Doporučujeme

Mobil, solárko nebo bělení zubů. Na čem můžete být závislá

  • 0
Každý z nás může na čemkoliv „ujíždět“– na jídle, pití, zážitcích. Bez kterých věcí nemůžete žít vy?
Rozšířený novodobý problém, který v lidech podporuje pocit osamělosti a budí...

Víte, co to je nomofobie?

Závislost na mobilním telefonu. Trpí ji miliony lidí na celém světě a nových obětí každým dnem přibývá. Nomofobika poznáte lehce: podle nutkavé potřeby neustále kontrolovat displej svého telefonu (a to dokonce i během noci). Nejvíce ho naštve, když se mu přístroj vybije či ztratí připojení k wifi, to se z něj pak může stát doslova hysterka.

Psychologové ovšem tvrdí, že těch závislostí, jimž jako lidstvo propadáme, je mnohem více. A dokonce se týkají i věcí, u kterých bychom to nečekali.

Jestli nechcete hluboké vrásky a ochablé kontury, krémy nestačí!

Nadměrné používání krémů

Chcete oddálit vrásky? Pak musíte pleť krémovat. Tuhle a podobné věty slýcháme od mládí. Ano, hydratační a mastné krémy dokážou pleť zvláčnit, ta je pak pružnější a odolává prasklinám a vráskám. Dermatologové ovšem varují: Nic se nemá přehánět! Podle nich se příliš opečovávaná pleť stává línou a přestává si vyrábět svůj vlastní mastný film. A to je pak problém.

Jak to napravit: Pleť nejúčinněji podpoříte, pokud jí poskytnete noční péči. Během spánku totiž odpočívá a vstřebává živiny. Aby se doplnění potřebných látek povedlo, je potřeba pleť důkladně odlíčit a místo hutného krému použít třeba přírodní růžový olej.

Ilustrační snímek

Nezřízené pití sladkých limonád

Sladké nápoje jsou osvěžující a lahodné, zkrátka příjemné. Málokoho ale napadne, že v „půllitrovce limči“ se skrývá 10 až 15 kostek cukru. Častým popíjením těchhle drinků hrozí nejen prázdné kalorie (a následná obezita), ale i porucha soustředění, zkažený chrup, cukrovka, riziko rakoviny a hyperaktivita. Tým lékařů z Harvardovy univerzity proto varuje, že ročně umírá 180 000 lidí na „přeslazení organismu“. Jak ze začarovaného kruhu ven?

Jak to napravit: Kupodivu existují ještě sladší nápoje, než je limonáda. Třeba taková kokosová voda, která nejen dobře chutná, ale zároveň je i zdravá. Málokdo ví, že tenhle nápoj snižuje hladinu cholesterolu, zrychluje metabolismus a pomáhá také hubnout.

ilustrační snímek

Věčné opalování v soláriu

Bronzová pokožka je sexy. A to je důvod, proč si ji někteří lidé pěstují stůj co stůj. Ať už krápe nebo sněží, běží do solárka na „doplnění barvy“. Vědci zjistili, že na soláriích se dá vybudovat i docela slušná závislost. Studie totiž prokázaly, že ultrafialové paprsky prokrvují část mozku, které se říká „centrum slasti“. Není tak divu, že lidé jsou pak na soláriích závislí a navštěvují je poměrně často. Je to i váš případ?

Jak to napravit: Říká se, že všeho moc škodí. Proto je ideální kombinace solária, samoopalovacích krémů a přirozeného sluníčka. Je zadarmo, navíc vám ještě dodá potřebný vitamin D.

sluchátka

Neustálé poslouchání hudby

Ano, i na libých tónech hudby můžete získat závislost. Při poslechu milovaného cédéčka se ve vašem mozku uvolní jeden z hormonu štěstí – dopamin. Naplní vás euforií, emocemi a dobrou náladou. Zároveň podpoří i váš pracovní výkon a obrní vás proti stresu.

Jak to napravit: V tomhle případě není závislost přímo škodlivá. Záleží ale hodně na výběru hudby. Některé styly jsou prospěšné, třeba klasická hudba (zlepšuje koncentraci a posiluje paměť), latinsko-americká hudba (vyvolává radost ze života a utlumuje melancholické nálady), rock a pop (mají povzbuzující účinky a jsou vhodné jako stimul k monotónním činnostem). Za nevhodný druh hudby považují vědci techno a heavy metal. Nejenže vyvolávají agresi, ale zvyšují i krevní tlak.

Zvláště v zimě je potřeba se zaměřit na rty.

Opakované mazání rtů balzámem

Nutkavá potřeba namazat si pusu tyčinkou je u některých žen až chorobná. Důvody, proč tomu tak je, jsou hned dva. Zaprvé, jelení loje obsahují složky (parfém, kafr, mentol), které rty vysušují a vy je potřebujete neustále mazat. A druhý důvod? Ten je čistě psychologický – podle vědců totiž může být mazání rtů stejně návykové jako kousání nehtů. Některé tyčinky jsou obohaceny i o různé příchutě, které ženám chutnají. Jakmile si nátěr slížou, potřebují ho okamžitě doplnit, říkají odborníci.

Jak to napravit: Nezapomeňte, že všeho moc škodí. Potírejte rty balzámy na bázi lanolinu, který je vyživí, ale zároveň jim umožní dýchat.

Jak na zářivý „hollywoodský“ úsměv? „Velmi pěkné barvy dosahujeme kombinací...

Časté bělení chrupu doma i u profesionálů

Mít zuby jako perličky je snem mnoha žen i mužů. Proto si lidé nechávají bělit zuby u odborníků, anebo si kupují drahé bělicí pasty. Bohužel ale bílý odstín na zubech netrvá věčně. Narušuje ho například kouření cigaret, dědičnost, pití (ovocné džusy, káva, červené víno), strava (borůvky, červená řepa), ale také vitaminy a doplňky stravy (třeba řasy spirulina). Proto je možné chrup bělit prakticky donekonečna... Je ovšem důležité vědět, že bělení zvyšuje citlivost zubů, a proto by mělo probíhat v rozumné míře.

Jak to napravit: Někteří lidé mají navíc až obsedantní představu, že jejich chrup je špinavější a žlutější než ve skutečnosti. To rozbíhá nebezpečnou závislost na bělení chrupu, jíž se říká bleachorexie. Pokud k ní máte našlápnuto i vy, zkuste trochu zbrzdit a omezit příjem kávy a potravin s přírodními pigmenty. V létě jezte hodně jahody, které díky většímu obsahu draslíku a hořčíku mají bělicí účinky.

ilustrační snímek

Bláznivé focení selfíček

Dříve se lidé před fotoaparátem zase tolik neobjevovali. Dnes je ale situace opačná, každý z nás má v mobilu několik desítek (někdy dokonce stovek) autoportrétů, co umisťuje na sociální sítě. V poslední době vzrůstá počet úmrtí při pořizování selfíček. V průměru zemře ve světě 43 lidí ročně. A tenhle počet pomalu roste. Prvenství ve statistice mrtvých vede Indie, USA, Rusko a Pákistán. Nejčastější příčinou smrtelných úrazů při (sebe)fotografování bývá srážka s autem nebo vlakem a pád z výšky.

Jak to napravit: Žijeme v době, která nás neustále zahrnuje přílivem informací. Ale ruku na srdce, které z takových zpráv nutně potřebujete vidět nebo slyšet? Chraňte si svoje soukromí a čas od času si dejte pohov od všech technologií (počítače, telefony, sociální sítě) a vyrazte na „živá setkání“ nebo do přírody.


  • Vybrali jsme pro Vás