Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Promiňte, protože, my. Slova, která vám ulehčí život

Řeč má mnohem větší moc, než si myslíme. Může nám otevírat dveře v práci, posílit vztah (nebo ho také zničit), motivovat ostatní a posunovat diskuse kupředu. Povíme vám jak.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řeč je velmi mocným prostředkem manipulace. Slova totiž nepozorovaně programují naši psychiku a probouzejí určité emoce. Vědci došli dokonce v poslední době k závěru, že jsme v rozhovorech a různých diskusích neustále vystaveni přímo záplavě pocitů. 

Když například ve větě zaměníme „ale“ za „ano“, naprosto to posune vyznění celého výroku. A to nám může život hodně usnadnit, nebo naopak zamotat.

Souvislost rozhoduje o účinku slova

Zatímco levá polovina našeho mozku (hemisféra) stále analyzuje CO, pravá se zabývá otázkou JAK. Podle výzkumu belgické univerzity v Gentu jsou stále ve hře čtyři emoce: radost, smutek, vztek a strach. Náš mozek tak zkoumá každé vyřčené slovo, jestli náhodou neobsahuje některou z těchhle emocí. 

Proto to často nejsou jenom samotná slova, která působí negativně či pozitivně. Mnohem více záleží kromě tónu hlasu, mimiky a gestikulace i na tom, v jaké souvislosti byla použita. 

Nikdo se nemůže vymanit z jejich (na první pohled nenápadného) vlivu. Prozradíme vám, jak můžete využít sílu slov ve svůj prospěch, jakými formulacemi si usnadníte život a proč se vám vyplatí častěji říkat NE.

A podporuje dobrý pocit ostatních

Návrh vašeho známého se vám zdá být opravdu dobrý. I přesto na to ale obvykle reagujete slovy: „Je to dobré, ale…“ Tím ovšem zpochybníte své uznání. Spojte raději svoji pochvalu s nějakým zcela konkrétním přáním. Například: „Je to dobré. A kdybys tady ještě změnil nějakou maličkost…“ Druhého člověka to bude pozitivně motivovat, aby také následoval váš náhled.

Ilustrační snímek

PROČ pomáhá při diskuzích

Při slovních střetech se jenom zřídka ptáme druhých i sami sebe po motivech. Jenže taková otázka je často klíčem k výsledku. Může usměrnit debatu, otevřít dveře a probudit sympatie. Kromě toho porozumíme lépe úhlu pohledu druhých a můžeme adekvátním způsobem argumentovat.

Proto je velmi účinné ptát se po takovém PROČ, tedy důvodech skutků a chování lidí v našem okolí.

POZDĚJI nám dává čas na rozmyšlenou

Pokud nás někdo o něco požádá, rozhodujeme se často bez toho, aniž bychom mysleli na následky. Lepší je odpovědět: „Mohli bychom si o tom promluvit později?“

Pak se sami sebe zeptejte, kolik volného času máte na tu konkrétní věc. Výsledek vydělte dvěma. Další otázka: Kolik času na to budu potřebovat? Tady výsledné číslo zdvojnásobte. Jsou oba výsledky stejné? Potom můžete s klidem říct ANO.

MY vytváří pocit sounáležitosti

Odborníci zjistili, že náš mozek začne vylučovat hormony štěstí, když se cítíme být součástí nějakého celku. Vůči řečníkovi, který oslovuje své publikum v množném čísle jako MY, si posluchači začnou automaticky vytvářet pozitivní pocity.

Proto s formulací MY získáte rychle spojence, pokud chcete někoho přesvědčit o své věci. Tohle zájmeno motivuje ostatní, aby přijali vaše stanovisko za své.

PROTOŽE dodává věci na síle

Podle jedné studie toho dosáhneme mnohem více, když použijeme slovo PROTOŽE. Tak například bývá lidem, kteří se v práci snaží u kopírky předbíhat s odůvodněním: „Potřeboval bych pustit dopředu, protože musím kopírovat,“ skutečně dávána přednost častěji než těm, kteří se snaží prodrat vpřed bez vysvětlení. 

