Proč strach z ostudy dohání ženy k tomu, že se klidně sedřou? Proč je stud tolik trápí a je pro ně tak těžké s ním bojovat?

Ty jsi stydlivá, zranitelná a přecitlivělá! Také slýcháte tato slova až příliš často, navíc s lehkým pohrdáním v hlase toho, kdo vás takto hodnotí? Nevadí. Podle Brené Brown, profesorky na univerzitě v Houstonu a nyní už i legendy, je totiž vaše zranitelnost známkou vaší největší odvahy.Brené Brown se stala slavnou téměř přes noc, když její přednáška o zranitelnosti na velmi sledované konferenci vyvolala internetovou senzaci. Ještě než se ukázalo, jak oblíbená její promluva bude, dojela po přednášce domů, zavřela se ve svém domě a tři dny nevyšla ven. Byla doslova paralyzována studem za to, co vlastně na přednášce říkala, jaké použila obrázky a nejvíc ji děsilo, že přednášky z konference jsou vystaveny na Youtube, takže kromě pěti set návštěvníků v sále ji podle jejích nejčernějších odhadů uvidí ještě aspoň dalších pět set lidí. Ani si nedovolila představit, že za krátkou dobu překročí toto číslo šest milionů. Pro Brené, která se více než dekádu zabývá výzkumem lidské psychické zranitelnosti, to byla nádherná studijní příležitost. Mohla sledovat nejhorší zranitelnost, jakou kdy zažila, v přímém přenosu.


Vystoupit z úkrytu?

Nejdříve ji překvapilo, že přestože si celý život stěžovala na to, že její výzkum není dostatečně oceněn čestně ani finančně, nyní, když jí konečně tleskal celý svět, uvědomila si v sobě část, která ji celý život chtěla držet mimo světla reflektorů, někde těsně pod svícnem. Jakoby se sama vždy dokonale nenápadně postarala o to, aby nijak moc neuspěla. Znamenalo by to totiž vystoupit z úkrytu, vydat se světu taková, jaká je, konfrontovat své roky kultivované názory s někým, jehož názor je možná ještě kultivovanější, veřejně, před zraky všech. Brené zjistila, že se úspěšná být vlastně stydí.