Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Wars and Warriors: Joan of Arc

  12:00
Johanka z Arku patřila k těm významějším historickým osobám, a díky tomu se nyní dočkává i herního zpracování v mixu strategie, akce a RPG. Jak to celé dopadlo si přečtěte v dnešní podrobné recenzi.

Wars and Warriors: Joan of Arc Wars and Warriors: Joan of Arc patřilo k celkem očekávaným projektům, k čemuž přispěly i silný herní zážitek slibující reklamní materiály. Jistou zárukou bylo i jméno Trevora Chana stojícího za firmou Enlight Software, který je sice skloňován s každou svou hrou, ale nedá se říci, že by patřil přímo mezi hvězdné designery. Vytvořil sice vynikající Capitalism i dobře hratelné Seven Kingdoms, ovšem „jen“ nadprůměrné hry Hotel Giant a Restaurant Empire napovídají, že přeci jen nepůjde o tak žhavou hvězdu prvního formátu, jak je Trevor často prezentován. Wars and Warriors vypadalo již od počátku poměrně slibně, i když se nedalo ubránit pocitu jisté přeplácanosti. Informace o hře často představovaly populární pohádku „Jak pejsek s kočičkou vařili dort“, ale zároveň vyvolávaly při představě, že by se to celé povedlo zkomponovat do jednoho celku, slastné pocity. Nedávné Spellforce ukázalo, že i na složitém konceptu založeném na mixu několika zdánlivě odlišných žánrů se dá velice pěkně stavět a právě s touto hrou má Joan of Arc jisté styčné body, i když se jedná o dvě, jak po stránce obsahu, tak i pojetí herního systému, zcela odlišné hry. Ale nechoďmeWars and Warriors: Joan of Arc okolo horké kaše, Johanka z Arku přichází s konceptem, který počítá jak s akčními, RPG i strategickými prvky, ale již fakt, že byla paralelně vyvíjena pro konzoli X-BOX nevyvolává nejslibnější dojem, který se časem jedině podtrhne.

Johanka z Arku, nebo také Panna orleánská patří k nejznámějším a především nejpopulárnějším historickým postavám středověku a je s podivem, že si jejího potenciálu herní producenti všimli až nyní, jelikož jako podklad pro hru její činy a život slouží skvěle. Svůj život prožila za anglického dobývání Francie, kdy se její panovníci bránili již na několika posledních kilometrech čtverečních vlastního území a situace rozhodně nevypadala nejlépe. Právě zde nastupuje na scénu Johanka se svým lidovým odbojem a údajným řízením přímo od Nejvyššího, aby byla za své hrdinské skutky, které mimo jiné vyústily v praktické vítězství Francie ve Stoleté válce, potupně upálena na hranici sotva se dostala z puberty. Na svůj věk toho však zvládla poměrně hodně, dá se říci i více než několik neschopných francouzských panovníků dohromady. Kdo ví, jak by bez jejího tažení dnesWars and Warriors: Joan of Arc vypadala mapa Evropy, že? Ve hře, vedle Johanky, která slouží jako hlavní hrdinka příběhového tažení, nalezneme i Joana de Metze, Bastarda z Orleans nebo vévodu z Alencornu. Děj jde prakticky od prvních dobyvatelských potyček, přes známé bitvy až k úplnému závěru. Nic příliš originálního čekat nemůžeme, ale je pravdou, že bychom něco takového ani nechtěli.

První dojem z intra a úvodního menu není vůbec špatný a dokonce vyvolává domněnku, že půjde o skutečný tříáčkový titul, a to především díky skvělé stylové hudbě, která hraje v pěkném středověkém rytmu, a jíž bych po prozkoumání pozdějších částí hry zařadil mezi největší klady Johanky vůbec. V rádoby epické kampani na vás čeká na osm misí, což na první pohled není mnoho, ale časem zjistíte, že úrovně jsou veskrze dlouhé s dynamicky se měnícími úkoly, které nějakou tu chvíli zaberou, i když na nějaký přehnaně dlouhý herní zážitek to nestačí. Šikovní hráči by měli být za nějakých deset hodinek, ne -li dříve hotovi. Úkoly jsou ještě docela variabilní, ovšem jejich splnění se takřka vždy omezuje naWars and Warriors: Joan of Arc lítou řež, ať už v akčním či strategickém módu.