Měli bychom tedy každý požadavek začínat větou obsahující PROTOŽE. Její obsahový smysl je přitom vedlejší. Jen si vzpomeňte na hlášení při zpoždění vlaků, které je často odůvodňováno vágním: „Protože nastaly technické problémy…“ I tak vás to ale uklidní.

ilustrační snímek

NEBO přináší řešení

Neexistuje řešení konfliktů bez kompromisů a každé dobré řešení má další alternativu hodnou uvážení. Pokud si vzpomenete během probíhající diskuse na tuhle zásadu, může to vést ke skoro zázračnému obratu.

Trenéři komunikace proto doporučují nabídnout se slůvkem NEBO alternativu místo toho, abyste vše odmítali. Společné hledání kompromisu je tak v 90 procentech případů klíčem k úspěchu. Jen si to vyzkoušejte sami.

PROMIŇTE nastoluje nový pořádek

Mnoha lidem přijde zatraceně těžké přiznat sobě nebo druhým vlastní chybu. Příčinou může být jak stud, tak hrdost či vztek. Upřímné: „Opravdu mě to mrzí!“ jde přes rty jen velmi obtížně. To je velká škoda, protože omluva má silnou ozdravnou sílu. 

Dokáže napravit vztahy a vytvořit nový pořádek. A kromě toho uklidňuje svědomí a posiluje psychiku. Proto v sobě najděte dostatek odvahy k omluvě. Nic jiného neukáže tolik snahy poučit se z chyb jako upřímně míněné: „Promiňte, prosím.“

Autor:
Témata: emoce, Gent, vztah
  • Nejčtenější

Užijte si jaro zlehka. Snadné triky, díky kterým se zbavíte pár kil

Nabízíme vám pět zaručeně fungujících triků, které vám pomohou s hubnutím. Odteď už budete štíhlá a krásná. Pojďte do...

Jarní šatník znamená barvy, které vás rozzáří. Frčí pastely i neonky

Také už jste se nemohly dočkat, až vyměníte huňaté svetry a bundy za vzdušnější kousky? A víte, co je ještě skvělé na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řekněte to kabelkou. Vybírejte i podle toho, kam ji ponesete

Kabelka tvoří nezbytnou součást každého dámského outfitu. Hravě ukryje vše, co potřebuje mít její nositelka s sebou. A...

Předběhněte léto. Opálit se do bronzova můžete i doma v koupelně

S příchodem prvních slunečných paprsků se dostavuje i touha po krásném opálení. K žádoucí bronzové barvě pokožky si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší ženské slabosti: proč propadáme alkoholu nebo dokonce drogám?

Závislost je vždycky špatná věc. A hodně těžko se jí zbavuje. Napadlo vás ale, že na některé věci si ji mnohem rychleji...

Všeho moc škodí, i optimismu. Proč není od věci stát nohama na zemi

Optimismus bývá prezentován jako cesta ke štěstí, zdraví i úspěchu. Optimisté skutečně bývají zdravější a šťastnější,...

Osm sklenic vody, máslo nikdy. Pět přežitých mýtů o zdravé stravě

Slýcháte to ze všech stran. Že byste měli vypít osm sklenic vody denně, ráno začít ideálně se zeleným džusem a navečer...

Jste roztleskávačka, nebo básnířka? Povaha ukáže, jak prožíváte štěstí

Lidé jsou různí a různě také prožívají emoce. Ale každý se může naučit, jak žít šťastně. Ke kterému typu šťastlivců...

Pětice tipů, jak se jednoduše dopracovat k vysněné postavě

Vydat víc energie, než kolik jí přijmete, poskládat si správně jídelníček a hýbat se, to je alfa a omega hubnutí, bez...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...