Někomu pihy vysloveně sluší, ale o nepravidelných hnědých flíčcích se to říct moc nedá. Existují však způsoby, jak jim předejít, nebo je alespoň zamaskovat.

Kde se berou?

Na pigmentové skvrny zabírá kyselina glykolová či pulzní světlo

Pigmentové skvrny (říká se jim také sluneční, případně stařecké) jsou maličká místa na kůži, která mají nepravidelné zabarvení. Nejčastěji se tvoří na obličeji, hřbetech rukou a v oblasti dekoltu, zkrátka na místech, na která pravidelně dopadají sluneční paprsky.

Nejčastěji se začínají objevovat po čtyřicátém roce života, ale rozhodně není výjimkou, že se tvoří i dříve.

Kdo za ně může?

Je to hned několik „záškodníků”, ale hlavní roli sehrává zvýšená produkce melaninu, přírodního pigmentu, který dodává kůži barvu. Ten přirozeně chrání pokožku proti škodlivým UV paprskům a díky němu se také pleť opaluje. Pokud se to ale s vystavováním se slunečnímu záření přežene, množství melaninu se zvyšuje, a vznikají tak tmavé skvrnky.

Dalšími faktory vzniku můžou být i záležitosti týkající se hormonálních výkyvů (některé flíčky časem zase samy zmizí), užívání antikoncepce, těhotenství či přechod.

Duální sérum Anti-Pigment, Eucerin, 975 Kč/ NeoStrata Pigment Controller, lehké...

Za nerovnoměrnou tvorbou melaninu také někdy stojí léky a rostlinné látky (patří k nim například třezalka). I když jsou většinou neškodné, je nezbytné je hlídat. Začnou-li měnit barvu, svědit, zvětšovat se nebo dokonce krvácet, okamžitě zajděte k lékaři. Můžou se totiž celkem rychle přetvořit na zhoubné kožní nádory – melanomy.

Trápí vás pigmentové skvrny? Pomohou vitaminy, zelený čaj nebo laser

Jak jejich vznik (z)mírnit?

Jestliže je má na svědomí nadměrné sluneční záření, rozhodně při opalování pomůže aplikace kvalitních opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem. Protože je třeba chránit pokožku před UV zářením po celý rok, je dobré používat speciální přípravky, které nejen kůži ochraňují, ale zároveň obsahují složky, které tvorbě pigmentových skvrn přímo zabraňují, nebo jejich vznik redukují.

Čím je zesvětlit?

Jestliže už se na pokožce hnědavé skvrnky usadily a vadí vám, je nezbytné jim vyhlásit boj. Můžete zkusit zákroky na specializovaných dermatologických pracovištích.

Jednou z alternativ je třeba chemický peeling, kdy je na postižené partie aplikován chemický roztok (například ovocné AHA kyseliny,) který hloubkově odstraní odumřelé kožní buňky a stimuluje tvorbu nových, další možností je potom laserová terapie, která je přesněji zacílená na konkrétní místa, kdy nad nimi dermatolog přejíždí vysokoenergetickým světlem. 

Barvu pigmentových skvrn můžete ale zesvětlit i doma, pomocí speciálních bělicích krémů či sér obsahujících látky, které tenhle estetický problém pomůžou zmírnit.

Připravte se ovšem na to, že jejich aplikace na postižená místa je záležitost dlouhodobá, každodenní a především pravidelná. Co se týče obličeje, první pomocí k překrytí může být make-up.