Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Wars and Warriors: Joan of Arc

  12:00
Johanka z Arku patřila k těm významějším historickým osobám, a díky tomu se nyní dočkává i herního zpracování v mixu strategie, akce a RPG. Jak to celé dopadlo si přečtěte v dnešní podrobné recenzi.

Wars and Warriors: Joan of Arc Wars and Warriors: Joan of Arc patřilo k celkem očekávaným projektům, k čemuž přispěly i silný herní zážitek slibující reklamní materiály. Jistou zárukou bylo i jméno Trevora Chana stojícího za firmou Enlight Software, který je sice skloňován s každou svou hrou, ale nedá se říci, že by patřil přímo mezi hvězdné designery. Vytvořil sice vynikající Capitalism i dobře hratelné Seven Kingdoms, ovšem „jen“ nadprůměrné hry Hotel Giant a Restaurant Empire napovídají, že přeci jen nepůjde o tak žhavou hvězdu prvního formátu, jak je Trevor často prezentován. Wars and Warriors vypadalo již od počátku poměrně slibně, i když se nedalo ubránit pocitu jisté přeplácanosti. Informace o hře často představovaly populární pohádku „Jak pejsek s kočičkou vařili dort“, ale zároveň vyvolávaly při představě, že by se to celé povedlo zkomponovat do jednoho celku, slastné pocity. Nedávné Spellforce ukázalo, že i na složitém konceptu založeném na mixu několika zdánlivě odlišných žánrů se dá velice pěkně stavět a právě s touto hrou má Joan of Arc jisté styčné body, i když se jedná o dvě, jak po stránce obsahu, tak i pojetí herního systému, zcela odlišné hry. Ale nechoďmeWars and Warriors: Joan of Arc okolo horké kaše, Johanka z Arku přichází s konceptem, který počítá jak s akčními, RPG i strategickými prvky, ale již fakt, že byla paralelně vyvíjena pro konzoli X-BOX nevyvolává nejslibnější dojem, který se časem jedině podtrhne.

Johanka z Arku, nebo také Panna orleánská patří k nejznámějším a především nejpopulárnějším historickým postavám středověku a je s podivem, že si jejího potenciálu herní producenti všimli až nyní, jelikož jako podklad pro hru její činy a život slouží skvěle. Svůj život prožila za anglického dobývání Francie, kdy se její panovníci bránili již na několika posledních kilometrech čtverečních vlastního území a situace rozhodně nevypadala nejlépe. Právě zde nastupuje na scénu Johanka se svým lidovým odbojem a údajným řízením přímo od Nejvyššího, aby byla za své hrdinské skutky, které mimo jiné vyústily v praktické vítězství Francie ve Stoleté válce, potupně upálena na hranici sotva se dostala z puberty. Na svůj věk toho však zvládla poměrně hodně, dá se říci i více než několik neschopných francouzských panovníků dohromady. Kdo ví, jak by bez jejího tažení dnesWars and Warriors: Joan of Arc vypadala mapa Evropy, že? Ve hře, vedle Johanky, která slouží jako hlavní hrdinka příběhového tažení, nalezneme i Joana de Metze, Bastarda z Orleans nebo vévodu z Alencornu. Děj jde prakticky od prvních dobyvatelských potyček, přes známé bitvy až k úplnému závěru. Nic příliš originálního čekat nemůžeme, ale je pravdou, že bychom něco takového ani nechtěli.

První dojem z intra a úvodního menu není vůbec špatný a dokonce vyvolává domněnku, že půjde o skutečný tříáčkový titul, a to především díky skvělé stylové hudbě, která hraje v pěkném středověkém rytmu, a jíž bych po prozkoumání pozdějších částí hry zařadil mezi největší klady Johanky vůbec. V rádoby epické kampani na vás čeká na osm misí, což na první pohled není mnoho, ale časem zjistíte, že úrovně jsou veskrze dlouhé s dynamicky se měnícími úkoly, které nějakou tu chvíli zaberou, i když na nějaký přehnaně dlouhý herní zážitek to nestačí. Šikovní hráči by měli být za nějakých deset hodinek, ne -li dříve hotovi. Úkoly jsou ještě docela variabilní, ovšem jejich splnění se takřka vždy omezuje naWars and Warriors: Joan of Arc lítou řež, ať už v akčním či strategickém módu.

