Doporučujeme

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Slova nejsou vždycky potřeba. Lásku můžete vyznat i úsměvem nebo činy

  • 0
Není to jenom zábava pro čerstvě zamilované. Člověk by měl vždycky umět vyjádřit své city. Pokud vám ty zamilované větičky nejdou přes pusu, co to zkusit jinak než verbálně?

Ačkoli se jedná o dvě slova, která slyšíte kolem sebe často – ve filmech, pohádkách, na sociálních sítích a kdo ví, kde ještě – jedná se o ta, která člověk mnohdy vypouští z úst jen s velkou námahou.

Ale svou lásku přece nemusíte dávat najevo jenom tím, co říkáte. Naopak, právě to bývá někdy povrchní a neupřímné. A zvláště pokud nejste zvyklí něco takového vyslovovat, může to ve vaší dvojici působit až směšně.

Ovšem aspoň jednou byste mohli zkusit udělat něco navíc.

Zejména v dlouholetém manželství asi nejsou na místě velká gesta. „Láska určitě není slepá a vidí věci často tragičtěji, než jsou,“ usmívá se psycholog Barton Goldsmith a pokračuje: „Po mnoha společných letech je jasné, že ti dva o sobě vědí i to, co by možná vědět nechtěli. Překvapit a potěšit se tak může být na jednou stranu lehčí, ale na druhou mnohem těžší.“ Právě to se ale od vás žádá. Spíše než city zapojte rozum a něhu a ono to půjde.

Hlavní devízou, kterou byste měli ve vztahu ke své drahé polovičce hojně používat, je úsměv. Ten je totiž jednou z nejsilnějších metod, jak vyjádřit city. „Partnerovi říká nejen to, že ho rádi vidíte, ale také, že jste mu nablízku, připraveni kdykoli mluvit o tom, co ho trápí nebo z čeho má radost,“ vysvětluje terapeutka Ada Place.

Místo velkých gest zkuste maličkosti

Vědci zároveň upozorňují na to, že zlepšuje náladu všem stranám. Pokud tedy bude první, co váš partner ráno uvidí, váš úsměv, pomůže to oběma. „Zároveň tím dáváte tomu druhému najevo to, že vám může důvěřovat a že je mezi vámi větší než jen praktické pouto,“ dodává odbornice.

Co je to láska?

Ač ji máme za jeden z nejpřirozenějších citů, pořádně popsat ji vlastně nikdo neumí. Podle vědců je to jistý soubor emocí a chování. „Musí v nich být dostatek intimity, vášně, respektu a také chemické reakce v těle. Právě ta způsobuje ono lechtání v břiše, které v člověku objekt jeho zájmu vyvolává,“ uvádí psycholog Barton Goldsmith. Není to s ní ale tak jednoduché.

Není to ale jenom o povolení smát se a bavit. „Naopak, je to hodně vážná věc. Zahrnuje odpovědnost a péči o toho druhého, snahu pomáhat mu v dobrém i ve zlém anebo starat se kromě svých pocitů i o ty jeho,“ vypočítává odborník.

Abyste mohli někomu říct, že ho milujete, musíte tedy v sobě nosit i jiné věci. Je potřeba ho vnímat, být k němu empatický, trápit se jeho problémy a smát se jeho radostem. Jenom to je pravá láska.

Už vůbec nemluvíme o tom, že úsměv pomáhá i vám – snižuje stres, urovnává činnost srdce a nastoluje pozitivní myšlení. A i to se následně odrazí na vztahu.

Když už jste zvládli ten nejjednodušší krok, zkuste i něco navíc. Zásadou je nedělat žádné obrovské věci, pokud na to nejste v páru zvyklí. Ty pak působí směšně a hlavně neupřímně. Soustřeďte se tedy na malé činy, kterými můžete vyjádřit to, co cítíte.

„Příjemné je připravit někomu snídani. Anebo mu aspoň nalít ranní kávu do hrníčku, který má rád, i když ho večer předtím strčil do myčky,“ radí psycholog.

