Pro hladkou, zářivou a zdravou pleť je peeling naprostý základ. Pomůže od ucpaných pórů (a tím i od drobných nedokonalostí), může ale vyhladit i jemné vrásky ve tváři a sjednotit tón pleti.
Vyloupněte se do krásy
Peeling se obvykle provádí pomocí speciálních krémů nebo peelingových past, jejichž základem je abrazivní složka – mořský písek, drcené mandlové pecky, levandulová zrníčka a podobně. Vždy je třeba vybírat podle typu pleti – čím citlivější a sušší pleť máte, tím drobnější by měly abrazivní částečky být.
Hlavním cílem peelingu je odstranění odumřelých kousků kůže a nečistot a také příprava pleti na použití dalších pečujících kosmetických přípravků. S frekvencí peelingu to však nesmíte přehánět, aby kůže měla čas regenerovat. Ideální je provádět jej jednou za čtrnáct dní, pokud máte pleť mastnou, můžete peeling aplikovat jednou týdně. Velmi citlivou pleť pak peelingem ošetřujte jen jednou za tři týdny.
Dnes jsou již sice k dostání i peelingy pro každodenní použití, které jsou velmi jemné, ani tak to s nimi ale raději nepřehánějte.
Jak provádět peeling?
Mějte sametově hebkou pokožku. Vyzkoušejte kouzlo peelingu |
Peelingový krém nanášejte prsty na dobře očištěnou pokožku. Rozetřete ho a poté „masírujte“ krouživými pohyby, nejlépe směrem od středu obličeje k jeho konturám. Potom nechte peeling chvíli působit a nakonec ho důkladně smyjte nejprve teplou a poté vlažnou vodou.
Kůže jako nová
Ošetření peelingem prospěje nejen obličeji, ale i kůži celého těla. K tomuto účelu si vyberte přípravky určené pro péči o pokožku těla, které mají větší a hrubší zrníčka. Malé množství peelingu naneste na mokrou pokožku, lehce krouživými pohyby masírujte a následně opláchněte. Používejte jednou až dvakrát týdně. V obchodech můžete zakoupit peelingy určené speciálně pro péči o ruce, nohy, ale třeba i rty.
V zimě opatrně
Peeling jako metodu čištění a vyživování pleti je vhodné provádět pouze v případě, že je vaše pokožka v dobrém stavu. Rozhodně ne tehdy, máte-li na pleti jakoukoli vyrážku nebo pupínky.
Vyrobte si čerstvý peeling doma● Cukrový peeling: Do misky dejte tři lžíce cukru, zalijte je kvalitním zastudena lisovaným olejem (olivový, mandlový, kokosový). Zamíchejte. Směs, která nesmí být moc tekutá, ale ani příliš hustá, vetřete do pokožky, promasírujte a poté opláchněte. Pro provonění a luxusnější vzhled můžete přidat pár růžových plátků. ● Pomerančový peeling: Šťávu z poloviny pomeranče smíchejte se čtyřmi polévkovými lžícemi cukru a jednou polévkovou lžící tmavého medu. Vytvořte hladkou pastu, kterou jemně masírujte pleť obličeje (můžete i celé tělo) po dobu tří minut. Nakonec vše opláchněte teplou a pak studenou vodou. ● Kávový peeling s olivovým olejem: Pět lžiček mleté kávy, pět lžiček cukru a šálek olivového oleje smíchejte v jedné misce a vetřete do pokožky. Nechte působit přibližně deset minut a poté omyjte. ● Jablečný čisticí peeling: Polovinu nakyslého jablka najemno nastrouhejte a promíchejte se dvěma lžičkami medu a dvěma lžičkami máku. Vmasírujte do pokožky a poté důkladně spláchněte. |
Mechanické čištění by v takovém případě pleti určitě neudělalo dobře, naopak by mohlo situaci ještě zhoršit. Pokud trpíte akné, je nutné konzultovat použití peelingu s dermatologem.
V případě několika pupínků na obličeji peeling klidně proveďte, pouze se vyhněte postiženým místům.
Zatímco peeling v létě doporučují jednoznačně všichni, v zimě byste neměli tuto metodu používat, pokud jsou venku teploty pod bodem mrazu.
Svěřte se odborníkům
Kromě domácího mechanického peelingu můžete vyzkoušet i chemický peeling, který provádí zkušení dermatologové.
Zajistíte tak své pleti nejen vyhlazení, ale i hlubší regeneraci. Metodu lze využít i na tělo. Chemický peeling je vhodný k ošetření akné, pro vyhlazení jizviček a strií, k řešení povrchových pigmentací na nohou, pažích, hřbetech rukou nebo v dekoltu.
Ideální je podstoupit chemický peeling během podzimních nebo zimních měsíců, protože kůže je po ošetření prvních pár dní citlivější a měla by se vyhýbat slunci.