Doporučujeme

Velký přehled péče. Otázky a odpovědi pro krásnější pleť v každém věku

  • 0
Pohled do zrcadla nám prozradí, jak se o sebe staráme. Ve tváři máme vepsaný nejen věk, ale dokonce i náš zdravotní stav.
Ilustrační snímek

Pojďte si chvíli hrát a představte si, že se zeptáme vaší pleti na pár otázek. Takový malý rozhovor, krátké „interview“ s pokožkou. Jste zvědavá, co o vašem zdravotním stavu dokáže říct a co na vás prozradí? A co si s tím počít? I to jsme zařídili. Následují totiž tipy, jak se ke své pleti chovat, co dělat a co jí dopřát, aby byla zdravá a krásná… Jdeme na to!

Proč se mění barva našeho obličeje?
Každý člověk má své základní zbarvení kůže. Pokud jste zdravá, má lehce narůžovělý odstín, to znamená, že je prokrvována normálně. Krev obsahuje hodně kyslíku, proto je pleť světlejší. Jen občas se může změnit, třeba když se leknete, tak pleť zbledne. Nebo když se stydíte, tak na chvíli zčervená.

Jestliže se ale barva pleti barva v obličeji změní na delší dobu, může to být varovný signál. Například bledost může být příznakem špatně fungujícího prokrvování, nebo že je krev málo okysličovaná. Špatné prokrvování může být důsledkem nějaké slabosti, chladu nebo problémů se srdcem a oběhovým systémem. Někdy je bledost spojená s únavou a vyčerpáním, pak byste to měla probrat se svým lékařem.

Jak poznáme, že se málo hýbeme?
Když se najednou na pleti objeví vrásky, může to být známka nedostatku pohybu. Buněčné pletivo pokožky si můžete představit jako seskupení nespočetných malých dynam, která jsou udržována v činnosti pohybem, tlakem a tahem. Znamená to, že bez pohybu nejsou žádné podněty, a tak dynama nepracují.

Pohyb dodává energii, a ta propůjčuje vitalitu všem buňkám, všem druhům pojivových tkání, svalům, orgánům, krvi a lymfě. Takže když pleť na obličeji ochabne, mluví vlastně za celé tělo. Při svižné chůzi, pohodlném běhu nebo jejich střídání vzniká energie, která dokonce dokáže zpomalit proces stárnutí všech orgánů.

Je pravda, že pleť odráží stav našeho nitra?
Když se vaší duši vede dobře, vypadá i vaše pleť dobře, je hezká a odpočatá. Ale když vaši duši něco tíží, nějaké starosti, smutek, zlost nebo stres, pak do společné hry vstupuje mozek, hormony a taky... pleť.


Tuto aktivitu zkoumá psychoneuroimunologie. I když vědci dosud objevili jen několik látek, které se jí účastní, už se jim podařilo prokázat, že kromě že kromě stresových hormonů hrají velkou roli také neuropeptidy. A ty v pleti mohou vyvolat zánětlivé procesy, které se nejčastěji projevují ve formě červených a svědivých ekzémů nebo suchých míst. Kromě toho oslabují obranyschopnost celého organismu a ohrožují zdraví četných orgánů.

Co se děje s pletí, když máme na něco alergii?
Nejprve pleť zrudne. Potom začne svědit a vytvoří se na ní vyrážka. Nejčastější příčinou alergií bývá nikl, ale reakce na něj je zpožděná klidně až o 72 hodin! Většinou už každá z vás ví, co vyvolalo alergii.

Červené skvrny na břiše, způsobené knoflíky u kalhot, zná každá žena. Možná ale nevíte, že nikl je i v klikách u dveří, v obroučkách brýlí, ve sponkách do vlasů, v natáčkách, v příborech, v zapalovačích nebo v bílém zlatě. Jestliže se na obličeji objeví zarudlé flíčky nebo vyrážka, měla byste se zamyslet, s čím jste přišla do styku před třemi dny. Opatrnost je namístě, i když se zdá, že to samo přejde. Alergie může někdy přerůst ve vleklý zánět.

