Doporučujeme

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zmenšit a zamaskovat. Poraďte si s póry vhodnou péčí i líčením

  • 0
Máme je všichni, jsou přirozenou a důležitou součástí pokožky. Jsou-li příliš velké, přitahují k obličeji pozornost, o kterou nestojíme. Navíc čím jsme starší, tím jsou zřetelnější. Vhodnou péčí a líčením je můžeme nejen zmenšit, ale i zamaskovat.

Póry jsou droboučké otvory, kterými ústí na povrch kůže mazové žlázy. Ty produkují maz, vytvářející na pokožce jakýsi film, jež ji chrání před vlivy okolního prostředí a působením škodlivých bakterií. Póry se podílejí i na termoregulaci těla, protože umožňují pocení.

Nejvíce viditelné jsou na obličeji, právě tam jich má každý z nás zhruba třicet tisíc. Velikost pórů ovlivňuje v první řadě množství kožního mazu, jenž pokožka produkuje. Je to dáno především dědičností.

Tvorbu mazu ovlivňuje i působení hormonů (třeba v pubertě nebo těhotenství). Při zvýšené tvorbě se póry rozšiřují, jsou pak viditelnější, častěji se mohou zanítit a vznikat nedokonalosti. Svou roli hraje i věk. S přibývajícími léty ztrácí kůže pružnost a vazivová tkáň slábne.

Ve čtyřiceti máme póry asi dvakrát větší než ve dvaceti. Na stavu pokožky se velmi výrazně podepisuje i náš životní styl, třeba jídelníček. Na zvýšení tvorby kožního mazu má vliv i hodně rafinovaného cukru, červeného masa, alkoholu či nikotinu. Negativně působí také dlouhodobý stres a časté vystavování slunci.

Sáhněte po účinných látkách

Póry nefungují jako svaly, které můžeme libovolně tvarovat, zmenšovat nebo zvětšovat. U nich toho lze dosáhnout spíše působením na „okolí“, tj. odstraněním přebytečného kožního mazu a zvýšením pružnosti pokožky.

Nejúčinnější jsou pečující přípravky s retinolem. Ten stimuluje tvorbu nového kolagenu a tím vypíná pokožku. Účinné jsou i přípravky s niacinamidem.

Abyste zabránila ucpávání pórů nadbytkem kožního mazu, zbytky make-upu a odumřelými kožními buňkami, pleť vždy důkladně vyčistěte, například produkty s kyselinou salicylovou, glykolovou, nebo mléčnou.

Jak maskovat?

Nejlepší je použít na pleť podkladovou bázi – transparentní podkladový krém, který se nanáší před make-upem. Uzavírá póry mikročásticemi, které pokožku vyhladí a připraví na další líčení. O to důležitější je pak důkladné odlíčení pleti!

Zamaskovat póry pomáhají také speciální korektory, fungující na stejném principu jako podkladová báze. Jejich textura navíc obsahuje i rozjasňující mikročástice, které odrážejí světlo a pokožku projasňují i zjemňují, a póry pak vypadají mnohem menší, než ve skutečnosti jsou.

Vzhůru na kosmetiku!

Nejúčinnější jsou zejména ta ošetření, která vypínají pokožku, třeba laserová ošetření a mikrojehličková radiofrekvence. Drobné vpichy jehliček způsobují mikroskopické, velice jemné poranění kůže, což stimuluje tvorbu nového kolagenu, ale i elastinu. Pokožka je pak dlouhodobě vyhlazená a vypnutá, póry se zmenšují. Osvědčily se i injekce se speciální kyselinou hyaluronovou, která hydratuje a zpevňuje pokožku, stimuluje syntézu kolagenu.


  • Vybrali jsme pro Vás