Druhý jmenovaný je naneštěstí zatlačen značně do pozadí a nemá šanci konkurovat na něj zaměřeným hrám, ani třeba již zmíněnému Spellforce, kde byly komponenty, jež obsahuje i Joan of Arc mnohem lépe skloubeny. V jednoduché strategii vedete několik svých jednotek, občas i celých armád, přičemž se můžete přepnout do primárního akčního modu, což asi také uděláte, jelikož ten zde drží prim a ač rovněž nepříliš dobře provedený, nabízí přeci jen o něco více zábavy než strategicko-taktický prvek spočívající především v tom, že posíláte všechny dostupné spojenecké vojáky na nepřátelské síly. Zpočátku jde ostatně výhradně o akci a vy se musíte spolehnout na výkony Johanky a jejích oddaných parťáků. Časem přibudou nové možnosti, avšak většinu času budete pořád trávit v pohledu třetí osoby s volně rotovatelnou kamerou a ovládat nepříliš široké pohybové možnosti hlavní hrdinky. Ovládání je až trapně jednoduché, což však patří rozhodně k přednostem hry, jelikož akční interface založený na pohybových klávesách a dvouWars and Warriors: Joan of Arc tlačítkách myši se naučí i naprostí počítačoví analfabeti. K dispozici je lehký a těžký úder, jimiž budete likvidovat davy nahodile se rojících anglických protivníků. Jejich kombinací se dá docílit celkem slušného množství komb, jejichž účinná variabilita je však mizivá, tudíž je prakticky jedno, jaké používáte a jaké myšítko zrovna mačkáte. Výsledek je přibližně stejný a v případě, že máte rychlé reflexy a stačíte se zorientovat ve špatné chvíle přepínané kameře, dočkáte se vítězství. Abychom nekřivdili, k dispozici je i blok, jehož použití je však v dynamické akci, která se navíc odehrává v naprosté většině za nepřátelské přesily, spíše kontraproduktivní a celkové šance na úspěch podle mého názoru oslabuje.

Abych pořád jen nehaněl, musím prohlásit, že akce není zase až tak špatná a nabízí i docela solidní zábavné pasáže, od nichž se však skutečně nedá očekávat nic jiného než relativně zběsilé mlácení mečem, potažmo o něco taktičtější lukostřelbu, která probíhá chytřeWars and Warriors: Joan of Arc z pohledu první osoby, v níž se můžete i pohybovat. Jiné výhody než lepší zaměřování za pomoci luku to však nemá, ale i tak se jedná o příznivý element, na který se před bitevní vřavou nevyplácí zapomínat, jelikož tak můžete celkem účinně hned zpočátku oslabit protivníkovy řady. Často je sice vyžadována zcela aktuální pomoc, ovšem alespoň můžete tímto způsobem rozpoložení nepřátelských sil trochu rozptýlit, protože není nic horšího než se dostat do uzavřeného klubka anglických bojovníků, kteří zcela zběsile sekají a vám vůbec neumožní reagovat. Vyplatí se tedy držet si je alespoň trochu od těla. Zpočátku se souboje mohou zdát trochu složitější, ovšem s časem, který přinese pochopení filosofie hry, již takový názor sdílet nebudete. I tak je však obtížnost rozdělena na čtyři poměrně slušně odladěné stupně. Často, jak už jsme zmínili, nebojujete sami, ale vedle svěřených jednotek vás doprovází některý z dalších hrdinů, mezi nimiž je možné přepínat. O aktuálně neovládané se pak stará počítač, který někdy bojuje celkem obstojně, jindy je to běs a hrůza. Veskrze to druhé platí o nepřátelské umělé inteligenci, která je naprosto tupá a místy se zdá, že zaútočí jenWars and Warriors: Joan of Arc ve chvíli, když vstoupíte na určité místo a ne logicky tehdy, kdy by vás reálně mohla vidět.

