Může to začít úplně nenápadně. Pleť jako by se vám nepříjemně napínala, občas vás pálí, v některých místech je drsná a hrubá, přibývá vrásek... To znamená jediné – je suchá.

Důvodů, proč máte suchou pokožku, může být řada. Genetika, nadměrné vystavování se slunci, pobyt v suchém prostředí, rychlé střídání teplot (proto se stav často zhorší v zimě), některé léky, nevhodná strava, stres, kouření, přibývající věk a další. Těmi nejčastějšími ale bývají nedostatečná nebo nesprávná péče a používání nevhodných kosmetických přípravků.

Klíčem k nápravě suché, neřkuli velmi suché, pleti je hydratace – zvlhčování. To doplňuje v kůži chybějící přirozené hydratační faktory, zabraňuje dalšímu vysychání, zmírňuje napjatost, citlivost i hrubost.

Domácí zvlhčující pleťová maska

Udělejte si vlastní domácí jogurtovo-okurkovou masku. Postačí k tomu bílý, nejlépe tučný jogurt, nastrouhaná a vymačkaná okurka a lžička olivového oleje. Všechno smíchejte a naneste na pečlivě vyčištěný obličej, krk a dekolt. Zbude-li vám, můžete dát směs třeba i na hrubou u kůži na loktech, kolenou atd.

Jak na pleť v zimě

Díky ingrediencím tahle maska čistí, osvěžuje a hlavně hydratuje. Hodí se pro všechny typy pleti. Smyjte ji asi po půl hodině příjemné relaxace. Vymačkanou šťávu z okurky můžete ještě využít jako pleťové tonikum.

Co může také pomoci?

  • Žádná koupel ani sprcha v příliš horké vodě – ta poškozuje ochranný film kůže. 
  • Dávejte přednost stravě bohaté na vitaminy, minerály, živiny, nenasycené a mastné kyseliny a další užitečné složky.
  • Hydratovat je třeba nejen zvnějšku, ale i vnitřně. Nedodržováním pitného režimu vysušujete také pokožku.
  • Ve vytápěných místnostech používejte zvlhčovač vzduchu.
  • Pozor na nedostatek spánku a nepravidelný životní rytmus. I tyto faktory se negativně projeví na kvalitě pokožky.
  • Občas vyrazte na procházku na čerstvý vzduch, zacvičte si, vyjeďte na kole, dopřejte si relaxační koupel a zbavte se tak zbytečného stresu.
Pouze vhodná péče zaručí krásný vzhled s minimem vrásek.

Jak správně pečovat

  • Pečujte o pokožku pravidelně a přípravky určenými pro suchou kůži. Dávejte přednost těm jemným, na vodní či olejové bázi.
  • Vyhýbejte se produktům, které obsahují alkohol, příliš parfemace, barviva atd. Ty ještě víc vysušují a mohou kůži podráždit.
  • Nepoužívejte ani agresivní čisticí či prací přípravky.
  • Zvykněte si používat produkty s dostatečně vysokým ochranným faktorem proti slunci.

Poznejte typ své pleti

Jedině tak o ni můžete správně pečovat

Kyselina od „H“

Přímo zázračnou složkou řady hydratačních přípravků je kyselina hyaluronová. Těžko vyslovitelný název, ale skvělý pomocník. Přirozeně se vyskytující v lidském těle, s vysokou schopností vázat vodu (až tisícinásobek své hmotnosti), zlepšovat regeneraci kůže a usnadňovat dopravu živin.

Současně s hydratací zpomaluje tvorbu vrásek, přispívá k mladšímu, pevnějšímu a zdravějšímu vzhledu pokožky.