Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léčebná kosmetika
Velmi vám děkuji pane doktore a jen prosím ještě doporučujete nějaké make-upy z lékárny? Třeba vichy nebo Avene?
Jinak jen poslední dotaz, mohla jsem tím braním belakne od 11. do 20. týdne miminku ublížit?Dávala jsem jen na čelo spánky a bradu a myslím, že jsem nedávala moc.
Milada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to velmi nepravděpodobné, Milado. Pusťte to z hlavy.  S Belakne  ale nepokračujte, Co se týká té kosmetiky, je na ní krásně vidět, jak je každý člověk originál. Co vyhovuje jednomu a chválí si to, nemusí zdaleka vyhovovat druhému. Tolerance jednotlivých složek  v přípravku je velmi rozdílná. S Vichy a Avene jsme měli velmi dobré zkušenosti. Výborné zkušenosti jsme měli s kosmetikou Neostrata. Nevím, zda má v ČR přípravky určené k řešení problémů s akne. Nyní už kosmetiku neprodáváme.
Léčebná kosmetika
Dobrý den,
děkuji za rady. Ale ten líh? Nemastí to pokožku ještě víc? O alkoholu se říkalo, že zvýší produkci mazu. A co ten Aknepur obsahuje a jak na pokožku účinkuje?A máte nějaký tip na značku lékárenského make-upu?
Milada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To platí obecně, Milado. Budete-li odstrańovat ochrannou vrstvu pokožky, bude tendence k větší tvorbě mazu. Záleží také na tom ,čím tuto vrstvu nahradíte. Alkohol 60% nedoporučuji používat "plošně", ale jen na místa  silně postižená komedony. Na tyto místa bych následně použil Aknepur, které omezí nadměrnout tvorbu mazu. Myslím ale, že byste měla vyhledat nějakou lékárnu v okolí a nechat si poradit tam. Pleť bych před návštěvou lékárny neošetřil, aby bylo jasné, v jakém je stavu. Elektronické rady toho moc nevyřeší. Zejména když o  stavu vaši pleti nemám žádnou představu. Nerad bych udělal dosti zjednodušenými informacemi více škody než užitku. Jestli jste z Prahy, doporučuji se poradit v lékárně u Černého orla na Malé Straně u Dr. Sklenáře. Je to velmi zkušený odborník v oblasti dermatologie a přípravy dermatologických léčivých přípravků. Může skutečně doporučit něco "na míru".
Léčebná kosmetika
Děkuji za odpověď a můžete mi dát tip na, co by mohlo na akné zabrat v těhotenství?
Milada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milado, nevím s čím vším máte zkušenosti. Někdy je nejlepší použít jen 60% líh a Aknepur a třeba výrobky Aknemíň. Nemusí to být nic drahého. Spíše jde o důslednost a jemné zacházení s pokožkou. A také trochu o pozorovacím talentu. První reakce pokožky nemusí být vždy ideální. Pokožku je dobré sledovat dloudoběji. S vyhodnocením a porovnáním mohou pomoci  i fota mobilem. Dermatologické přípravky bohužel hodně zaostávají za farmaceutickým vývojem jiných léčiv a léčebná kosmetika má omezené možnosti.
Léčebná kosmetika
Děkuji a nějaké zkušenosti s tímto přípravkem? Je vhodný i na komedony a ucpané póry?A co ta snášenlivost pokožky?
Týna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Má vyloženě komedolytický účinek. Co se týká snášenlivosti, pálení pokožky je asi běžný problém, ale spíše přechodný.S tím souvisí i případné zarudnutí ošetřovaného místa a okolí.
Léčebná kosmetika
Dobrý den,
pane doktore chci se zeptat na Benzoilperoxid(píšu blbě asi) na akné. Zajímá mě na jaké akné se používá, jak je účinný a jaká je s ním zkušenost a zda je dráždivý pro pleť. Asi rok jsem užívala na akné differine a ráda bych přípravek vyměnila. Dám pleti nějaký měsíc pauzu a pak bych zkusila tohle. Differine byl supr, ale chci zkusit něco jiného
Týna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Týno. Benzoylperoxid se používá na acne vulgaris, protože je účinný proti Propionibacterium acne. Má tedy baktericidní účinek. Častečně i díky tomu, že se rozkládá na kyselinu benzoovou. Působí  dobře proti komedonům. Zlepšení byste mohla případně vidět asi za dva týdny.