Stejně tak můžete obstarat něco, co vaše drahá polovička před časem ztratila a mluví o tom. „To je znak toho, že ji vnímáte a chcete se podílet na tom, co řeší,“ uznává expert. Je to sice náročnější, ale o to citlivější.

Uměním je také dát mu prostor pro to, co ho baví. Pokud mu třeba každý den v roce vyčítáte, že chce jít s kamarády na pivko, zrovna teď byste ho měli pustit – a to, znovu připomínáme, s oním úsměvem na tváři.

Stejně tak se můžete zaměřit na maličký dárek, který mu přinesete z práce. Nebuďte megalomanští, stačí opravdu drobnost. Kamínek z cesty, sušenky, co miluje nebo třeba doutníček z oblíbené trafiky.

„Nejde v žádném případě o to, kolik taková věc stojí. Spíš je důležité, aby vyjadřovala zájem o druhou osobu a fakt, že jste si na ni vzpomněli,“ nabádá psycholožka Kathy McCoy.

Stejně tak, jako se naučíte takový dárek dávat, musíte umět jej na druhou stranu i přijímat. Nezaměřujte se na materialistickou hodnotu, ať je jakkoli vysoká či nízká, ale právě na to, co jím ten druhý vyjadřuje. A radujte se něj tak upřímně jako z hlasitého vyznání lásky.

Vyznáním lásky může být i večeře

Nezapomeňte na to, že zvláště u mužů platí ono okřídlené pořekadlo, že láska prochází žaludkem. Připravit v tomto zimním nečase jeho oblíbenou večeři není od věci. Nemusí být tedy ani extrémně zdravá, ani lehká. Když má prostě rád guláš se šesti nebo třeba jenom obyčejnou tlačenku od řezníka od vedle, dopřejte mu ji. Vždyť si to za tu dobu, co je s vámi, zaslouží. Navíc je vědecky dokázáno, že jídlo a láska jedno jsou.

„Jak city, tak konzumování dobrého pokrmu produkuje totiž stejné hormony, například dopamin nebo noradrenalin. A ty jsou odpovědné za to, že se člověk cítí dobře,“ uvádí se v jedné takové studii.

Jak je vidět, láska nejsou pouze velká slova, obrovská gesta a obdivuhodná show. Znamená někdy mnohem menší projevy. Stačí jen pohled, náznak, dotek, malý pohyb hlavy. Možná to nevypadá tak teatrálně a u filmu by to nevzali. Ale právě takovéto věci jsou zvláště po letech důležité a hlavně pravdivé. A o to by mělo jít především.

Proč se tak těžko říká „miluju tě“

Ačkoli se tak jmenují stovky písní i desítky filmů, vyslovit nahlas tato slova je složité. A to platí zvláště v případě, když je míníte vážně. „Je v nich totiž obsažená velká nejistota – nikoli z toho, co říkáte, ale z reakce, kterou to může vyvolat,“ vysvětluje to profesor psychologie Scott Stanley s tím, že nejvíc se lidé bojí odmítnutí něčeho, co považují za tak jasné a neoddiskutovatelné.

Proto kolem citů raději chodí po špičkách. „Když přesně nevyjádří, jak to s nimi mají, ani případná negace není tak silná. Navíc se mohou uklidňovat tím, že nebyli pochopeni,“ dodává odborník.

Je to sice možná jenom lež, kterou si člověk sám balamutí hlavu, ale je to prostě lehčí než přijmout pravdu. Navíc se dneska na hluboké city už tolik nehraje. Jako by byly najednou nepodstatné.

„Společnost je víc zaměřena na výkony, úspěchy, peníze. City jdou stranou. Vždyť právě ty mohou cestu za těmito modlami moderního světa hodně zkomplikovat.“ krčí rameny odborník. Můžete se s tím smířit, ale upřímně – je to škoda. Protože i když se budete topit v penězích, bez někoho, kdo je v tom s vámi, se po čase akorát zalknete.


  • Vybrali jsme pro Vás