 Ovlivňuje špatné stravování stav pokožky?
Čáry a vrásky na čele, šedivá barva obličeje, nebo dokonce pupínky... To znamená jediné, tedy že jíte moc cukru. Příliš sladkého vede ke glykaci tkání tzv. zkaramelizování tkáňových vláken) a ničení kolagenových vláken. Pleť ztratí elasticitu má sklon k tvorbě vrásek. Ve střevech pak může nadměrná konzumace cukru vést k likvidaci střevních bakterií, které jsou důležité pro imunitní systém i pro pleť. A to zase může vyvolat vyrážky.

Na pleti také poznáte, když si budete dopřávat přespříliš produktů z obilovin, obsahujících velmi špatně stravitelnou bílkovinu lepek. To poznáte podle oteklých rudých tváří a tmavých pigmentových skvrn, stejně jako podle vyrážky na bradě. Lepek tělo obtížně zpracovává a může to vést až ke vzniku zánětů v organismu.

Masírování a cvičení obličeje má blahodárné účinky mimo jiné také na psychiku.

8 věcí které vaše pleť musí mít

Existuje nějaký zázračný preparát proti stárnutí, který by dokázal udržet pokožku věčně mladou a svěží? Jsou to geny? Odborníci tvrdí, že ne. To, jak budete stárnout a kolik vrásek budete mít, ovlivňují geny jen z 20 %. To, jak rychle budete stárnout, jak bude vypadat vaše pokožka, kolik budete mít vrásek, ovlivňujete vy sama každý den. 

A začíná to v koupelně. Studie potvrzují, že pokud si budete minimálně třikrát týdně ošetřovat pleť hydratačním krémem příslušným vašemu věku, výrazně zlepšíte bariérovou funkci pokožky a snížíte její citlivost vůči dráždivým podnětům. 

Neexistuje jediný zázračný prostředek. Je třeba kombinovat různé mikroživiny – buď v některém z výrobků, nebo kombinací více přípravků.

Co tedy vaše pleť potřebuje?

KOLAGEN

Od 30. roku jsou na pleti už viditelné první vrásky. U některých žen dokonce dochází ke změně celého typu pleti. Pak potřebují zcela jinou péči, která odpovídá změněným nárokům jejich pokožky, která vysílá určité signály, ale mnohé je neumějí správně rozklíčovat. Zpomaluje se látková výměna kolagenu. Znamená to, že tělo produkuje méně kolagenu a pleti chybí stále více důležitých stavebních kamínků tkání, které udržují pleť hladkou a elastickou. Čím silnější je kolagenová konstrukce, tím déle zůstáváme bez vrásek.

Plus: Kolagen pomáhá udržovat strukturu, pevnost a odolnost pokožky. Redukuje kožní nerovnosti a umí vázat vodu, chrání pleť proti projevům stárnutí.

 VITAMIN C

Pomáhá pleti hned dvěma způsoby – podporuje kolagenovou látkovou výměnu a chrání jako silný antioxidant pojivové tkáně kůže proti volným radikálům, tedy škodlivým látkám. A má ještě jednu přednost – potlačuje nadměrnou tvorbu melaninu, což vede k vytváření pigmentových skvrn. Nejúčinnější je čistá forma vitaminu C, tedy kyselina askorbová. Prodávají se séra obsahující vitamin C, která se nanášejí na pleť před běžným krémem.

Plus: Vitamin C pleť rozjasňuje, zpevňuje a redukuje jemné linky i vrásky a brání škodlivinám pronikat do pokožky.

 VITAMIN A (retinol)

Účinek krému je ještě lepší, když se přidá silná anti-aging látka, jako je vitamin A. Kyselina vitaminu A (kyselina retinová) je dosud nejlépe prozkoumanou látkou s účinkem proti stárnutí.

Retinoidy stimulují obnovu kožních buněk, zmenšují jizvy po akné a zjemňují pigmentové skvrny. Potlačují tvorbu vrásek. Retinol je považován za přírodní zázrak a jedná se o jeden z nejúčinnějších prostředků v boji proti vráskám a stárnutí pokožky.

Plus: Vitamin A působí jako silný antioxidant, pomáhá rychle odstraňovat odumřelé kožní buňky a podporuje tvorbu kolagenových vláken.

