Doporučujeme

Ne vždy se sleva vyplatí. Sedm tipů, jak ušetřit

  • 0
Každý chce chytře nakoupit a ušetřit nějakou tu korunu. Některé potraviny byste ale i přes výhodnou finanční nabídku měla nechat být.
Seženete tu i pečivo z žitné mouky (22. března 2012, Praha).

Celozrnné pečivo

Většina z nás se snaží žít zdravě. Proto se občas „plácneme přes kapsu“ a místo bílého rohlíku za dvě koruny padesát koupíme raději jeho celozrnnou verzi. Jenže i tady můžeme naletět.

Za co nejvíc utrácíme?

Podle statistik Češi nejvíce peněz vydají za bydlení. Hned na druhém místě jsou to nealkoholické nápoje (cola, limonády, minerálky nebo ovocné džusy). Dalším lákadlem pro „utráceče“ jsou různé technické novinky, které si ale většina lidí objednává na internetu, kde jsou levnější. Žádaným zbožím je i móda (oblečení, boty, sportovní prádlo), telekomunikační služby, kultura, sport či dobré jídlo v dražší restauraci. 

Ne každý tmavý rohlík, houska nebo chleba jsou totiž vyrobeny z drahé celozrnné mouky! Někteří obchodníci švindlují a klasické pšeničné pečivo dobarvují karamelem, melasou nebo praženým ječmenem.

Proto pokud vidíte na krámě celozrnný rohlík, který nestojí ani tři koruny, neberte ho! Málokterý výrobce by zlevnil zboží z drahé celozrnné mouky na pakatel.

Lepší varianta: Pravý celozrnný výrobek poznáte podle složení, vždycky musí obsahovat 80 % celozrnné mouky. Ale pozor: Pokud je na etiketě uvedená jako první bílá pšeničná mouka, jde asi také o „celozrnný padělek“.

Ošidné mohou být i pojmy celozrnný a cereální. Cereální pečivo není celozrnné! Je upečené ze směsi (bílé) pšeničné a žitné mouky a pro oko zákazníka ozvláštněné přídavkem lněných semínek nebo otrub. Chcete-li tedy získat opravdu „celozrnný originál“, počítejte s tím, že si za něj pořádně připlatíte. Slevy se na něj určitě jen tak nevztahují.

Sendvič s šunkou. Ilustrační foto.

Tavený plátkový sýr

Většinou se používá k obložení sendvičů či toastů. Skvělé na něm je, že je měkký, voňavý a každý plátek je zabalený zvlášť (takže ho nezapatláte rukama).

Výrobek má žlutou barvu, jak se očekává, ovšem s jeho výživovými hodnotami to tak slavné není. Obsahuje pouze 45 až 48 % sýra a někdy dokonce i méně, v důsledku čehož se už nedá nazvat sýrem, ale spíš alternativou mléčného výrobku.

Navíc je taveňák v plátcích vyráběný z levnějších surovin, jako je odstředěné mléko, palmový tuk a tavicí soli (fosforečnany), o nichž je známo, že mohou ve větším množství narušit tvorbu kostí.

Jaký je tedy bonus tohoto produktu? Zřejmě jeho vyšší trvanlivost a snadné použití. Ale stojí vám to za to?

Lepší varianta: Pravdou je, že tavený plátkový sýr je stejně drahý, ale méně kvalitní než třeba obyčejný eidam. Proto si raději kupte dvacet deka přírodního sýra, který vám dá spoustu vitaminů a minerálů. Sice nevydrží tolik, co plátkový taveňák, ale tělo vám za něj více poděkuje.

Tuňák v konzervě

Tuňák v oleji

Konzervy jsou fajn. Vydrží roky, jsou skladné, takže se dají použít i na výlety, ale hlavně – příprava jídla z nich nezabere skoro žádný čas. Ideální varianta pro všechny hladovce a líné (či nešikovné) kuchaře!

Pokud kupujete tuňáka v oleji, dejte si pozor. Někteří výrobci používají různé směsi rostlinných olejů, které jsou levnější, ale pro vaše zdraví riskantnější.

Řeč je například o palmojádrovém oleji, který obsahuje více nasycených mastných kyselin než třeba vepřové sádlo. Tyhle kyseliny pak zbytečně zvyšují hladinu cholesterolu v těle.