Léčebná kosmetika
Děkuji za odpověď jde ale o to, že se nějak potřebuji zbavit make-upu. K tomu mi přijde ten gel vhodný a na tonizaci (dočištění) bych si vzala spíše vodu na citlivou pleť než tu adstringentní. Navíc, když chci pak užít ten Skinoren
Bela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přesné složení bohužel neznám. Nemyslím, že termín tonizace má něco společného s dočištěním pleti.Vzal bych si takovou čistící vodu, která napůsobí na vaši pleť dráždivé. Jinak si myslím, že adstringetní účinek bude velmi mírný a spíše pro vyvolání příjemného pocitu. S tím Skinorenem uvažujete logicky a je lepší se asi v místech kde aplikujeme Skinoren této vodě vyhnout.
Léčebná kosmetika
Dobrý den,
pane doktore chci se poradit ohledně kosmetiky na mastnou a problémovou pleť. Je mi 33 let, trpím spíše na ucpané komedony a malé pupínky, v oblasti brady i na vetší pupence. Vybrala jsem si la Roche řadu Efaclar. Co si prosím o této značce na akné myslíte a jaká je Vaše zkušenost. Chtěla bych si koupit ten čistící gel Efaclar a zvažuji jakou pleťovou vodu, protože ta pleťová voda Efaclar je adstringentní a já chci používat ještě Skinoren a to asi dohromady nejde ne? Skinoren uvolnuje póry a tato voda je stahuje tak mi to nějak neladí. Děkuji za rady
Bella
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Bello. Akne je svízelný problém a kosmetické či farmaceutické firmy si s ním rady nevědí. Výrobky tedy nemají nijak oslnivé výsledky a je to slabé místo kosmetických firem. Kosmetika, kterou jste uvedla je obecně dobře tolerována a podle mého názoru je  spíše pozitivně hodnocena. Adstringentní vody mohou pomoci aby pleť vypadala lépe.Je také méně citlivá na různé podněty ( prach, teplotní změny, vlhkosti vzduchu...) Je důležité ji aplikovat ve správnou dobu. Ne tedy na každé místo postižené pleti je vhodná a volil bych ji na pleť s méně závažnými  projevy akné. Jejich účinek může být různě intenzivní a týká se jak mazových žláz, tak krevních vlásečnic, které zásobují okolí krevní cestou výživnými látkami, nebo plní imunitní funkci. Je otázka jestli ucpané komedony jen nevyčistit na noc 60% lihem z lékárny s velmi dobrou antibakteriální účinností a neaplikovat následně zásyp Aknepur, který místo vysuší a omezí novotvoření komedonů.  Zkuste si to třeba o víkendu. Elektronická poradna není příliš vhodná na rady tohoto druhu. Pleť je nutné vidět a to  opakovaně. Velmi důležité je správně vyhodnotit jak reaguje na jednotlivé přípravky. Každá pleť je trochu jiná a akné nemusí být jediný problém, který je třeba řešit.
Léčebná kosmetika
Dobrý den,
pane doktore mám dotaz užívala jsem teď asi půl roku kvůli akné Belakne (pouze na čelo a bradu), nicméně mám na bradě ted takové zvláštní nehojící se pupínky, které jsou jakoby osychající a divně to vypadá. Nesvědí. Děsím se perorální dermatitidy. Máte nějakou radu co s tím?Promazávat, laser, Jarisch, aknepur? děkuji za radu
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak, jak to popisujete, Alice, periorální dermatitida to asi nebude. Pupinky jsou suché, nebo mírně mokvavé?
Léčebná kosmetika
Dobrý den.Mám intolerantní pleť proto si kupuji kosmetiku v lékárně.Nyní jsem narazila na výraz Kosmeceutika. Tato kosmetika má obsahovat aktivní látky, které přímo ovlivňují fyziologické procesy v lidské pokožce. Právě jejich vysoká koncentrace může vyvolat terapeutický efekt vyplývající z účinkování mechanismů, které nastartovala určitá látka-opsáno z netu. Je to pravda nebo se jedná o marketinkový tah? Pokud je kosmeceutika doopravdy tak účinná jakou značku mohu koupit v lékárnách?
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Věro. Kosmoucetika je nový termín u nás, jinak je používán poměrně dlouho. Cosmoceuticals se snaží vzbudit dojem, že mají blízko k farmacii a k léčivým přípravkům. Narozdíl například od doplňků stravy se u kosmetických přípravků  stále toleruje celá řada tvrzení, která nejsou dostatečně ověřena, či se jedná o tvrzení klamavá. Většina kosmetiky je již po technologické stránce velmi dobře vyrobena a v tomto ohledu se vyrovnají farmacetickým přípravkům. Do jaké míry ale mají příznivý vliv na pokožku je věc druhá. Ani s používáním  kosmetiky by se to nemělo přehánět, jinak udělá na pokožce více škody než užitku a  zhorší její funkci. Kosmetika nesmí mít "terapetické" efekty, není léčivem a nic takového by nemělo být slibováno. Text který jste uvedla považuji za klamavý a neprofesionálně formulovaný. Je jasné, že ten kdo text takto zformuloval o daném výrobku nic do hloubky neví a kosmetice nerozumí.  Vysoká koncentrace biologicky aktivních látek v kosmetickém přípravku není vůbec zárukou přiznivého působení ať se jedná a cokoliv.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, chtěla bych si koupit na obličej Neostrata Lotion plus, který obsahuje 15% kyseliny glykolové. Nelíbí se mi jak má pleť vypadá, někde je vysušená, někde ne, s akné, ale ne nějakým uplně težkým. Chci se zeptat, jestli těch 15% není moc, nebo si ten krém mohu v pohodě koupit? Je mi 19.