Druhý jmenovaný je naneštěstí zatlačen značně do pozadí a nemá šanci konkurovat na něj zaměřeným hrám, ani třeba již zmíněnému Spellforce, kde byly komponenty, jež obsahuje i Joan of Arc mnohem lépe skloubeny. V jednoduché strategii vedete několik svých jednotek, občas i celých armád, přičemž se můžete přepnout do primárního akčního modu, což asi také uděláte, jelikož ten zde drží prim a ač rovněž nepříliš dobře provedený, nabízí přeci jen o něco více zábavy než strategicko-taktický prvek spočívající především v tom, že posíláte všechny dostupné spojenecké vojáky na nepřátelské síly. Zpočátku jde ostatně výhradně o akci a vy se musíte spolehnout na výkony Johanky a jejích oddaných parťáků. Časem přibudou nové možnosti, avšak většinu času budete pořád trávit v pohledu třetí osoby s volně rotovatelnou kamerou a ovládat nepříliš široké pohybové možnosti hlavní hrdinky. Ovládání je až trapně jednoduché, což však patří rozhodně k přednostem hry, jelikož akční interface založený na pohybových klávesách a dvouWars and Warriors: Joan of Arc tlačítkách myši se naučí i naprostí počítačoví analfabeti. K dispozici je lehký a těžký úder, jimiž budete likvidovat davy nahodile se rojících anglických protivníků. Jejich kombinací se dá docílit celkem slušného množství komb, jejichž účinná variabilita je však mizivá, tudíž je prakticky jedno, jaké používáte a jaké myšítko zrovna mačkáte. Výsledek je přibližně stejný a v případě, že máte rychlé reflexy a stačíte se zorientovat ve špatné chvíle přepínané kameře, dočkáte se vítězství. Abychom nekřivdili, k dispozici je i blok, jehož použití je však v dynamické akci, která se navíc odehrává v naprosté většině za nepřátelské přesily, spíše kontraproduktivní a celkové šance na úspěch podle mého názoru oslabuje.

Abych pořád jen nehaněl, musím prohlásit, že akce není zase až tak špatná a nabízí i docela solidní zábavné pasáže, od nichž se však skutečně nedá očekávat nic jiného než relativně zběsilé mlácení mečem, potažmo o něco taktičtější lukostřelbu, která probíhá chytřeWars and Warriors: Joan of Arc z pohledu první osoby, v níž se můžete i pohybovat. Jiné výhody než lepší zaměřování za pomoci luku to však nemá, ale i tak se jedná o příznivý element, na který se před bitevní vřavou nevyplácí zapomínat, jelikož tak můžete celkem účinně hned zpočátku oslabit protivníkovy řady. Často je sice vyžadována zcela aktuální pomoc, ovšem alespoň můžete tímto způsobem rozpoložení nepřátelských sil trochu rozptýlit, protože není nic horšího než se dostat do uzavřeného klubka anglických bojovníků, kteří zcela zběsile sekají a vám vůbec neumožní reagovat. Vyplatí se tedy držet si je alespoň trochu od těla. Zpočátku se souboje mohou zdát trochu složitější, ovšem s časem, který přinese pochopení filosofie hry, již takový názor sdílet nebudete. I tak je však obtížnost rozdělena na čtyři poměrně slušně odladěné stupně. Často, jak už jsme zmínili, nebojujete sami, ale vedle svěřených jednotek vás doprovází některý z dalších hrdinů, mezi nimiž je možné přepínat. O aktuálně neovládané se pak stará počítač, který někdy bojuje celkem obstojně, jindy je to běs a hrůza. Veskrze to druhé platí o nepřátelské umělé inteligenci, která je naprosto tupá a místy se zdá, že zaútočí jenWars and Warriors: Joan of Arc ve chvíli, když vstoupíte na určité místo a ne logicky tehdy, kdy by vás reálně mohla vidět.

