Hřešit se prý nemá, ale odteď si to můžete užívat. Některé ‚neřesti‘ vám jdou totiž k duhu! Jackie ví, které to jsou!
Vztek vám krade léta, špína znamená nemoci, z lenošení kornatějí tepny. Ale co když je to jinak? Co když některé takzvaně odsouzeníhodné věci naopak zdraví prospívají? Těchto sedm hříchů vám udělá dobře.

Klení

Naši předkové zvládali bolest se zuby zaťatými do kusu dřeva, my se ládujeme pilulkami. Moderní věda teď nabízí ještě lepší recept – nadávat, co vám síly stačí. Účastníci výzkumu, kteří sprostě kleli, dokázali snášet bolest déle než jejich kolegové, kteří směli používat jen slušná slova. Energické nadávání totiž spouští uvolňováním adrenalinu a ten, jak známo, vnímání bolesti otupuje.

Vztek

Už jste jistě někdy slyšeli, že se nemáte rozčilovat, protože by vás mohl trefit šlak? Nyní se však zdá, že upustit páru vůbec zas tak škodlivé není. Americký výzkum ukázal, že lidé, kteří na stresovou situaci reagují výbušným způsobem, si udržují nižší krevní tlak a nižší hladinu stresového hormo­nu kortizolu než ti, kteří se strachují nebo své pocity dusí v sobě. Vztekejte se tedy z plna hrdla a budete méně náchylní k srdečním onemocněním!

Hlasitá hudba

Rádi si pouštíte muziku na plné pecky? Ušní bubínky vám sice nepoděkují, ale zase budete šťast­nější a vnímavější. Výrazný rytmus působí na část vnitřního ucha zvanou sacculus a ta v mozku vzbuzuje radost a dobrou náladu, které trvají ještě nějakou dobu po tom, co hudbu vypnete. Abyste dostali svou denní dávku hormonů dobré nálady, pusťte si cestou do práce raději Rammstein než Chopina a nebojte se otočit knoflíkem ‚volu-me‘, co to dá. Zmíněný sacculus totiž reaguje jen na hudbu hlasitější než 90 decibelů – a to je už pořádný rachot!

  7:10,  aktualizováno  24. března 2019 17:55