ANNA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Anno, nemohu to posoudit. Vaši pleť jsem neviděl. Značka Neostrata je ale skvělá. V případě jako je váš  nemohu elektronickou cestou tento přípravek paušálně doporučit  jako první volbu. Myslím si, že specializované centrum které má s Neostratou praktické zkušenosti zvolí jiný postup.
Léčebná kosmetika
Dobrý de, pane doktore.
Chtéla bych se zeptat zda máte nějaké zkušenosti s výrobky firmy Nu skin a jestli ano, jaký je váš názor.
Předem děkuji za odpověd.
- otázka upravena poradcem
Zlata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zlato, s těmito výrobky bohužel zkušenosti nemám. Nejsem schopen se k nim objektivně vyjádřit.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, pane doktore, v poslední době se setkávám s informacemi, že kosmetika působí nejen na pokožku, ale na celkové zdraví organizmu. Například: Kosmetika GERnétic je ojedinělá svým složením. Její součástí jsou Aminokyseliny a Rekonstituované buňky, nosiče konkrétních aktivních látek, které proniknou všemi vrstvami kůže až k cílovým orgánům, přinášejí jim kvalitnější výživu a tím zlepšují jejich funkci. Regeneruje tedy nejen pokožku, ale celý organismus. Nebo: Kosmetika Dr.Nona uzdravuje a omlazuje nejen pokožku, ale působí v celém našem organizmu, neboť do 10 min. proniká do krve a dostává se do celého těla. Prokazuje výrazné regenerační a léčebné účinky na pokožku! Dobíjí energii a harmonizuje celé tělo.
Je to vůbec technicky možné nebo se spíše jedná o reklamní tah? Ráda bych znala Váš názor. Děkuji. - otázka upravena poradcem
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Marie, kosmetický přípravek nesmí působit celkově. Pokud by to bylo zjištěno, musí být stažen z oběhu protože může poškodit zdraví.. Tyto vlastnosti může mít pouze léčivý přípravek. Aby byl schválen, je třeba provést řadu studií včetně toxikologických. Kolem prodeje  kosmetiky se bohužel točí lidé s nedostatečným vzděláním a podpora prodeje podle toho vypadá. I renomované firmy velmi často uvádějí nesprávné informace  a podpora prodeje je docela často velmi problematická a je spíše klamáním spotřebitele. Kvalifikovaných lidí se při výrobě kosmetiky a její propagaci pohybuje čím dál méně. Nekvalifikování lidé jsou lepšími a přesvědčivějšími prodejci a propagátory. Nelze je ale nazývat odbornými poradci jak je běžné.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit nějaké vhodné léčivo (předp. mast) k mírnění ekzému v těhotenství? Mám ložisko ekzému na křečové žíle na levém lýtku - prý jde o vcelku běžný jev. Před otěhotněním jsem užívala mast s kortikoidy Triamcinolon - nikoli pravidelně, ale pouze příležitostně, a vždycky to stačilo k udržování ekzému v únosné míře. Nyní tuto mast pochopitelně užívat nemohu a s příchodem zimních dní a nutností nošení dlouhých nohavic se problém horší (tření o oblečení). Stačilo by mi něco k mírnění a udržování ekzému v únosné míře, nyní svědí jako čert... Moc děkuji za radu.
ekzém v těhotenství
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste třeba Physiogel krém. Ten by mohl pomoci. Kdyby nefungoval dostatečně, ozvěte se prosím.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, je mi 18 let a mám problém s velmi suchou pletí na obličeji. Někdy se začne i loupat a tvoří se šupinky na čele, okolo nosu, tváře. Vyzkoušela jsem hodně krému i olejíčků a mastí, ale mají většinou krátkodobý efekt. Když se namažu přes noc, tak se sice nějaké šupinky vyhladí, ale ráno se probudím s červenými tvářemi a někdy mi i slzí oči. Není to snad tím, že bych se namazala příliš? Nemůžu snad být alergická na všechny krémy, hlídám si i složení a snažím se vyhýbat parabenům, parafínům, atd. Nevíte příčinu těch červených tváří? Někdy doslova hoří a zdá se mi jako bych měla návaly horka. Snažím se pít hodně vody a také se krátce srpchovat snad to pomůže.
