Rtěnka je jednou z nejsilnějších ženských zbraní. Zkontrolujte svoji sbírku. Nezasloužila by si s novou sezonou trochu obměnit či obohatit? Poradíme vám, jaké si vybrat a jaká pravidla při nošení dodržovat.

Kde se vzala rtěnka?

Její příběh se píše už přes pět tisíc let. Ženy v blízkosti legendárního Babylonu si vyráběly barvu na rty z drcených drahých kamenů, Egypťanky ji získávaly z brómu a jódu. Barvivo to sice bylo intenzivní, ale také toxické. Hlavní rozmach nastal v 16. století v Anglii, kdy vládla móda křídově bílých tváří a rudých rtů. 

Jenže církev považovala rtěnku za ďáblův nástroj a vyhlásila proti ní tažení. Počestné ženy se nelíčily. Zlom nastal až s rozmachem filmu, všechny ženy toužily vypadat jako dokonale nalíčené herečky.

Rtěnka L’Absolu Rouge Ruby Cream, Lancôme, 930 Kč, k dostání na všech prodejnách Douglas, FAnn, SEPHORA, Marionnaud a na butiku Lancôme Beauty Institute

Pravidla správné volby

* Máte-li světlou pleť, budou vám slušet jemnější tóny, například růžový, broskvový nebo korálový, jste-li snědší typ, klidně si můžete dovolit i křiklavější odstíny. Bez obav sáhněte po sytě červeném, švestkovém, vínovém a třeba i čokoládově hnědém.

* Pro denní líčení je vhodnější přirozenější odstín. Na večer nebo různé slavnostní příležitosti můžete „přidat“. Abyste nepřekročily hranice dobrého vkusu, vždy se držte ověřeným pravidlem, které velí buď výrazně nalíčené rty, nebo oči, tedy jedno nebo druhé, nikdy obojí. 

* Červená pusa není jen výsadou mladých slečen. S přibývajícím věkem se ale trochu vytrácí kontura rtů. Máte-li plné rty, můžete si dovolit i sytější odstíny, máte-li je spíše úzké, jsou pro vás vhodnější světlejší a spíše přirozené barvy. Obecně platí, že světlé teplé tóny mají omlazující efekt a tmavé rtěnky naopak přidávají roky.

Hebké a smyslné

Když nanesete i tu nejluxusnější rtěnku na popraskané rty, nikdy to nevypadá dobře a na sebevědomí vám to rozhodně nepřidá. Nadcházející zimní období je pro rty obzvlášť náročné.

Tenká pokožka těžko odolává chladu a větru a také rychle vysychá v klimatizovaném prostředí. Chraňte své rty celý den, přetřít je balzámem ráno, když jdete do práce, opravdu nestačí. Máte-li rty hodně suché a rozpraskané, nejlepším řešením je balzám s regeneračními a hojivými účinky. Například Med Repair značky Labello. 

Na trhu existují i speciální masky na rty, které prokáží dobrou službu třeba před večírkem nebo jinou příležitostí, kdy potřebujete vypadat perfektně. Zkrátka předpokladem dokonalého výsledku líčení jsou hladké rty.

Dříve, než je nalíčíte rtěnkou, je třeba zbavit pokožku rtů šupinek a zbytků suché kůže. K tomu vám pomůže peeling, buď speciální na rt, nebo i na obličej, ale musí být opravdu jemný (ten, který používáte na tělo, vhodný není). A pokud zrovna nemáte žádný po ruce, zachrání vás lžička medu smíchaného s krystalovým cukrem.

Směs naneste na rty a velmi jemně je promasírujete měkkým kartáčkem na zuby. Pak rty jen opláchněte, naneste na ně tenkou vrstvičku balzámu nebo primeru a pak konečně tu pravou rtěnku, ať zazáříte, jak se patří.

Ilustrační fotografie

Líčení krok za krokem

Aby vám rtěnka držela, jako přilepená, nanášejte ji podle osvědčeného návodu: 

* Rtěnku nanášejte jen na dobře hydratované rty.

* Na rty naneste slabou vrstvičku make-upu, udělejte to v okamžiku, kdy nanášíte make-up na celý obličej.

* Rty lehce přepudrujte.

* Jejich tvar pečlivě obtáhněte konturovací tužkou v odstínu rtěnky.

* Plochu rtů vybarvěte rtěnkou. 

* Na závěr můžete použít transparetní lesk.

Který odstín je ten pravý?

Modelka Karolína Mališová a jeji sexy červené rty.
Syté růžové barvy jsou dominantou spíše jarní a letní sezóny. Babí léto vám je však ještě umožňuje nosit.
Rudé rty jsou pro zrzky ideální volbou. Což dokazuje nádherná Nicole Kidman.

Světlá pleť a rezavé vlasy
Kontrast: syté červeno-hnědé odstíny
Harmonie: oranžové, nude nebo transparentní odstíny

Svělá pleť a blond vlasy
Kontrast: všechny červené a tmavé rtěnky, např. cherry
Harmonie: světlé pastelové a růžové odstíny

Světlá pleť a tmavé vlasy
Kontrast: výrazné červené odstíny, jako je například chilli red
Harmonie: nenápadné nude, fialové odstíny nebo tóny lesního ovoce

Opálená pleť a tmavé vlasy
Kontrast: jasně červené a fialové odstíny, např. chilli red
Harmonie: krémově hnědá a odstíny bobulí

Světle hnědá pleť a hnědé vlasy
Kontrast: tmavé odstíny lesních plodů
Harmonie: světlé odstíny bobulí, např. barva brusinek