Doporučujeme

Jen odpočívat nestačí. Desatero rad, jak se vypořádat se stresem

  • 0
Jedno z nejpoužívanějších slov v 21. století je stres. Pro naše zdraví a psychiku představuje strašáka, který nás může dohnat i ke kolapsu. Jak si s ním poradit?
Snažte se hýčkat. Být k sobě milosrdná. Jen tím, že budete dbát o své potřeby,...

Určete stresory

Základem je zjistit, kde se stres ve vašem životě bere, tedy určit stresory, které vám ničí život. Někdy to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. U někoho za vše může nerudný šéf, který vyžaduje extrémní pracovní nasazení, u dalšího může stejně intenzivně působit vlezlá tchyně, kterou sice vidíte jednou za pár týdnů, ale jen během toho jednoho dne vás svou přítomností umí vytočit na dlouhý čas. Někoho zase stresuje hlučné prostředí na pracovišti nebo každodenní cesta autem do práce, kterou často znepříjemňují vleklé zácpy.

Jste často unavená, bolí vás hlava, vytrácí se životní elán, ani vzhled není co...

Vyřaďte nepotřebné

Když své stresory pojmenujete, je dobré si je napsat na papír a posoudit, se kterými je možné pracovat a které lze jen do určité míry omezit. Pokud vás tedy například stresuje matka nebo jiná příbuzná, rozeberte si proč. Co můžete udělat pro to, aby se situace zlepšila? Je konkrétní věc, která vám vadí? Je možné s ní mluvit o tom, co vám nedělá dobře, nebo změnit styl komunikace, aby se situace zlepšila?

Pokud jde třeba o šikanu v práci, je důležité rozvážit, jak závažný vliv má nadměrný pracovní stres na vaši psychiku. Pokud přehnaně ničivý a se šéfem nemá cenu situaci rozebírat, je lepší se poohlédnout po nové práci, než vás situace přivede k vážnějším zdravotním komplikacím.

Ilustrační snímek

Předvídejte…

Pokud jste perfekcionista a stresuje vás pocit, že můžete přijít na schůzku později, snažte se z 99 procent vždy na takové situace připravit. Vyjeďte na místo schůzky o dvacet minut dříve, abyste měla jistotu, že nebudete muset spěchat.

Stresuje vás, že nevypadáte na schůzce perfektně, protože se po cestě zpotíte či ušpiníte? Mějte v práci nebo v autě náhradní oblečení, vlhčené ubrousky, deodorant, vůni a třeba pudr, ať máte jistotu, že váš vzhled bude perfektní. Prostě se snažte předvídat stresové situace a tím stres maximálně eliminovat.

ilustrační snímek

Pomozte si dechem

Psychologové se shodují, že dech je výborným nástrojem, když se tělo dostane do stresu. Nejprve uvolněte ramena - sedněte si třeba rovně na židli a zakružte jimi. Opatrně můžete zakroužit hlavou a pak se snažte nejprve vydechnout všechen vzduch. Poté se pomalu nadechněte nosem a počítejte přitom do tří. Po nádechu na chvilku zadržte dech, napočítejte do dvou a pomalu vydechujte pusou a počítejte přitom do čtyř. Opakujte, dokud úzkost neustoupí.

ilustrační snímek

Napište si seznam

Odborníci tvrdí, že v případech velkého stresu lidé přestávají myslet konstruktivně, často zmatkují nebo se rozčilují při každé drobné změně v režimu dne. Je proto dobré si vždy večer sepsat seznam úkolů, které je opravdu nutné následující den splnit. Zbytečnostem se vyhněte, zaměřte se jen na věci, které musíte nezbytně udělat. Seznam si napište do notýsku a během dalšího dne úkoly odškrtávejte. Budete se cítit lépe a klidněji, když uvidíte, jak úkoly mizí před očima.

Nebuďte arogantní!

Naučte se říkat ne

Mnoho lidí, kteří žijí pod vlivem dlouhodobého stresu, se shoduje, že si sami nabírají nadměrné množství práce a úkolů, protože prostě nedokážou nikoho odmítnout, jelikož mají pocit, že se na ně dotyčná osoba spoléhá. A je jedno, zda jde o požadavky šéfa, partnera nebo dětí. Tímto způsobem se ale váš psychický stav bude jen plíživě zhoršovat. Je proto nutné se naučit říkat laskavé, ale jasné ne. Někdy si totiž ani neuvědomujete, že vás ostatní věčnými požadavky zahlcují. Jsou zvyklí, že „bez řečí“ uděláte cokoli. Vysvětlete jim tedy, že jste přetížení a nemáte na to čas...

Povzneste koupel na vyšší úroveň. Dopřejte si byť jen krátký pečující rituál,...

Relax je nutný

Pokud jste to doteď neudělali, je nutné si kromě pracovních úkolů a povinností začít plánovat i volný čas, tedy „zónu“ relaxace. Od stresu hezky pomáhá relaxační masáž, velmi dobrý je styl shiatsu, kde se přímo pracuje s energetickými zónami a stresem, ájurvédská olejová masáž abhjanga či opět se stresem bojující aromaterapeutická masáž. Výborné jsou také jemné pohybové aktivity, které zklidňují psychiku, jako je třeba jóga či taj-či.

Hodně také pobývejte v přírodě. Pomalé procházky v lese nebo v parku jsou pro psychiku opravdu konejšivé, a pokud si je „naordinujete“ pravidelně, výsledek brzy uvidíte.

Dobře postavený vegetariánský či veganský jídelníček prý člověku zajistí ve...

Zdravý životní styl

Lékaři se shodují, že v boji se stresem pomáhá i ozdravení životního stylu. Vedle již zmíněných procházek v přírodě či masáží je dobré omezit stimulanty, jako je alkohol, káva, energetické nápoje, a také kouření. Tučné maso, bílé pečivo a cukr je dobré vyměnit za zeleninu, ovoce, kvalitní přílohy, jako jsou rýže, bulgur, kuskus, celozrnné těstoviny a pečivo, nebo bílé maso - drůbež a ryby.

ilustrační snímek

Dělejte si radost

Člověk, který je dlouhodobě ve stresu, přestává na životě vidět to hezké, a to ho přivádí do ještě horší zdravotní situace. Je proto důležité zaměřit se v každém dni na to hezké. Někteří psychologové radí, abyste si naordinovali aspoň 20 minut denně, kdy si děláte radost. Můžete si prostě jen udělat dobrý čaj, pustit oblíbenou hudbu a relaxovat, vypnout telefon, počítač, najít si nového koníčka, něco, co vás delší dobu láká. Každodenní radost je nejlepší lék...

Smutná žena

Vyhledejte pomoc

Je možné, že přes veškeré svoje snahy jste stále ve stresu, možná se vaše psychika dokonce zhoršuje. Pak není na co čekat, zajděte k psychologovi nebo vyhledejte dobrého kouče a poraďte se s ním, co ve vaší situaci můžete udělat. Není to žádná ostuda. Zkušený odborník vám poradí a provede vás bojem se stresem. Bude to sice běh na delší trať, ale rozhodně se vyplatí. Zdraví je přece na prvním místě.


  • Vybrali jsme pro Vás