Využijte dlouhé večery k obnově energie i krásy celého těla! Otestovali jsme domácí péči, díky níž se budete cítit jako znovuzrozená!


Pozor na přetrénování!


Když si poctivě máknete v posilovně, na spinningu nebo na zumbě, tělo pak potřebuje dostat šanci důkladně se zregenerovat, nebo vás tvrdý trénink spíš oslabí. Hrozí, že se zraníte, a fyzická kondice se vám stejně nezlepší. „Hlavní přestavby v těle, které zvyšují trénovanost, neprobíhají během pohybové činnosti, ale až po jejím skončení. Obnovuje se energie a dochází ke změnám ve tkáních,“ upozorňují autoři knihy Výkon a trénink ve sportu. Co vám pomůže k rychlejšímu a účinnějšímu zotavení po sportu?


„Potřebujete se pořádně prospat, hodně pít a nebojte se odměnit i něčím sladkým. Když z vás při lekci lil pot a srdce pumpovalo ostošest, tělo si z buněk vytáhlo všechny cukry a nemá na obnovu energii,“ doporučuje běžecký trenér Nike Honza Sláma. Aby vám nezatuhly svaly (a druhý den parádně nebolely), po lekci se příjemně protáhněte a klidně se lehce protahujte i dvakrát třikrát během následujícího dne. Při náročném fyzickém tréninku se urychluje látková výměna a některé odpadní látky se vám můžou usadit ve svalech. Rychlejší regeneraci proto pomůže, když je odtud vyplavíte mírnou zátěží. Jděte se druhý den po velké tělesné dřině volně vyklusat, zaplavejte si v bazénu nebo pár minut jen tak pohodově šlapejte na rotopedu, aniž vás to unaví.Tipy pro domácí aromakoupel


Připravte si horkou voňavou lázeň, která zharmonizuje tělo a nabudí mysl!

1. Pro celkové uvolnění se hodí éterický olej z meduňky nebo oleje geránium či petitgrain (zkuste třeba od značky Nobilis Tilia), na namožené svaly po sportu nebo náročném gruntování zase zabírá koupel s terpentýnem, což je olej z pryskyřice borovic. Dá se koupit třeba v prodejnách Country Life.

2. Než se naložíte do vonné lázně, jemně si namasírujte tělo suchým kartáčkem z přírodních vláken, aby se otevřely ucpané póry.

3. Éterické oleje se ve vodě nerozpouštějí, kapky plavou na hladině a můžou pokožku dokonce popálit! Do koupele je proto lijte až poté, co olej rozmícháte v troše medu, tučného mléka nebo hydrofilního oleje (rozpustného ve vodě) – zkuste třeba základní hydrofilní olej neutrální. Nezapomeňte lázeň pořádně promíchat.

4. Oleje lijte do vody, až když jste ve vaně, jinak se začnou odpařovat dřív, než se vůbec dotknou pokožky, a připravíte se o blahodárné účinky. Máchejte se alespoň deset minut, ať látky důkladně proniknou do těla.

5. Pět až deset kapek éterických olejů do koupele bohatě stačí!


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:22