Vlasy jsou již od pradávna považovány za korunu krásy a tomu, jak vypadají, přikládáme velký význam. Jenže i naše vlasy mohou někdy onemocnět.

Zdravé a lesklé vlasy jsou nejen naší ozdobou, ale také známkou dobrého zdraví. Jejich úbytek a následná obnova probíhají v přirozeném cyklu, běžně nám vypadne 100 až 300 vlasů denně.

Co ovlivňuje kvalitu vlasů?

Nejlepší prevencí je pestrá a vyvážená strava. V našem jídelníčku by neměly chybět hlavně bílkoviny v podobě luštěnin a vajec a také ryby. Z nich zase čerpáme omega 3 a 6 mastné kyseliny, které se podílí na kvalitě a lesku vlasů. Zapomínat bychom neměli ani na ovoce a listovou zeleninu. Její vysoký obsah železa podporuje okysličení krve. Nezbytný je i dostatečný přísun vitamínů C, E a zejména skupiny B, minerálů i stopových prvků. 

Pokud ale zpozorujete, že je vlasů zničehonic na kartáči či ve vaně více, je to signál, že se v těle něco děje. Někdy se jedná o standardní hormonální změny, u žen například v době kojení či kolem přechodu, jindy takto tělo hlásí, že nemá dostatek vitamínů či minerálů, třeba po přísné redukci váhy.

Pokud s úbytkem vlasů zápasíte déle než tři měsíce, vidíte ve vlasech ohraničené lysé plochy a úprava stravy a životního stylu či vlasová kosmetika nepomáhají, určitě navštivte dermatologa. Je pravděpodobně, že trpíte alopecií.

Spouštěč nemoci stále neznáme

Odborníci se alopecií důkladně zabývají desítky let. Dnes již ví, že se jedná o autoimunitní onemocnění. Bohužel se ale zatím nepodařilo zjistit, co je jeho spouštěčem. Nejčastěji prý jde o genetickou dispozici a svou roli hraje i stres.

Jsou popsány desítky případů, kdy se nemoc rozvinula několik měsíců po úmrtí blízkého člověka nebo jiné silně stresující události. Často je také alopecie spojená s dalšími chorobami, jako je třeba revmatoidní artritida nebo špatná funkce štítné žlázy.

Když tělo bojuje samo proti sobě

Lékařka: Příčiny padání vlasů hledejte 3 měsíce předtím, než začaly padat

Při vypuknutí této nemoci začne imunitní systém pacienta cíleně ničit vlasové cibulky podobně jako by to byl nebezpečný vetřelec, a v důsledku toho kolem vlasových kořínků vznikne zánět. Ten vlasy oslabí a ony pak začnou ve velkém vypadávat. K těmto fyzickým projevům alopecie se u většiny pacientů časem bohužel přidají i psychické problémy, o své nemoci se bojí mluvit, straní se lidí a zhoršuje se tak celková kvalita jejich života.

Nemarněte čas a vyhledejte odborníka

S alopecií vám bohužel sebelepší babské rady, ale ani ta nejlepší vlasová kosmetika nepomohou. Při prvních potížích proto zamiřte rovnou k odbornému lékaři, který se na vlasy zaměřuje – trichologovi.

Speciální přístroj, který má ve své ordinaci k dispozici, ukáže, kolik procent vašich vlasů je aktuálně v růstové fázi a kolik v té klidové. Díky podrobnému rozboru pokožky a vlasů odhalí také všechny změny v jejich stavbě.

Pokud vás trápí nedostatek lesku, roztřepené konečky či rychle se vymývající barva, příčinou je chemické a tepelné poškození, ale také složení vody. Při vysokém obsahu mědi se vlasové vlákno rychle ničí.

Aby obraz byl komplexní, pacient ještě obvykle podstoupí kolečko dalších vyšetření – připravte se na to, že pravděpodobně půjdete také na odběr krve a absolvujete také endokrinologické i imunologické vyšetření.

Postihuje ženy i muže

Jak zastavit nadměrné padání vlasů: vhodnou kosmetikou a jídelníčkem

Lékaři v dnešní době rozeznávají několik druhů alopecie. Nejznámějším a nejčastějším typem tohoto onemocnění je mužská plešatost. Na tomto druhu onemocnění mají hlavní podíl hormony, zejména testosteron, proto se vyskytuje hlavně u mužů, výjimečně ale může postihnout i ženy. Jiný druh alopecie se projeví pouze malými ohraničenými kolečky bez vlasů na hlavě nebo ve vousech, další postihne rozsáhlé oblasti těla, například i obočí.

Jak lze nemoc léčit?

První volbou při léčbě alopecie s ohraničenou ztrátou vlasů donedávna byly kortikosteroidy, retinoidy a záření typu UVA, které však mohly mít nepříjemné vedlejší účinky. Moderní medicína ale již nabízí i šetrnější léčbu za pomoci laseru i aplikaci krevní plazmy na postižená místa.