Ideálně by měl svěsit hlavu a zašeptat: „Za všechno se ti omlouvám, lásko.“ Váš přítel ale po hádce raději zmizí z domu, hlasitě si prozpěvuje nebo chce sex? Víme, co se skrývá za jeho usmiřovací taktikou.

Omlouvá se esemeskou

Vyštěkli jste na sebe pár jedovatých slov, přítel práskl dveřmi a zmizel z bytu. Po nějaké době vám od něj pípne v telefonu krátká omluvná zpráva, kterou se snaží situaci mezi vámi urovnat. Štve vás, že se neomluvil osobně, a připadá vám, že se takhle snaží z řešení problému vycouvat? Když nevidíte jeho tvář a neslyšíte tón hlasu, těžko můžete odhadnout, jak se partner skutečně cítí, a tudíž i jak vážně svou omluvu doopravdy myslí. Má vám pokorná esemeska stačit? Ačkoliv se vám partner omlouvá nepřímo, projevuje tak snahu napravit, co zpackal.


E-mail nebo textovou zprávu přitom může zvolit proto, že není zvyklý hovořit o svých pocitech a cítí se při těchto intimních debatách nepříjemně. Vzdálenost mu navíc poskytuje ochranný štít v případě, že by ve vás stále vřela zlostí krev. Co ale máte dělat vy, když jste dostala takový vzkaz? Pořádně si přečtěte slova, která v omluvě použil, a vnímejte, jak na vás celkově působí. Pokud vás zpráva potěší nebo dojme, patrně za ní stojí opravdová touha se usmířit. Zmatenost a nejistota ohledně jejího obsahu či vyznění naopak značí nutnost všechno si ještě jednou vyjasnit.Dělá jakoby nic

Přestože se vaším vztahem právě prohnala vichřice, na příteli není rozrušení vůbec znát. Se zaujetím sleduje fotbalový zápas v televizi, prozpěvuje si ve sprše nebo si v klidu vyřizuje e-maily. Zatímco vaše sopka stále doutná, on jako by utrpěl ztrátu paměti a o hádce už neví. Co vám chce svým chováním říct? Buď se vám snaží dát najevo, že pro něj předchozí výměna názorů nic neznamenala, anebo v něm naopak kvasí vztek a hodlá vás nevšímavostí vytrestat a zranit. Abyste poznala, kterou pozici milý zaujal, bedlivě pozorujte, co dělá. Pokud vás spontánně obejme, jakmile se vynoříte z koupelny, pošle vám vtipný odkaz z práce nebo vám radostně líčí, jakou baštu měl k obědu, pravděpodobně už váš střet pustil z hlavy.


Naopak chladný odstup ukazuje, že se urazil a jeho přehnaně pohodové chování pouze představuje způsob, jak se vyrovnává se vztekem. Může vám dokonce do očí tvrdit, že je vše v pořádku, a přitom se uvnitř užírat pocitem křivdy. Zbystřete hlavně v okamžiku, kdy na vaše otázky začne odpovídat jednoslovně, všechno vám odsouhlasí, aniž přispěje vlastním nápadem, a přestane vás tolik svádět. Poznáváte v téhle strategii svého přítele? Nadhoďte příležitostně téma poslední hádky a znovu ho proberte. Jedině tak problém definitivně ukončíte.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:29