Ilustrační snímek

RESPEKT K VĚKU

Je třeba používat kosmetiku s označením věku, která nám přísluší. Když třeba třicetiletá žena používá kosmetiku určenou pro ženy po čtyřicítce, nedělá dobře. Tyto krémy a séra, které jsou koncipovány pro „zralou“ pleť, jsou pro mladou pleť příliš obsahově bohaté – a to může vyvolat třeba kosmetické akné.

Plus: Označení krémů, sér a dalších kosmetických přípravků má svůj smysl a je výsledkem mnoha studií a ověřených faktů. Používejte přípravky určené pro váš věk, jen tak vaše pleť dostane to, co je pro ni nejlepší.

OCHRANA PŘED UV ZÁŘENÍM

UV záření dokáže kromě jiného trvale poškodit tvorbu kolagenu a oslabit rovnováhu životně důležitých mastných kyselin. Pokud je denní tzv. UV index vyšší než 2, doporučuje se používat prostředek s ochranným faktorem 15 až 20, aby se zredukovalo nebezpečí spálení kůže. Ohlídejte si, aby váš krém obsahoval ochrannou složku před UV zářením, nebo ji doplňte krémem na opalování s UV faktorem.

Plus: UV ochrana zklidňuje pleť, hydratuje ji, hlavně chrání před sluncem, reguluje tvorbu mazu a předchází vzniku pigmentových skvrn.

Jestli nechcete hluboké vrásky a ochablé kontury, krémy nestačí!

ANTI-AGING

Pro laiky to bude asi vypadat divně, ale dnes už existují produkty, které jsou účinné proti vyrážkám a zároveň proti stárnutí pleti. Obsahují oblíbenou anti-aging látku, kyselinu hyaluronovou (HA). Ta zlepšuje hydrataci pokožky a hydratuje pleť i v druhé vrstvě kůže, zvyšuje tvorbu kolagenu a zklidňuje podráždění. Dlouhodobě redukuje vrásky i mimické rýhy. Zlepšuje pružnost a pevnost pleti. Eliminuje jizvy a ranky. 

Dalším takovým všeumělem je vitamin B3 – niacinamid. Redukuje první projevy stárnutí, jako jsou pigmentové skvrny, posiluje kožní bariéru, potlačuje záněty, zmenšuje póry, reguluje tvorbu mazu a pomáhá stejně suché i mastné pleti. Napomáhá zadržet vodu, redukovat akné a růžovku.

Plus: Obě složky podporují omlazení, vyhlazení jemných linek i vrásek a navyšují elasticitu pleti. Sjednocují barvu pleti, působí proti pigmentovým skvrnám a zánětům. Rozjasňují pleť.

UREA

Urea neboli močovina (není to moč nějakého zvířete, nebo dokonce lidská moč!) je vyrobena chemickou cestou. Váže vlhkost v horní vrstvě pokožky, reguluje narušenou obnovu buněk, má zklidňující účinky a vyhlazuje šupinatý povrch kůže. Udržuje vyrovnané pH pokožky a napomáhá pronikání dalších účinných látek hluboko do kůže. Váže na sebe velké množství vody a hydratuje pleť do hloubky. Urychluje obnovu kožních buněk, hojí drobné ranky.

Plus: Urea zajišťuje zdravou vlhkost, dodává suché pokožce úlevu a zároveň ji udržuje pružnou a mladistvou, dokonale hydratovanou, má antibakteriální účinky a pomáhá urychlit proces obnovy buněk.

 PANTENOL

Zlepšuje hydrataci pokožky a povzbuzuje tvorbu i regeneraci kožních buněk. Má zklidňující, elektrostatické, protizánětlivé a také antibakteriální účinky. Zanechává pleť vyhlazenou, snižuje svědění pokožky a urychluje hojení. Pomáhá v boji proti akné a kožním skvrnám.

Plus: Pantenol nepatří mezi alergeny, je vhodný i pro citlivou pleť, i pro děti. Stimuluje obnovu buněk, zpomaluje stárnutí pokožky, podporuje elasticitu, hojí a zklidňuje.


  • Vybrali jsme pro Vás