Doporučujeme

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tajemství krásy žen s Orientu tkví v marockém jílu. Zkuste ho i vy

  • 1
Minerální prach, který nenamíchala žádná laboratoř, ale příroda sama. Čistí pleť, prospívá vlasové pokožce a ocení ho všichni, kteří dávají přednost ryze přírodním produktům. Účinnou pomoc může přinést při potížích s ekzémem nebo lupénkou. Řeč je o jílu z Maroka.

Jíl se používal k očistě a léčbě nemocí již ve starověku. V 19. století na něj nedal dopustit ani věhlasný zakladatel vodoléčby Sebastian Kneipp, který jej mísil s bylinkami a vzniklou směs přikládal na postižené klouby nebo orgány.

V jílu máčené prostěradlo na těle nemocného pomáhalo od horečky, košilí naplněnou jílem zase léčil nemoci kůže. Věděl totiž, že jíl je bohatý na minerální a stopové prvky, které se pravidelnou aplikací dostávají do těla. Specifické složení jílu se pak liší podle toho, z jaké oblasti pochází. A svět nyní lační po jílu z Maroka.

Pro krásu i pro zdraví

Jíl je z pohledu geologů nezpevněná hornina, která vzniká zvětráváním. Ten marocký, nazývaný také ghassoul nebo rhassoul, se před miliony let usazoval v tehdejším moři na území dnešního pohoří Atlas.

  • Krása marockých žen přestává být záhadou po objevení přírodní síly marockého lávového jílu.
  • Jde o jemně mletý prášek s obsahem minerálních látek bez chemických úprav. Odstraňuje toxiny a má zklidňující, detoxikační, revitalizující a vyživující účinky.
  • Výsledkem jeho používání je dokonale čistá, hebká a krásná pleť i vlasy.

Je těžen na severovýchodě Maroka, kde se také tradičně využívá k očistným procedurám. Obsahuje vápník, fosfor, sodík a také kupříkladu vzácný mangan železitý.

Pro svou významnou schopnost absorpce toxinů slouží jíl z Maroka k léčbě nejrůznějších kožních nemocí. Používá se k zábalům při podpůrné léčbě revmatismu, pomáhá při projevech lupénky, ekzému, ale i k odstranění pigmentových skvrn.

Vyniká také výbornými čisticími účinky a marocké ženy ho odpradávna používají místo mýdla nebo šamponu. Jako součást pleťové masky šetrně čistí, odstraňuje černé tečky, přebytečnou mastnotu a akné. Zároveň podporuje pokožku v hydrataci a stimuluje její prokrvení. Při pravidelném používání rovněž zpomaluje proces stárnutí.

Očista těla i vlasů

Byť na to šedobéžově zbarvený prášek nevypadá, dokáže po smíchání s vodou výborně umýt tělo i vlasy. Velkou výhodou pak je, že neobsahuje žádné přidané chemické látky, je 100% přírodní a pro pokožku nedráždivý.

Využívání marockého jílu je výbornou alternativou pro všechny, kteří trpí kožními obtížemi a jsou citliví na konvenční kosmetické produkty.

Naše rada

I když je marocký jíl 100% přírodní, může vám po jeho aplikaci pleť mírně zarudnout. Nemusíte se však ničeho bát. Je to jen signál její citlivosti. Příště aplikujte masku v menší vrstvě a na kratší dobu.

Postup přípravy pasty na mytí těla a vlasů: Smíchejte 10 g marockého jílu s 90 ml vody, lze přidat pár kapek kvalitního oleje nebo lžičku medu. Pro mytí krátkých vlasů bude stačit zhruba jedna lžíce jílu, pro delší vlasy pak dvě. Později si poměr obou složek „vyladíte“ podle sebe a toho, jaká konzistence vám vyhovuje. Jak na vlasech, tak na těle nechte při mytí jíl chvíli působit, až poté ho smyjte.

Namíchejte si masku nebo peeling

Pro hloubkové čištění pleti vyzkoušejte marocký jíl jako peeling nebo pleťovou masku. Při jeho pravidelném nanášení dochází k regulaci nadbytečné aktivity mazových žláz, odstranění zbytků odumřelé kůže a uvolnění pórů. Pomáhá také s hydratací a prokrvením pokožky, čímž zlepšuje její revitalizující mechanismy.

Masku z marockého jílu ocení zejména majitelky mastné pleti. V případě pleti smíšené můžete masku aplikovat pouze na T-zónu (čelo, nos, brada). Ty z vás, které mají pokožku suchu či citlivou, ať pro začátek vyzkouší jen minutku působení.

Postup přípravy masky: Smíchejte 4 g marockého jílu s 6 ml vody a pár kapkami arganového nebo kokosového oleje a nechejte chvíli odstát. Kašovitou směs naneste na pleť a po 2–3 minutách důkladně smyjte vodou. Masku používejte maximálně 2x týdně.

Stejným způsobem si můžete připravit i peeling. Po nanesení pokožku krouživými pohyby masírujte bříšky prstů. Nechejte 1–2 minuty působit a smyjte.


  • Vybrali jsme pro Vás