Toužíte-li po tuňákovi v oleji, určitě si vyberte konzervu, kde je jasně napsáno, v jakém druhu oleje (například olivovém či slunečnicovém) je ryba naložená.

Lepší varianta: Kupte tuňáka ve vlastní šťávě. Podle odborníků má ryba v téhle úpravě o 15 až 25 % vyšší obsah prospěšných omega 3 mastných kyselin, než když si ji koupíte v oleji.

Směs čaje a hřejivého koření roztlučená v hmoždíři může být i světlejší.

Kořenicí směsi

Je jich snad milion a můžete si vybrat podle chuti. Kořenicí směs na guláš, ryby, kuře, mleté maso či asijskou kuchyni… Stačí špetka a hned vám udělají z obyčejného jídla doslova specialitu.

Jenomže pozor! Podle odborníků má mleté koření několik „vad na kráse“. U určitých druhů koření, jako je kmín, muškátový oříšek, kardamom, hřebíček, koriandr a všechny druhy pepře, dochází časem ke změně barvy a chuti. Proto byste měli mleté koření používat maximálně rok.

Pozor si dejte i na složení kořenicích směsí, kvalitní verze by neměly obsahovat žádné stabilizátory a zvýrazňovače chutí.

Lepší varianta: Kupujte koření v celku. Vydrží vám v dobré kondici až pět let. Inspiraci na namíchání domácí kořenicí směsi najdete na internetu. Stačí, když do vyhledávače napíšete „recept na domácí kořenicí směsi“. 

Malinová bublanina

Koláč na počkání

Existují kouzelné směsi, díky nimž během chvilky vykouzlíte výborný koláč, lívance, chleba nebo palačinky. Stačí jen nasypat obsah krabice do mísy, přidat vajíčko, mléko, všechno promíchat a těsto je hotové.

Jenže málokdo z nás tuší, že kromě mouky, vaječného prášku a cukru jsou v těchto směsích i různé příchutě, stabilizátory a barviva. Když se podíváte na složení těchto sypkých polotovarů, hned vám dojde, že podobné ingredience (a je jich tam zhruba pět), byste jistě našli i ve svých domácích zásobách. Nebylo by jednodušší koláč upéct z čerstvých surovin?

Lepší varianta: Patříte-li mezi pekaře začátečníky, kupte si takzvanou „hrníčkovou kuchařku“. Nemusíte nic vážit ani přeměřovat. Všechny suroviny jsou nadávkovány na obsah jednoho jediného hrnku.

Alergie na burské oříšky je druhou nejčastější potravinovou alergií. Často jde...

Mix oříšků

Na první pohled oříškové směsi působí neodolatelně. Pokud se ale zaměříte na jejich složení, zjistíte, že většinu balíčku tvoří levné kandované ovoce nebo arašídy a dražší ořechy, jako jsou třeba mandle, kešu či para, budou v jasné menšině.

Co z toho vyplývá? Že prodejní cena za takovýhle oříškový mls je podstatně vyšší, než jak by se očekávalo.

Lepší varianta: Kupte si své oblíbené ořechy (mandle, kešu, para, arašídy, vlašáky) a smíchejte je se vším, co máte rádi, ať už jde o rozinky či jiné sušené sladké ovoce. Získáte větší množství dobrot za rozumnou cenu.

Ilustrační snímek

Mléčné „rychlovky“ ve vaničce

Od malička jsme slýchávali, že mléčné výrobky jsou zdravé. Jenže platí to i o pudincích nebo sladkých jogurtech s příchutěmi banán, jahoda, vanilka, mango či lesní ovoce? Asi těžko.

Podle nutričních terapeutů obsahují tyto mňamky spoustu cukru, zahušťovadel (škrobu, aromat) a konzervačních látek. Stejně zrádné jsou i různé snídaňové varianty pro děti s přeslazenými křupinkami, müsli či bonbonky. Tak pozor na to!

Lepší varianta: Přestože jsou chutné, kupované sladké jogurty jsou hůře stravitelné. Proto je lepší koupit si obyčejný bílý jogurt a přidat do něj čerstvé nakrájené ovoce, oříšky, müsli nebo med. Kvalitní bílý jogurt poznáte podle toho, že obsahuje mléčné kultury a bakterie. Pokud tyhle složky ve výrobku chybí, jedná se o alternativy, jako je třeba jogurtový dezert, nápoj nebo pěna.


Témata: Týdeník Tina
  • Vybrali jsme pro Vás