Doporučujeme

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hubněte tak, aby vás to nezničilo. 5 mýtů o dietách

  • 0
S novým rokem tradičně přichází i éra hubnutí. V honbě za skvělou postavou jsou zvlášť ženy ochotny udělat ledacos. Klidně i věřit naprostým nesmyslům.

Být sexy a štíhlá je snem mnoha žen. A to zvláště v době, kdy se na ně z časopisů a internetu valí spousta vychrtlých osůbek, které jsou dnes považovány za ideál krásy. Nemusí se vám líbit, ale udržovat si zdravou, nikoli přemrštěnou linii se z psychického i zdravotního hlediska vyplatí.

S dietami se často začíná právě na začátku roku, kdy má člověk ještě hlavu plnou předsevzetí. Aby vám to vyšlo, nesmíte podléhat bludům. Tady je pět nejčastějších z nich.

Mýtus 1: Jídlo se musí vážit

To, že musíte při dietě vážit každé jídlo na gramy a počítat kalorie, je nesmysl. Naopak vás to akorát vystresuje. „Důležitější je, jak taková energie člověka zasytí,“ říká poradce ve zdravotnictví, spoluzakladatel Globopol.cz a ředitel Neslazeno.cz Jan Vyjídák. 

Co ano a co ne

Při hubnutí vyřaďte z jídelníčku vysoce zpracované potravinářské produkty (např. cereálie, džusy, dochucené nízkotučné produkty, sladkosti a pochutiny). Naopak sáhněte po těch, jež tímto procesem neprošly. Vhodné je maso, ryby, vajíčka, ořechy, semínka, nedoslazované mléčné výrobky, zelenina, ovoce, brambory nebo rýže. Podobná strava vám pak pomůže si svou figuru i udržet. 

Doporučuje třeba oblíbený program hvězd The 1:1 Diet. Pracuje s hotovými jídly, tyčinkami či koktejly, které počítání kalorií nevyžadují, a přesto nemáte hlad.

Mýtus 2: Cvičím, tedy hubnu

Pohyb je důležitý pro spoustu věcí. Nemusíte to ale přehánět. Nandejte si ho jen tolik, kolik zvládnete, a ostatní dohánějte kvalitními potravinami. 

„Například u lidí s metabolickým syndromem či cukrovkou 2. typu se ukázalo, že klinicky významné redukce hmotnosti je možné dosáhnout bez zásadního zvýšení pohybu,“ tvrdí Jan Vyjídák. 

K následnému udržení váhy a zdravého stylu je ale sport a pobyt na čerstvém vzduchu i podle něj zásadní.

Mýtus 3: Stačí jíst méně

Nehleďte jen na množství, ale hlavně na kvalitu toho, co konzumujete. Neznamená to jíst jenom potraviny s nálepkami bio a eko. 

Sledujte, zda neobsahují příliš mnoho nezdravých tuků a cukrů, nejsou v nich chemické ani jiné nepřírodní látky a hlavně – snažte se kupovat jen čerstvé věci a žádné polotovary. Sice vám to v kuchyni zabere víc času, ale tělo vám pak poděkuje.

Mýtus 4: Odborník není potřeba

Tady platí známé pravidlo: Ve dvou se to lépe táhne! S odbornou pomocí budete mít jistotu, že jste se do hubnutí pustili správně, a navíc vám bude dodávat motivaci. 

„Dokáže také zaznamenávat a vyhodnocovat vaše pokroky a upravovat vám váš dietní program na míru tak, abyste vše zvládli s přehledem,“ vysvětluje Jan Vyjídák.

Mýtus 5: Sportuju, potřebuju cukry

Cukry dodají sílu, ale opatrně s nimi. „Strava založená na cukrech může současně zvyšovat hlad a vést k vyššímu kalorickému příjmu,“ varuje expert, „také přispívá ke zvýšení krevní glukózy. To může vést k nadměrné koncentraci inzulinu v krvi a chronickému zánětu.“ Jako zdroje sacharidů je proto vhodné volit přírodní potraviny.


  • Vybrali jsme pro Vás