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Asi bych vás musel vidět Kláro, abych mohl trochu poradit. Jaké krémy používáte? Objevují se vám šupinky i ve vlasech? Oči vám mohou slzet proto, že se do nich dostanou zbytky krémů a olejů. Dbejte doma ma dostatečnou vlhkost vzduchu ve všech místnostech. Navštivila jste již s tímto problémem kožního lékaře? Máte nějaké zdravotní problémy? Sportujete? Stravujete se pestře?
Léčebná kosmetika
Vážený pane doktore, mám solární alergii. Jakmile vyjdu ven bez namazání, tak se určitě vrátím domů rudá a s průhlednými puchýřky. Musím proto používat krémy s UV filtry. Jak na ně nahlížíte? Co si myslíte o látce Ethylhexyl Methoxycinnamate? Občas na netu že používání UV krémů pleti více škodí než prospívá, spojují to s hormonál. problémy, mutací a odumírání buněk v pleti, atd. Co byste tedy radil? Jak se bránit sluníčku a zároveň si pokud možno neškodit? Děkuji předem.
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Michaelo, jste-li citlivá na sluníčko, je třeba pokožku chránit vhodným oblečením a pokrývkou hlavy a nevystavovat ji příliš slunci. Nedá se nic dělat. Ochranné krémy jsou jen krátkodobým řešením pro situace, kdy se třeba koupete. Opravdu bych se nezatěžoval zjišťováním ( zejména na netu) zda je zmíněná látka kancerogenní či nikoliv ( kde jste se o nějakém riziku dočetla? Text mohu po přečtení okomentovat). Zejména pokud budete zanedbávat to základní a to je přiměřená ochrana před sluncem. Její míra souvisí jak s barvou pleti, tak s individuální citlivostí pokožky na UV záření.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, prosím vás, jak je to s pleťovými oleji? Mohou pokožku obličeje hydratovat? Nebo ji jen promastí, ale vevnitř ji vysušují? Informace na netu se různí, tak prosím o radu odborníka :)
Simi
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Simi, oleje neobsahují vodu a tak ji přirozeně hydratovat nemohou. Protože jsou mastné povahy dělají na pokožce ochranný film. Vysušovat pokožku nemohou.
Léčebná kosmetika
Hezký den :-). Jak je to, prosím, s krémováním pleti? Mám smíšenou pleť, bez pupínků se začínajícími mimickými vráskami kolem očí. Má se krémovat 2 x denně, ráno a večer? Nebo méně? Nebo více? Když budu krémovat více bude to mít opačný účinek? Jak často by se asi měly krémy střídat? A není možné, že se mi naopak pleť sice zlepší na pohled, ale uvnitř to bude horší? Že si zkrátka přestane vyrábět to, co jí dodávám krémy? Děkuji předem za odpověď.
Praha
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, krém by měl pokožku chránit před nadměrným vysušováním a dodávat chybějící tukové složky do ochranné vrstvy pokožky. Cestou tukové fáze můžeme dodat pokožce i některé výživné či ochranné látky. Krémy by měly pomoci navozovat na povrchu pokožky co nepřirozenější prostředí, aby plnila co nejlépe svoji ochrannou a mechanickou funkci. S tím souvisí i co nejpřirozenější osídlení bakteriální mikroflórou. Krém aplikujte podle potřeby. Krémy měníme podle reakce pokožky a výběr je třeba přizpůsobovat jejímu stárnutí i prostředí ve kterém žijeme a pracujeme. S tím pak i souvisí výměna jednoho druhu kosmetického přípravku za jiný.
Léčebná kosmetika
Vážený pane doktore, jak je to prosím s krémy a jejich používáním? Je skutečně nutné používat drahé krémy? A vůbec používání krémů? Nebo je to jen byznys? Jaký máte názor na paraffinum liquidum v krémech, může škodit? Jak nejlépe posílit pleť, aby byla zdravá, pokud nemá žádné výraznější problémy? Děkuji za odpověď.