Docela výrazný element tvoří RPG část hry, která je přístupná pro hrdiny, jež díky zkušenostním bodům postupují po úrovních. Zkušenosti získáváte za zabité nepřátele či splněné úkoly. V případě, že poskočíte na další level, je možné rozdělit bodíky mezi celé čtyři vlastnosti, a to síla, obrana, obratnost a vůdcovství. Každá postava má jiné předpoklady, na něž se vyplatí brát ohled. Ještě je možné vylepšovat účinnost zmíněných komb. Je potěšitelné, že se alespoň tyto RPG prvky na hře poměrně čitelně podepisují a vyplatí se jim věnovat minimálně malou pozornost. Časem se pro hlavní postavy naskytne možnost využití koně, což hratelnost jedině zpestří.

Co se týče grafického provedení, musíme bohužel šetřit superlativy, jelikož toto patří do čistého průměru. Postavy jsou překvapivě nehezké, což je jasně vidět na kostrbaté Johance a ostatní jsou na tom logicky již jen hůře.Wars and Warriors: Joan of Arc Kvalitního rozpohybování se díky málopolygonovým modelům dosáhnout nepodařilo. Prostředí jsou docela rozsáhlá, ale to provedení! Jednoduše jsou pořád stejná, v dané úrovni neexistuje žádná rozmanitost, prostě nic moc. Celkem nepochopitelně je Johanka hardwarově skutečně žravá a i na přiměřeně výkonných strojích jako je Athlon XP 2500+, 512MB RAM s Radeonem 9600 Pro nepříjemně cuká. A přitom nemá žádný důvod, vše je způsobeno spíše nedostatečným optimalizováním. Ve hře se dočkáte i dalších bugů, jejichž význam není valný, ovšem jejich přítomnost zamrzí. Na druhou stranu některé povedené efekty potěší, ovšem není jich mnoho. Zato zvuky jsou v pořádku, namluvení není špatné, ale samotné rozhovory zanechávají nepříliš chytrý dojem a jsou mizerně, bez špetky invence, napsány. O hudbě jsme již mluvili a pořád platí, že si ji budete pochvalovat.

Wars and Warriors: Joan of Arc tak nejsou úplně špatnou hrou a jistě někoho především díky zvolenému námětu zaujmout dokáží. Strategické prvky byly zřejmě díky konzolím značně redukovány a s trochou nadsázky jsou zbytečné. Akce s RPG prvky není špatná, jen moc brzy upadá do stereotypu, jenž je způsoben jak nepříliš propracovaným bojovým systémem, tak prakticky pořád stejně se chovajícími nepřáteli. Potenciál zde byl rozhodně velký, ale Trevor Chan ho nedokázal využít.

Wars and Warriors: Joan of Arc
Minimum: CPU 800, 128 MB RAM, 3D karta
Optimum: CPU 2000, 256 MB RAM, 64MB 3D karta
Multiplayer: ne
Další informace: demo / screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: Enlight Software / Take 2
Distributor v ČR: US Action
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Johanka měla velký potenciál, který byl však pohřben nepříliš nápaditým designem úrovní a celkovým, ne zrovna povedeným mixem žánrů. Na druhou stranu svým tématem a do jisté míry i příjemným a jednoduchým provedením akce s nenáročnou strategií může někoho zaujmout.
Hodnocení: (info) 55%
Autor:
Témata: Hodinky, software
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet her, na které nejraději vzpomínám

Pokračuje oblíbený seriál, který vám představí další třicítku her, které provázely životem naše...

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z milovníků umění až na nejvíce nenáviděnou firmu USA. Příběh Electronic Arts

Americká společnost Electronic Arts funguje na trhu už přes 40 let a spoustu jejích značek za tu...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Budování zábavního parku Planet Coaster 2 láká na vodní atrakce

Populární strategie Planet Coaster, v níž si hráči navrhují a provozují vlastní zábavní park, se...

Na New York opět útočí mutanti, zastavit je musí Želvy Ninja

Na loňský animák Želvy Ninja: Mutantí chaos naváže letos v říjnu mlátička Teenage Mutant Ninja...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...