Docela výrazný element tvoří RPG část hry, která je přístupná pro hrdiny, jež díky zkušenostním bodům postupují po úrovních. Zkušenosti získáváte za zabité nepřátele či splněné úkoly. V případě, že poskočíte na další level, je možné rozdělit bodíky mezi celé čtyři vlastnosti, a to síla, obrana, obratnost a vůdcovství. Každá postava má jiné předpoklady, na něž se vyplatí brát ohled. Ještě je možné vylepšovat účinnost zmíněných komb. Je potěšitelné, že se alespoň tyto RPG prvky na hře poměrně čitelně podepisují a vyplatí se jim věnovat minimálně malou pozornost. Časem se pro hlavní postavy naskytne možnost využití koně, což hratelnost jedině zpestří.

Co se týče grafického provedení, musíme bohužel šetřit superlativy, jelikož toto patří do čistého průměru. Postavy jsou překvapivě nehezké, což je jasně vidět na kostrbaté Johance a ostatní jsou na tom logicky již jen hůře.Wars and Warriors: Joan of Arc Kvalitního rozpohybování se díky málopolygonovým modelům dosáhnout nepodařilo. Prostředí jsou docela rozsáhlá, ale to provedení! Jednoduše jsou pořád stejná, v dané úrovni neexistuje žádná rozmanitost, prostě nic moc. Celkem nepochopitelně je Johanka hardwarově skutečně žravá a i na přiměřeně výkonných strojích jako je Athlon XP 2500+, 512MB RAM s Radeonem 9600 Pro nepříjemně cuká. A přitom nemá žádný důvod, vše je způsobeno spíše nedostatečným optimalizováním. Ve hře se dočkáte i dalších bugů, jejichž význam není valný, ovšem jejich přítomnost zamrzí. Na druhou stranu některé povedené efekty potěší, ovšem není jich mnoho. Zato zvuky jsou v pořádku, namluvení není špatné, ale samotné rozhovory zanechávají nepříliš chytrý dojem a jsou mizerně, bez špetky invence, napsány. O hudbě jsme již mluvili a pořád platí, že si ji budete pochvalovat.

Wars and Warriors: Joan of Arc tak nejsou úplně špatnou hrou a jistě někoho především díky zvolenému námětu zaujmout dokáží. Strategické prvky byly zřejmě díky konzolím značně redukovány a s trochou nadsázky jsou zbytečné. Akce s RPG prvky není špatná, jen moc brzy upadá do stereotypu, jenž je způsoben jak nepříliš propracovaným bojovým systémem, tak prakticky pořád stejně se chovajícími nepřáteli. Potenciál zde byl rozhodně velký, ale Trevor Chan ho nedokázal využít.

Wars and Warriors: Joan of Arc
Minimum: CPU 800, 128 MB RAM, 3D karta
Optimum: CPU 2000, 256 MB RAM, 64MB 3D karta
Multiplayer: ne
Další informace: demo / screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: Enlight Software / Take 2
Distributor v ČR: US Action
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Johanka měla velký potenciál, který byl však pohřben nepříliš nápaditým designem úrovní a celkovým, ne zrovna povedeným mixem žánrů. Na druhou stranu svým tématem a do jisté míry i příjemným a jednoduchým provedením akce s nenáročnou strategií může někoho zaujmout.
Hodnocení: (info) 55%
Autor:
Témata: Hodinky, software
  • Nejčtenější

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Reklama na Duke Nukema vyrobená umělou inteligencí vzbudila posměch i hněv

Vydání kolekce starých dílů série stříleček o Duke Nukemovi na kapesní konzoli Evercade vzbudilo větší ohlasy, než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordman přišel po 80 hodinách o postavu z Diabla kvůli výpadku internetu

První hráč, kterému se v čerstvě vydaném Diablu 4 podařilo dosáhnout maximálního levelu postavy a jehož jméno bude...

RECENZE: Diablo 4 je temné, krvavé a zatraceně zábavné. Zatím

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se v mnoha ohledech vrací ke kořenům. Namísto zbytečných experimentů sází na léta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...