Na začátku to byla láska s velkým ‚L’, stejně tak veliká byla také vaše vzájemná touha. Tak proč máte teď pocit, že máte vedle sebe místo muže bratra?? Víme, co s tím!

Má kamarádka Andrea má hezké manželství, které jsme jí my ostatní v podstatě i záviděly. Až do nedávna, než se nám po pár sklenkách přiznala, že se svým mužem spolu už řadu měsíců neměli sex. Udivilo nás to. Zvlášť proto, že nám Andrea nepřišla nijak frustrovaná.

„Už jsem si na to nějak zvykla a on taky,“ odpověděla nám na naše zvídavé otázky. Když nám to ale nedalo a ptaly jsme se dál, rozpovídala se o tom, jak to bylo kdysi, tedy první roky vztahu, krásné – a ano, že by vášeň v jejich manželství velmi ráda obnovila. Jen nějak neví jak a hlavně, že se bojí, že by její (případně) marné pokusy mohly narušit jejich jinak hezký vztah a rodinu.

Pravidla lásky


Příběh Andrey není podle psychologů nijak výjimečný. Tohle číhá na řadu párů. „Ztráta zájmu o sex u jednoho či obou partnerů je mnohem častější, než bychom si chtěli přiznat,“ píše psycholog Hans Jellouschek v knize Pravidla lásky (nakl. Portál).

A doplňuje: „Přitom se nejedná o skutečnou sexuální poruchu. Chybí jen chuť.“ Příčin, proč ona chuť není, může být řada. Většinou se odkazuje třeba na nějakou tíživou životní situaci. Ale příběh Andrey o tom není. Žije se svou rodinou v harmonii.

Tak kde se stala chyba? Stačí se podívat pár let zpátky. Na začátku jejich vztahu s vášní problém nebyl, jenomže po jejich sestěhování, sňatku a narození dítěte se vytratila právě s tím, jak si oba, stejně jako jejich milostná vzplanutí, přestali být vzácní. U lidí totiž fungují dvě základní vztahové potřeby, ty jsou ale bohužel v protikladu. Na jedné straně potřebujeme jistotu a na druhé vzrušení. „Jistotu hledáme a nacházíme v něčem důvěrně známém, ale vzrušení přichází v kontaktu s něčím cizím,“ říká psycholog.

  19:00,  aktualizováno  25. března 2019 22:25