Doporučujeme

Peníze na kartu, ovoce oloupat. Máme pár tipů pro dovolenou bez nástrah

  • 1
Ještě máte svoji letní dovolenou před sebou? Aby vše klaplo na jedničku a vy jste si zpátky domů odvezli jen samé krásné zážitky, je dobré dbát zaručených rad a tipů, díky kterým se vyvarujete zbytečných problémů a nástrah.
ilustrační snímek

Raději kartu než tisíce v hotovosti

Vozit s sebou na dovolenou větší finanční obnos v hotovosti není nijak bezpečné. Mnohem lepší je mít k dispozici kreditní kartu, protože v případě krádeže či ztráty ji jednoduše zablokujete. Kromě toho, že vám kreditní karta poslouží v případě nenadálých výdajů, nabízí k ní banky také různé balíčky výhod, např. nějaké to procento zpět z každého nákupu nebo slevy či bonusy u obchodních partnerů.

Aby se vám ale její používání opravdu vyplatilo, musí se to s ní umět a mít na paměti, že co utratíte, musíte také vrátit. Na kreditní kartě máte předschválený limit, do kterého si můžete půjčit.

„Buďte při používání kreditní karty obezřetní, aby se vám nevytvořil příliš vysoký dluh. Zásadní je ohlídat si bezúročné období. Jedná se o dobu, kdy neplatíte za půjčené peníze od banky žádné úroky. Bývá to 40 až 55 dní od začátku zúčtovacího období, které je vždy měsíční,“ vysvětluje Zuzana Filipová z Moneta Bank.

ilustrační snímek

Zkontrolujte, jestli nepotřebujete kreditku

Pokud si plánujete v cílové destinaci půjčit auto, můžete se setkat s požadavkem na kreditku. A to i v případě, že máte vůz předem rezervovaný a zaplacený. Je tomu tak z důvodu, že autopůjčovna požaduje jako depozit pro případ nehody blokaci konkrétní částky na kreditní kartě.

Přitom je vůbec nezajímá, že dostatečný zůstatek máte i na té debetní. Kreditka je pro ně důvěryhodnější, mají větší jistotu, že za případnou opravu dostanou opravdu zaplaceno.

Před dovolenou si ověřte podmínky v destinaci, kam se chystáte. Dokonce i některá ubytovací zařízení kreditku vyžadují.

ilustrační snímek

Držte se zásady 6 „O“

Během své dovolené myslete na své zdraví a zbytečně se nepřeceňujte, abyste si poklidné dny zbytečně nepokazili. Chcete-li se v co největší míře vyvarovat možných zdravotních nepříjemností, je vhodné se především v exotických destinacích držet zásady tzv. 6 „O“.

„Je důležité znát kvalitu všeho, co konzumujeme, 6 »O« tedy znamená: obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit. Potraviny, které chcete konzumovat, nekupujte od pouličních prodejců a nápoje pijte vždy z originálního balení.

Pokud chcete pít místní vodu, je lepší si ji převařit. To platí i pro čištění zubů či omývání zeleniny a ovoce. Pro co nejmenší riziko případných obtíží se také vyhněte zmrzlinám a tepelně nezpracovaným jídlům, jako jsou maso, ryby nebo jiní mořští živočichové,“ radí Ivana Lánová z lékárny Benu.

ilustrační snímek

Co mít určitě v lékárničce?

Už samotná cesta může být spojena s určitými riziky. Při použití dopravních prostředků se může objevit nevolnost, tzv. kinetóza neboli letadlová či mořská nemoc. Proto je vhodné mít v lékárničce i některý z volně prodejných přípravků proti cestovní nevolnosti.

S dopravou, pokud cesta trvá déle, jsou často spojena i další rizika, jako jsou zvýšená zátěž pro oběhový systém, možný vznik žilní trombózy nebo i zvýšený výskyt otoků dolních končetin.

„Jednu z vhodných pomocí mohou představovat volně prodejné léky s účinky na posílení žilní stěny, proti otokům a na úpravu cirkulace krve, tzv. venofarmaka. Tyto přípravky se mohou podávat a užívat systémově nebo lokálně. Preventivně se pak nejen proti otokům nohou používají také kompresní punčochy. V letadle nás mohou postihnout bolesti v uších, především při vzletu či přistání. Většinou stačí polykání, žvýkání, aktivní zívání, krouživý pohyb dolní čelisti. Lze provést také tzv. modifikovaný Valsalvův manévr, kdy se člověk nadechne, ucpe nos a takto se přes ucpaný nos snaží vydechnout,“ radí Lánová.

Dezinfekce je must have

Ne vždy máme na výletě či při cestování možnost si umýt ruce. Proto je vhodné mít při ruce bezoplachový antibakteriální gel nebo ubrousky. Každý by si měl před cestou do zahraničí zkontrolovat očkování proti tetanu. Je dobré se včas informovat o povinném nebo doporučeném očkování.

ilustrační snímek

Jak je to s léky na předpis?

Pokud bychom si chtěli v zemích Evropské unie vyzvednout léky na český lékařský předpis, je nutné mít jej v listinné podobě opatřený razítkem a podpisem předepisujícího lékaře. Elektronické recepty nejsou v jiných zemích zatím akceptovány.

„Dávejte si také vždy pozor na léky, které s sebou do zahraničí vezete. Některé totiž mohou být v určitých zemích zakázané a způsobit nemalé potíže, včetně pobytu za mřížemi. Jsou to například u nás volně prodejné léky na chřipku a nachlazení obsahující pseudoefedrin,“ radí Lánová.

V případě léků, u kterých je podezření, že by mohly být v hledáčku celníků, je nutné si opatřit lékařskou zprávu a převážet je jen v množství odpovídajícím osobní potřebě na dobu pobytu a v originálním balení.

Kuny vám v Chorvatsku vymění

Jak jistě víte, v Chorvatsku už zaplatíte pouze eurem. Pokud vám z loňského roku zbyly kuny, určitě se jich nemusíte ukvapeně zbavovat. „Až do konce příštího roku lze menší obnosy směňovat přímo v chorvatských bankách za eura ve fixním kurzu,“ radí hlavní ekonom Moneta Bank Petr Gapko.


  • Vybrali jsme pro Vás