Nejzákladnějším krokem ke správné péči o pokožku je uvědomit si, jaký typ pleti máme, a tím i to, jak se o ni starat. Poradíme vám, jak na to.

S přibývajícím věkem a působením nejrůznějších vlivů vnitřních i vnějších se kondice, pohoda, projevy a hlavně potřeby vaší kůže mění. Tomu je potřeba přizpůsobit péči, volbu produktů i kosmetických či dermatologických procedur, aby pro ni byly co nejvhodnější. Víte, jakou máte pokožku podle toho, kolik mazu produkuje?

Suchá pokožka

Trpí nedostatečnou tvorbou kožního mazu, který zadržuje vlhkost. To má za následek ztenčení kůže, její pnutí a zvýšení citlivosti. 

Velmi ovlivňovat to mohou také vnější podněty, jako je vlhkost vzduchu, chlad, topení či klimatizace. Nepříjemnou „daní“ suché kůže je i větší sklon k tvorbě vrásek.

Mastná pokožka

Oproti suché pokožce má opačný problém. Je pro ni typická nadprodukce kožního mazu, tím větší lesklost, rozšířené póry a akné. Výhodou je méně vrásek.

Smíšená pokožka

Ta – s mastnější T-zónou – je nejčastějším typem pleti, zejména u mladších žen. Neprodukuje tolik mazu, takže nemívá sklony k akné. 

Nevysušuje se příliš, proto není tak náchylná k tvorbě vrásek, ani viditelných pórů či černých teček. Na mastná místa obličeje používejte přípravky pro problematickou pokožku a vysušené partie pro změnu vydatně hydratujte.

Tento denní krém od SEPHORA COLLECTION má 96 % ingrediencí přírodního původu, obsahuje kyselinu hyaluronovou a vitaminy C a E. Hydratuje, přináší pleti zář a chrání ji před stresem z okolního prostředí.
HYALUROGEL – řada pro dehydratovanou citlivou pleť, Zleva shora: Čistící pleťové mléko pro suchou až velmi suchou pleť, Intenzivní hydratační tělové mléko pro suchou a citlivou pleť, Micelární gel pro citlivou velmi suchou pleť, Intenzivně hydratační denní krém s kyselinou hyaluronovou (Rich), Hydratační denní krém s kyselinou hyaluronovou (Light), noční krém. Mixa, od 130 Kč.
Bioderma Sébium Global Cover - intenzivně krycí tónovaná péče pro pleť se sklonem k akné.

Domácí test typu pleti

Obličej důkladně očistěte (přípravkem bez alkoholu) a jemně osušte. Neaplikujte žádný krém ani sérum. Pokud máte po tři čtvrtě hodině pleť vysušenou, matnou a stahuje se (nejlíp to ucítíte při nějaké grimase), inklinujete k suššímu typu.

Máte-li na nose a čele viditelný lesk, jde spíše o pleť smíšenou, normální. 

Jestli se obličej leskne nejen na nose a čele, ale i na tvářích, je vaše pleť mastná. Zkusit to můžete i s hedvábným papírkem nebo čisticím papírkem na brýle. Na mastnou pokožku se přilepí a zprůsvitní, na smíšenou se přilepí v takzvané T-zóně (čelo, nos a brada) a u suché zůstane úplně suchý.

Dermatoložka radí

Správná péče má podle dermatoložky Zuzany Mackové z Perfect Clinic Dermatology svá pravidla:

Jestliže na SUCHOU PLEŤ nebudeme používat přípravky s hydratačními složkami, bude se postupem času narušovat hydratační síť v hlubších vrstvách.

Pleťové sérum pro ženy nad 30 let je absolutní nutností! 
Foto: Eucerin

To povede ke vzniku předčasných vrásek. Kromě odličovadel či krémů můžete suché pokožce dodat „vláhu“ i vhodnými kosmetickými procedurami. Ideální je například Skinbooster, který hydratuje a omlazuje zevnitř. Hodí se především po létě, kdy je pokožka velmi vysušená od sluníčka nebo častého koupání.

Na MASTNOU PLEŤ používejte lehké, nemastné produkty s antibakteriálním složením, bez oleje. Příliš hutné krémy nedovolí pokožce „dýchat“ a mastné zhoršují ucpávání mazových žlázek. Pudry a tvářenky volte spíš s pudrovou konzistencí než krémové. 

Trápí-li vás viditelné akné, je nutná léčba. Jeho projevy můžete zmírnit třeba chemickým peelingem, při kterém se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin narušuje kůže do určité hloubky.