Andrea Cukrová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Andreo, pokud kosmetiku používáme, měli bychom vědět proč a neměli bychom ji používat zbytečně. Zbytečně znamená také tehdy , když si sami pokožku poškozujeme nadměrnou hygienou, což je problém velmi častý. Jestliže dlouhými koupelemi či sprchováním každodenně narušíme její ochrannou vrstvu, nezbývá nic jiného než pokožku ošetřit mastnějším krémem či emulzí. V pozdějším věku pokožka ztrácí svoji pružnost, hůře se k ní dostávají výživné látky ,a proto má také smysl ji adekvátně ošetřit. I onemocnění pokožky potřebují svoji péči. Nemusí být ideální krém za stovky korun. Drahý krém není vždy lepší než krém levný. Pokud má výrobek vyšší cenu spotřebitel mu ale často více důvěřuje. Při obrovské nadprodukci kosmetických výrobků, je také často snadnější prodat 5 krémů za 800 korun než 50 krémů za 80Kč. To si firmy uvědomují a radši dají více peněz na reklamu než aby prodávaly levné výrobky. Prodělat se tak dá ještě snáze. Tekutý parafín považuji za kosmetickou surovinu která je bezpečná. I zde platí všeho s mírou. Pleti prospívá dostatečným příjem vody, skromný ale pestrý jídelníček, tělesný pohyb, vhodná ochrana před silným sluncem, mrazem a nízkou vlhkostí vzduchu. Ostatní je dobré nechat na přírodě co nejvíce.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, pave doktore, mám hrozně suchou pleť na tvářích, pod očima vrásky (a to je mi 23 let :(), poradil byste mi nějaký krém z lékárny?
Šárka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Šárko, rád doporučuji krém Vichy Nutrilogie 2. Zkuste ve vaší lékárně požádat o vzorek a vyzkoušejte si jej. Méně mastný je Nutrilogie 1 a bude dobré vyzkoušet oba. Věřím, že vám bude jeden z nich vyhovovat. Pozor na časté a déletrvající sprchování, to dokáže pokožce hodně ublížit, včetně obličeje.
Léčebná kosmetika
Hezké odpoledne. Trošku navážu na dotaz od Alice Sinka. Kamarádka mi tvrdí, že po krémech obsahující petrolatum - tedy ropu je efekt jen dočasný a pak se mi pleť dehydratuje, je to možné? Co byste řekl na krém na obličej tohoto složení: Aqua, Theobroma Cacao, Cococa seed Butter, PEG-32, Cetearyl Alcohol, Petrolatum, Jojoba Oil, Cetyl Alcohol, Parfum? Jinak vám chci poděkovat za radu, kterou jste sem dával dřív a doporučoval jste tyčinku Guareta - opravdu výborná!
Ivana, Praha
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Ivano, nelze porovnávat celkové chemické složení ropy a určité skupiny látek, které z ní byly pečlivě vyizolovány. Je to obdobné jako kdyby jste pšeničnou bílkovinu porovnávala s pšeničnou moukou nebo vitamin C s plody černého rybízu. S kosmetikou to není dobré přehánět abychom se nedostali do bludného kruhu. Zároveň je dobré dbát na základní věci jako je přiměřené výživa odpovídající věku a zdravotnímu stavu a dostatečný příjem vody. Také je vhodné dbát na rozumnou hygieny kůže. Jestliže se například několikrát za den sprchujeme, nemůžeme se divit, že kompletně narušíme ochrannou vrstvu pokožky se všemi důsledky. Pokud krém obsahuje látky s hydratačním účinkem , to znamená látky které váží vodu nebo zlepšují propustnost buněčných stěn, lze očekávat, že právě větší část vody musí být získána z hlubších vrstev pokožky. Dostetčný příjem vody je tedy velmi důležitý. Také v teplém počasí a při umělé klimatizaci dochází k dehydrataci pokožky výrazně rychleji. Voda obsažená v běžných krémech ( ať už typu emulze voda v oleji či olej ve vodě) se velmi rychle na povrchu kůže odpaří a může mít jen krátkodobý efekt. Jestliže krém s hydratačním učinkem použijeme častěji, jeho účinek tedy může, díky zhoršené funkci pokožky, slábnout.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, pane doktore, do jaká míry škodí (a škodí vůbec?) petrolatum nebo parafín v krémech? Používám ho denně. Prý se mi zhorší pleť a může to mít negativní vliv na játra a dokonce způsobovat rakovinu (nemám to od spolehlivého zdroje - jedna paní povídala, proto se obracím na vás jako na odobrníka). Děkuji předem za odpověď.
