Doporučujeme

#Slow-Fashion: Jak být eco-friendly i v módě

Jak pomoci přírodě a zůstat přitom COOL?

Slyšeli jste už o tzv. pomalé módě aneb slow fashion? Navazuje na vlnu zájmu o udržitelný životní styl, jehož nedílnou částí je právě i móda. Už nejde jen o to vypadat skvěle a být trendy, důležitý je také původ a podmínky, ve kterých se oblečení vyrábí, nebo třeba jeho dopady na životní prostředí. Tušily jste, že k výrobě běžného trička je potřeba asi 2500 litrů vody? A že občané EU vyhodí ročně necelých 6 milionů tun textilu? Ale nebojte, s těmihle děsivými čísly se dá něco dělat! Co? Nechte se inspirovat našimi tipy a začněte praktikovat slow fashion. Není to žádná věda.

 

Nakupujte v sekáčích

V sekáčích se dají najít skvělé kousky za pár korun. A často i nenošené a značkové. Stačí si dát tu práci a najít si „svůj“ sekáč, kam občas zavítáte, když vás přepadne nákupní mánie. Sekáče jsou ideální volbou, pokud ve svém šatníku preferujete široký výběr oblečení nebo ho často měníte. Další možností jsou pak stále oblíbenější vintage nebo různé charitativní obchody, třeba jako ten v domově Sue Ryder. Nákupem tady vlastně pomáháte hned dvakrát.

 

Vyměňujte

Vyměňování se stává stále populárnější možností, jak obměnit čas od času svůj šatník. A nejen šatník! Vyměňování může probíhat online, už existují i skupiny na Facebooku, nebo se konají tzv. swap akce, kde se sejde víc lidí a mezi sebou si mění kousky, které sami už nechtějí. Začít můžete třeba s pár kamarádkami. Kromě toho, že si zdarma obměníte pár kousků oblečení, taky uděláte něco dobrého pro životní prostředí.

Zajímejte se o původ

Zjišťujte si, kde a za jakých podmínek vznikají kousky, kterými chcete rozšířit svůj šatník. Nevyužívají k výrobě dětskou práci, platí svým zaměstnancům adekvátní plat, chová se firma eticky a ekologicky? Sledujte i materiály, ze kterých je oblečení vyrobeno. Mezi materiály s menším ekologickým dopadem patří třeba organická bavlna (při výrobě se použije cca 240 litrů vody, což je desetina oproti například 100% bavlně). Hledejte i produkty z bambusu, lnu, konopí nebo tencelu.

 

Podporujte autorskou tvorbu

Nejenže budete mít originální kousek, ale zároveň budete přesně vědět, kdo je jeho autorem, jak vznikl a kdo ho kde ušil. Prostě jedinečný kousek s příběhem, který jen tak někdo mít nebude. A navíc podpoříte lokální výrobu.

 

Vyčistěte šatník

Prvním krokem ke slow fashion je čistka šatníku. Projděte si všechny své kousky a poctivě si řekněte, jestli je opravdu budete někdy nosit, když jste je za posledních pár let na sebe nevzala. Přemýšlejte nad možnými vzájemnými kombinacemi jednotlivých kusů oblečení a až si budete pořizovat nové, sáhněte po kvalitních nadčasových kouscích, které vám budou sloužit dlouhá léta. A třiďte. Ano, i textil se dá třídit a existují na něj speciální kontejnery. Buď se dostane dál do oběhu potřebným lidem, nebo se zrecykluje (pokud to jde).


  • Vybrali jsme pro Vás