Také si bez vůně nedovedete představit svůj den? Jak to ale s nimi bylo v minulosti? Neuvěříte!

Antika: Vůně jen pro majetné

V minulosti používali parfémy jen bohatí lidé. Tak například ve starém Římě tím demonstrovali svoje postavení a také společenský status. Chudí nebo společenská spodina vonět nesměla, naopak se o nich vždy tvrdilo, že zapáchají. Ne nadarmo se dodnes "lehkým  ženám" v Itálii říká "la puttana" - v překladu to znamená "smrdící".

Ludvík XIV: Navrch huj, vespod fuj

Na dvoře panovníka Ludvíka XVI. se na hygienu moc nehrálo, vodu a mýdlo zde neměli příliš v oblibě. Věřilo se totiž, že voda je pro tělo škodlivá. S tím pak souvisel i nepříjemný tělesný odér, který se v bohatém oblečení a v parukách snadno držel. Ludvík to prý řešil tak, že měl silnou vonnou směsí napuštěné jablko, které na oficiálních akcích nosil v ruce a tím nepříjemné pachy zakrýval.

Nejlepší přítel Kateřiny Medicejské? Parfumér

Slavná panovnice v 16. století měla svého osobního parfuméra, kterého si z Itálie do Francie po svém šnatku přivezla. René de Florentin vzbudil mezi Pařížany přímo rozruch, protože do té doby se vůně pouze přivážely ze zahraničí. Slavní florentský parfumér pro Kateřinu namíchal speciální levandulový parfém, kterým napustil její rukavičky. Touto vůní prý Kateřina svedla Jindřicha II. a ten si ji pak vzal za ženu.

Nejdražsší parfém světa? Za 4 milióny!

Pokud nemáte s penězi co dělat, můžete si pořídit parfém, který v přepočtu stojí více, než luxusní auto. Jmenuje se No.1 Imperial Majesty a vytvořil ho parfumér Clive Christian, jehož vůně můžete zakoupit i v Praze, v obchodě s niche vůněmi Ingredients. A co na nejdražším parfému světa, který vlastní jen deset lidí na celé planetě, tolik stojí? Kromě luxusních ingrediencí je lahvička vyrobená ze skla značky Baccarat a je posázená diamanty. No nekupte to!