Alice Sinka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Alice, je velký rozdíl jestliže určitou látku podáváme vnitřně nebo ji jen aplikujeme na kůži. To si často různé kosmetické firmy neuvědomují a šíří klamavé informace nejen na podporu svých výrobků ( viz. např. CoQ10, karnitin, kofein, různé antioxidanty...) ale také kvůli poškození konkurence. Často to bohužel není ani cílené. Nezaměstnávají totiž dostatečně kvalifikované lidi aby by byli schopni i relativně jednoduché odborné věci správně posoudit. Látky z kosmetických přípravků nesmí pronikat do krevního oběhu, a proto parafín ani z tohoto pohledu nemůže způsobovat problémy které uvádíte. Nevím jinak, že by parafín, který je určen ke kosmetickým účelům a který je v přípravcích jen v určité koncentraci, zvyšoval v běžných koncentracích riziko rakoviny kůže. Zdá se mi to velmi nepravděpodobné a ani si nedovedu představit mechanismus, kterým by se tak mohlo dít.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, v poslední době mě trápí silně lupy ve vlasech. Neexistuje nějaká alternativní léčba (dietologické op
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Kláro, podle mého názoru jsou neúčinějším prostředkem šampony se sulfidem selenu. Obsahují je některé šampony firmy Vichy, které jsou výborně vyrobeny i po technologické stránce. Proto jsou velmi šetrné. Máme osvědčenou kombinaci Vichy Dercos šampon 2 x týdně + Nizan Forte 1 x týdně. Jsem si jist, že dosáhnete zlepšení stavu. Žádná konkrétní dietní opatření nejsem v tomto případě schopen doporučit a není třeba si s nimi v této indikaci komplikovat život.
Léčebná kosmetika
Děkuji za odpověď, asi to vyzkouším, cena je příznivá. Zajímá mě ještě rozdíl mezi tím pleťovým gelem a zinkovou emulzí. V čem se liší? Jak a kdy se mají použít a mohou na ně nanést i make-up?
Sandra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Sandro, gely a emulze se chovají trochu odlišně k pokožce. To pak platí i o učinných látkách v nich obsažených. To může navíc ovlivňovat i rozdíl v obsahu tukové složky ( v případě emulze rostlinného či minerálního oleje). Určitě bych nedoporučoval nanášet přípravek na make-up. Pokud máte pokožku hodně mastnou volte gel. Jinak bych jako první volbu vždy koupil emulzi. Je však třeba trpělivosti. Neočekávajte rapidní zlepšení ze dne na den. Pravidelnou péčí však můžete výrazného zlepšení často dosáhnout.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, jaký máte názor na kosmetiku miraclean akné? Zajímá mě celá řada(mýdlo, voda, pleťový gel i zinková emulze).
Sandra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, s těmito výrobky máme velmi dobré zkušenosti a mohu je doporučit. Neznamená to však, že musí vyhovovat úplně každému.
Léčebná kosmetika
DObrý den, pane doktore. Ptala jsem se Vás před nějakou dobou na vhodné prostředky proti sluneční alergii. Doporučil jste mi dva produkty Daylong (našla jsem typ Daylong extra 50 +)a Eucerin proti slun-alergii. Mám si tedy koupit oba a natírat se jimi střídavě? který byste mi doporučil, pokud bych si chtěla koupit pouze jeden z uvedených? děkuji Soňa
Soňa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Soňo , pokud to peněženka unese je možné použít oba přípravky. Jinak bych začal Eucerinem. Daylong je výtečný tím, že dlouho vydrží v hlubších vrstvách pokožky. Proto bych ho aplikoval ráno a Eucerin během dne, kdy budeme vystaveni sluníčku. je třeba si individálně vypozorovat, jak často jej používat. Souvisí to také s tím, jak dlouho a jak často budeme sluničku během dne vystaveni.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, prosím vás o radu : po ránu mám nateklé oči a pytle pod očima, slzí mi a chvilkama i trochu svědí. Je to alrgie nebo mi bylo řečeno že by to mohly být ledviny. Děkuji za odpověď a krásný víkend
verca
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, to může mít řadu příčin. Ledviny bych za to běžně neobviňoval. Pokud by jste chtěla řešit problém nějakým kosmetickým přípravek, volil bych Botoceutical (www.paralekarna.cz). Jinak bych Vás musel vidět a trochu důkladněji s Vámi popovídat. Třeba bychom potom našli ještě jiné řešení. S Botoceuticalem však máme výborné zkušenosti. Určitě také trochu pomůže, pokud se budete vyhýbat kuřákům a zakouřenému prostředí, které je příčinou řady banální očních problémů.
