrem vpřed. V téhle pozici vydržte 8 dob.

6) Dlouze vydechněte, na 8 dob (nebo i víc). Vzduch nechte z plic vycházet bez úsilí, spíš se snažte výdech zpomalit. Zároveň povolte svaly ramenou, paží a břicha a celé tělo nechte „zvadnout“, kompletně uvolnit.

7) Zopakujte celý postup od 4. do 6. kroku. K tomu, abyste zmírnili příznaky akutního záchvatu, většinou postačí 10 opakování.

Autor:
  • Nejčtenější

Není sako jako sako. Sáhněte s klidem po barvách a nových materiálech

Není kabát jako kabát a není sako jako sako. Hravé jarní modely využijete až do podzimu, tak ne nebojte a nějaký si v...

Horoskop pro každé znamení na 17. týden roku 2024

Apríl se pomalu blíží ke svému konci, jaké dny nás čekají podle hvězd, než přijde zamilovaný máj? Raci, rozhodli jste...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpomalte stárnutí své pleti. Tyto účinné látky vám s tím pomůžou

Stárnutí je přirozenou součástí života a dříve či později dostihne všechny. Někdy je ale možné jeho projevy zmírnit a...

Vztah s kolouškem ženám svědčí. S mladším mužem rozkvetou a ožijí

Vztahy starších žen s mladšími muži byly dřív tabu. I když existovaly, nemluvilo se o nich. Dnes je pěstuje stále více...

Usedněte na kolo. Dojedete si pro zdraví, fyzičku i lepší náladu

Rekreační cyklistika patří mezi oblíbené sporty. Mnozí lidé vyrážejí na kole na výlety, někteří na něm jezdí do práce...

Zázvorovo-citronová lékárna: s těmito tipy vyzrajete na všechny neduhy

Zázvor a citrusy jsou hotovým přírodním zázrakem pro naše zdraví. A pokud působí společně, můžou dokonce nahradit léky....

Valentýn v Česku slaví pětina lidí. Při oslavách ale nezapomínejte i sami na sebe

Únor obvykle bývá zimním měsícem, který je sice kratší než ty ostatní, ale za to je plný velmi chladných dnů bez...

Který měsíc bude přát lásce a který práci? Horoskop na celý rok 2023

Stejně jako každý rok má odlišnou energetickou vibraci, také měsíce skrývají různá poselství. Jaká, to nám prozradila...

Vyzmizíkujte si roky. Máme tipy, jak vypadat okamžitě mladší

Tyto jednoduché vychytávky vám zaberou jen pár minut, zato ale uberou celé roky. Vyzkoušejte je a uvidíte, že za pár...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...