Doporučujeme

Ajurvéda pro lepší den: 7 tipů od svítání až do noci

  • 0
Prožijte svých 24 hodin v pohodě a beze strachu, fyzické bolesti či stresu. Tady je pár věcí, které vás pozitivně nastartují.

Aby člověk mohl žít spokojený život, potřebuje podle starých Indů jediné: rovnováhu těla a duše. Je to prosté, pokud vám hapruje duše, za chvíli začne zlobit i tělo, a funguje to i naopak. V naší kultuře tomuto jevu říkáme psychosomatika.

Proto si dávejte pozor na negativní myšlenky, emoce a dokonce i řeči, které vám mohou zkazit náladu a ve finále mít dopad i na zdraví. Výsledkem bývají různé neduhy, od zablokovaných zad, otoků, padání vlasů, angín až po různé záněty.

Jak tomu můžete předejít? Podle starých Indů byste si měli v sobě zakotvit určitý vnitřní řád. Vzpomeňte si na své dětství a rodičovskou výchovu, která vám přikazovala vstávat a chodit spát vždy v určitou dobu, jíst méně sladkostí nebo se učit ve škole. Totéž v bledě modrém byste potřebovali i teď.

Zavedený rytmus (chcete-li stereotyp) vaši duši zklidní, protože budete vědět, co můžete ten který den čekat. Prospěje i vašemu tělu, neboť si zvykne na své rituály a nebude zbytečně ve stresu. Udělejte si proto svůj stabilní denní plán a nezapomeňte do něj zakomponovat pár našich tipů. Uvidíte, že se vám to vyplatí.

Ilustrační snímek

Vstávejte za svítání

Proč vylézat z vyhřáté postele, když je venku ještě tma? Tahle pochopitelná otázka napadne snad každého. Podle starých Indů má ale rozbřesk svou specifickou energii, která blahodárně působí na naši psychiku.

Zkuste jen otevřít oči a chvíli se převalovat v posteli. Poslouchejte zpěv ptáků, stále se proměňující nebe, probouzející se přírodu. Rodící se nový den přináší automaticky i příjemný pocit nového začátku. Dodá vám pořádnou dávku energie a odhodlání jít si za svými cíli.

Co stojí za vyzkoušení: Využijte ranní rozbřesk k meditaci. Pohodlně se posaďte a zhluboka dýchejte. Představte si slunce, jak vychází v partiích vaší kostrče a pomaličku se přesouvá výš a výš, až do bodu mezi vaším obočím (nazývá se „třetí oko“). Podle ájurvédy v něm sídlí šestá čakra, jedno z center energie, které ovládá mozek, lebku, tvář, nos, oči a nervový systém. Díky tomuhle rituálu získáte po celý den lepší paměť a koncentraci.

Škrabání jazyka

Dopřejte si očistu

Každý z nás je ráno zvyklý vyčistit si zuby, učesat se, případně si dát sprchu. Ájurvéda věnuje ranní péči především dutině ústní, kde se během noci nahromadily veškeré odpadní látky. Kromě tradičního čištění zubů dává důraz na očistu jazyka. Ten funguje jako magnet na různé bakterie, které (pokud se neodstraní) vydávají celý den nepříjemný zápach.

Co stojí za vyzkoušení: Pořiďte si kovovou škrabku na jazyk, v krajním případě ji nahradí i malá lžička, a seškrábněte povlak od kořene jazyka až po špičku. Důležité je, abyste tento rituál prováděli ještě před tím, než se napijete anebo najíte. Mohlo by se totiž stát, že všechny nepříjemné mikroby by se vám vrátily zase zpátky do těla! A to přece nechcete.

Arganový olej by vám neměl chybět, je všestranným pomocníkem.

Vykloktejte toxiny

Už jste někdy slyšeli o kloktání olejem? V ájurvédě téhle praktice říkají ganduša. Jejím smyslem je očistit ústní dutinu od bakterií, a předejít tak různým obtížím, například krvácivým dásním, nemocem čelisti, suchým rtům či kazivým zubům.

Co stojí za vyzkoušení: Ganduša není nijak složitá. Stačí, když si po ránu dáte do pusy lžičku kvalitního sezamového oleje (ale můžete použít i olivový) a necháte ho převalovat v ústech cca 10 až 15 minut. Nakonec olej vyplivněte. Tento postup zopakujte každý den, uvidíte, že se stav vašich zubů a dásní zlepší. Navíc budete mít i voňavější dech!