Léčebná kosmetika
Dobry vecer pan doktor. Mala by som jednu otazku navas. Prave sa nachadzam v anglicku so svojim priatelom a preto nevieme navstivit nasho dermatologa, preto sa chcem spitat vas. Na tvari mojho priatela sa objavili cervene flaki na oboch stranach lic. Su to cervene flaki miestami so bielimi supinkami. Najprv to mal za usami. teraz mu to vsak preslo aj na lica. Po prve sme si misleli ze ma to od samponou niaku alergicku reakcia ale teraz si mislim ze to je niaka deratogicka porucha. Neviem rady co by sa s tim dalo spravit. poradte mi prosim co by som mu nato mohla dat aby mu tie flaky ustupili a aby sa mu tvar viliecila.Aky krem mozem nato kupit tu v zahranici? prosim vas poradte mi. Vopred vam dakujem velmi pekne za vasu milu odpoved. S pozdravom Erika Izsakova
erika izsakova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, to je opravdu velmi těžké poradit takto na dálku, aniž bych cokoliv viděl. Objevuje se to i ve vlasech ? Zhoršuje se to ? Má někdo z rodiny vašeho přítele nějaké vážnější, méně časté onemocnění ( např.psoriázu) ? Je pokožka na lících hodně suchá ? Není výsev ještě někde jinde ( záda, třísla, podpaždí)?
Léčebná kosmetika
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký přípravek byste mi doporučil na sluneční alergii. Už jsem vyzkoušela po poradě s lékařem kde co (beta karoten, zyrtec, zodac, kortikoidy,..) a stejně když jsem u moře, osypu se svědící výražkou, i když nechodím příliš na slunce a jsem pod slunečníkem. Přemýšlela jsem, zda investovat do opal.krému Daylong kids. Co byste mi doporučil Vy, s čím máte dobré zkušenosti? Dodávám, že v Česku při opalování problém nemám a ještě před 3 lety jsem se opalovala krásně do hněda i u moře (je mi 27 let).Děkuji Soňa
Soňa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Soňo, sluneční alergie se opravdu může vyskytnout i v průběhu života a je nutné se dobře chránit! Kromě známých doporučení: nevystavovat se přímému slunci od 11-15h a minimalizování pobytu na přímém slunci, je kvalitní přípravek na opalování nutností. Daylong lipozomální lotio, který zmiňujete je jeden z osvědčených přípravků. Je odolný vůči vodě, fotostabilní, termostabilní a bez přidaných parfémů a emulgátorů - čímž je vhodný pro citlivou pokožku. Dále bych z praxe doporučil Eucerin ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii. Také neobsahuje barviva, parfemaci a emulgátory, čímž minimalizuje riziko podráždění a vzniku alergií. Oba přípravky jsou voděodolné a jsou tedy vhodné. Výhoda Daylong lotia je dostačující aplikace 1x denně, Eucerin je nutné aplikovat opakovaně v průběhu dne.
Léčebná kosmetika
dobrý den, hodně se diskutuje o tom, že mohou přispívat k rakovině prsu...
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Omlouvám se, ale to jsem opravdu neslyšel ani o tom nečetl. Zdá se mi to však velmi nepravděpodobné. Kosmetický přípravek nesmí pronikat přes pokožku a působit systémově. To také není účel použití antiperspirantů. Pokud by jste měl(měla) k dispozici nějaký odborný článek velmi rád si ho přečtu. Také se k tomu budu moci lépe vyjádřit.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, co si myslíte o solích aluminia v antiperspirantech? Je to opravdu tak nebezpečné?
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den.Já v tom problém nevidím, pokud se používají tak jak mají. V čem by měla nebezpečnost v běžných koncentracích spočívat ?
Léčebná kosmetika
Upřesňuji tedy minulý dotaz a děkuji za odpověď. Léky jsem na toto nikdy neužívala a mám to prakticky odmalička. Když je tepleji, potím se výrazněji na čele a pod nosem. Dost mi to vadí i z hlediska make-upu. Léky jsou k sehnání asi pouze na předpis, že ano?
Bohula
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak tady je každá rada drahá a je třeba asi jít cestou pokusu a omylu. Léky, které by mohly pomoci by měly spoustu vedlejších účinků a jejich účinek by asi stejně nebyl v těchto částech těla dobrý. Jestli jste z Prahy, mohla by jste někdy zaskočit do naší lékárny či paralékárny (www.paralekarna.cz). Třeba bychom na něco společně přišli co by pomohlo ( schůzku je třeba domluvit předem). Pokud Vás tento problém trápí, je důležité s tím něco dělat.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, hodně se potím pod nosem a zajímalo by mně, jestli je možné použít i na toto místo Driclor. Používám ho do podpaží. Děkuji.
Bohula
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, to je zajímavá otázka a jedině co mohu doporučit je, to zkusit. Nemyslím si, že by měla být pokožka pod nosem citlivější. Driclor ji však muže více vysušovat (obsahuje líh). Množství a velikost potních žláz je zde mnohem menší a složení potu bude zřejmě také dosti odlišné. Přemýšlela jste o příčině nadměrného pocení ? Trpíte tím od malička ? Uživala jste na to nějaké léky ? Zkuste mi když tak o Vašem problému napsat více.
Léčebná kosmetika
Dobry den, mam smisenou az mastnou plet v obliceji. S lecebnou kosmetikou nemam dobre zkusenosti. Nejlepe se mi osvedcila jen voda a krem. Pouzivala jsem biodermu sebium - micelarni vodu a krem sebium i sebium mat. Nyni zkousim la roche/effaclar. Ale opet jen micelarni vodu a krem K. Myci gely i kdyz jsou bez mydla mi nedelaji dobre a matujici kremy prekvapive zvysuji masteni a lesk me pokozky. Vetsi problem mam ale s dekoltem-tam mam s akne velke problemy (i na prsou-doslova). Marne vsak v lekarnach hledam nejake pripravky prave na tuto oblast... sprchove gely, telove kremy. Vsude maji jen kosmetiku na oblicej. Muzete mi poradit nejaky pripravek? V lekarnach mi nabizeji pouzivat to co na oblicej, ale to se mi nezda moc vhodne.... Diky za odpoved.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, nic speciálního přímo na oblast dekoltu není a i naše lékárna doporučuje podobné přípravky. Micelární voda je velmi vhodná a určitě v jejím používání setrvejte (od jakékoliv značky). Neboť odličovací mléko a tonik je opět nutné přesně zvolit z několika druhů...Krém Effaclar je přímo na mastnou problematicnou pokožku a je možné ho použít i na dekolt! v naší lékárně máme i dobrou zkušenost s krémem Eucerin na problematickou pleť. Z této řady Vám můžeme nabídnout i jemný čistíčí peeling a pleťovou vodu. Krém by bylo ideální si vyzkoušet, řekněte si ve Vaší lékárně o vzorek zdarma!
Léčebná kosmetika
Dobrý den, tak jsem si včera koupila ten korektor Eucerin, měla jsem ho na obličeji celé odpoledne a dnes je pupínek na čele o polovinu menší(naštěstí barva přesně ladila s odstínem pleti, takže byl i pěkně schovaný). Takže ještě jednou moc děkuji za radu.
Linda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to mám radost Lindo ! Doufejme , že korektor bude fungovat dlouhou dobu.
Léčebná kosmetika
Dobrý den, ano, děkuji. Omlouvám se, omylem jsem zaslala dotaz 2x. Používala jsem kosmetiku L´Oreal z drogerie - řada Pure Zone, nebyla špatná, ale nedávno jsem dostala jako dárek kosmetiku La Roche Posay. Řada Effaclar(gel, pleťová voda a krém M a K). Pleť se mi o hodně zlepšila, pupínky se objevují jen ojediněle, ale když už se objeví, tak docela dlouho trvá než zmizí. Ten korektor určitě vyzkouším, je dobré, že nejen místo ošetří, ale i zamaskuje. Hned dnes se po něm podívám. Děkuji za odpovědi.
Linda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lindo, díky za Vaši odpověď. Ideální kosmetický prostředek neexistuje. Pokožka potřebuje změnu. Jakýkoliv kosmetický přípravek vytváří na pokožce nové prostředí, na které pokožka reaguje a přizpůsobuje mu. To ovlivňuje i stav postižených míst . Proto je střídaní různých přípravků často nutností, pokud chceme dlouhodobě udržet dobrý stav pleti.
Léčebná kosmetika
Dobrý den. Potřebovala bych poradit nějaký dobrý přípravek z lékárny na ošetření ojedinělých pupínků na obličeji(nemám problém s rozsáhlou vyrážkou typu akné, ale čas od času se mi pár nedokonalostí objeví). Obyčejná kosmetika z drogerii až tak moc nezabírá. Předem děkuji za vaši odpověď
Linda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lindo, pravděpodobně jste autorem i předešlého dotazu... Zkuste prosím ten krycí korektor a uvidíme. Je výborný. Pokud by jste nebyla spokojena budeme hledat dále. Určitě je potom třeba napsat , se kterými přípravky máte již zkušenosti a které pomáhali více či méně.
Léčebná kosmetika
Dobrý den. Potřebovala bych poradit nějaký dobrý přípravek z lékárny na ošetření ojedinělých pupínků na obličeji(nemám problém s rozsáhlou vyrážkou typu akné, ale čas od času se mi pár nedokonalostí objeví). Obyčejná kosmetika z drogerii až tak moc nezabírá. Předem děkuji za vaši odpověď
Linda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, většinou si u klientů zjišťuji co používali a " co to na pleti dělalo". Snáze se potom něco poradí. Velmi dobrý se mi zdá jinak Eucerin Dermo Purifyer ( krycí korektor). Myslím, že místo dobře zklidní a zdaleka není tak viditelné.