Ilustrační snímek

Vypijte teplou vodu

Většina lidí se při představě popíjení teplé vody otřepe. Ale věřte, že to zas tak hrozné není. Zvlášť, když si do nápoje kápnete trochu citronové šťávy. Tento „drink“ není tak obyčejný, jak se zdá. Podle ájurvédy totiž stimuluje imunitní systém, vyrovnává pH, zlepšuje kvalitu pleti (snižuje výskyt vrásek), napomáhá k lepšímu trávení a navíc i čistí krev.

Co stojí za vyzkoušení: Večer předem, než půjdete spát, vezměte sklenici, zalijte ji do poloviny teplou vodou a přidejte plátek citronu. Roztok nechte stranou a louhujte přes noc. Ráno ho dolijte teplou vodou a vypijte do dna.

ilustrační snímek

Vykartáčujte se nasucho

Suché kartáčování těla patří mezi prastaré techniky, které vaši fyzickou schránku prokrví a osvobodí ji od zbytků staré kůže a dalších nečistot.

Co stojí za vyzkoušení: Vezměte si přírodní kartáč a kartáčujte své tělo pomocí dlouhých tahů od kotníků směrem nahoru. Tenhle „drbací“ rituál podpoří váš lymfatický systém a zbaví vás toxinů. Zároveň funguje i jako prevence proti celulitidě. A co je na tom nejlepší, suché kartáčování uvolňuje napětí a nahromaděný stres! Z tohoto důvodu je doporučováno dvakrát denně, ráno a večer. Uvidíte, že se budete cítit jako znovuzrození.

Pizza, ilustrace

Jezte třikrát denně

Zdá se vám to málo? Pravdou je, že vyznavači ájurvédy si na nějaké svačinky během dne moc nepotrpí. Podle nich je daleko lepší jíst střídmě a ponechat si mezi jídly tří až pětihodinové intervaly. Důvodem toho je žaludek, který po trávení potravy potřebuje nějakou dobu na vzpamatování a vytvoření ochranné vrstvy. Za půst lobuje také slinivka, která má 5 hodin na dotvoření inzulinu.

Co stojí za vyzkoušení: Vydržet s dávkou tří jídel denně není zrovna legrace. Proto se doporučuje hodně pít, především teplou čistou vodu. Ostatní nápoje jako čaj, víno nebo káva by měly být servírovány výhradně spolu s jídlem.

Jóga již dávno není pouze indickou praktikou. A její přínosy studuje západní...

Hýbejte se!

Pohyb je fajn. Nejenže protáhne a zocelí tělo, ale funguje i jako posilovač srdce. Zanedbatelná není ani produkce hormonů, jejichž hladina s fyzickou aktivitou stoupá. Za zmínku stojí určitě endorfiny čili hormony štěstí, které zlepšují náladu a tlumí fyzickou bolest. K zahození není ani větší produkce hormonu dopaminu, jenž vzbuzuje pocit radosti a podporuje soustředěnost a koncentraci.

Co stojí za vyzkoušení: Vyberte si sport, co vás baví. Můžete to být cokoliv, příjemná ranní procházka, jóga, protahovací cvičení (vyzkoušejte například Pět Tibeťanů) nebo tanec. Pohyb vám dodá energii a zároveň si při něm vyčistíte hlavu.

Co vám ještě prospěje

Jídlo je lékem nejen pro tělo, ale i pro duši. Zařaďte do svého jídelníčku těchto pět potravin a bude vám lépe.

  • Citron
    Tenhle kyselý plod dodává tělu tolik potřebný vitamin C a podporuje přirozený metabolismus. Dopřejte si ho jako součást různých nápojů. 
  • Mandle
    Uzobávání mandliček je prý dobré na nervy. A nejen to! Podle ájurvédy jsou mandle skvělou energetickou svačinkou a podporují delší životnost buněk. Jezte je loupané nebo pražené. Mandlová slupka je totiž mírně toxická. 
  • Datle a fíky
    Ocení je především milovníci sladkého. Patříte mezi ně? Pak máte alibi si dát dva kousky datlí nebo fíků denně. Tyhle plody vás nadopují energií a zároveň podpoří tvorbu tkání v těle. 
  • Zázvor
    V Asii je považován za univerzální lék na různé zdravotní problémy. A není divu, zázvor pomáhá k lepšímu trávení a očistě těla. Podle ájurvédské nauky je dobré si dát půl hodiny před jídlem plátek zázvoru s citronovou šťávou a solí. 
  • Kmín
    Tohle koření má velmi specifickou chuť i aroma. Z těchto důvodů má své příznivce i odpůrce. Co mu ale nelze upřít, jsou jeho zdravotní benefity. Staré nauky tvrdí, že semínka kmínu napomáhají lepšímu trávení a očistě těla. Máte-li trávicí obtíže, popíjejte teplou vodu se špetkou rozemletého kmínu a zázvoru. 

  • Vybrali jsme pro Vás