Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

This is Football 2005

  12:00
Již několik let mezi sebou na fotbalovém trávníku utkávají o titul tři největší konkurenti. Výkonnost dvou z nich jsme již letos zhodnotili, zbývá nám tedy již jen poslední do partičky. podaří se mu zvrátit trend posledních let?

This is Football 2005 Upřímně řečeno, nelze tuto dnešní recenzi začít jinak než již poněkud ošuntělým klišé o tom, že sláva fotbalů z tréninkového centra Sony už dávno není to, co bývala. Od těch dob, kdy ještě na PSone patřily hry ze série This is Football téměř až ke zlatému fondu sportovních her, uplynulo již vcelku drahně let, a TIF na své předchozí výkony tak stále tak nějak ne a ne navázat. A řekněme si to hnedle v úvodu na rovinu: letos na tom není lépe. Je na tom totiž dokonce ještě hůře než posledně. A nebojíme se ani silného prohlášení, že letošní ročník je zcela jistě ten nejhorší TIF, který kdy vyšel. Jistě, není každý den posvícení, ale to co letos předvádí letošní díl, je už docela hodně i na takové příznivce virtuálního sportování, jakými jest osazenstvo BonusWebu.

Je až s podivem, že autoři této hry nezvládli prakticky vůbec nic, ale přesto se to dá docela i hrát.

Čím vlastně vůbec začít? Netradičně třeba grafikou. Ta je již na první pohled velmi nevzhledná, člověk zdrcený zklamáním a unesený emocemi by dokonce mohl nabýt i dojmu, že je přímo odpudivá. Hráči vypadají hranatě, zubatě a všelijak jinak, jen ne tak, jak by člověk od fotbalu pro ligovou sezónu 2004/2005 čekal. Až se na mysl vkrádá myšlenka, zdali nebyla škoda vyhodit tolik peněz za licence všech hráčů a týmů, když to celé vypadá docela špatně. Pro upřesnění, stále je řeč o dění při hraní. Pokud se ale v přerušení kouknete na kteroukoliv in-game animaci, nebude situace o nic lepší. Hráči si jsou podobní víceméně This is Football 2005 pouze takříkajíc rámcově a třeba takový Honzík Kollerů tady vypadá jako nějaký řadový skinhead z příletenské knajpy, Milan Baroš jako Standa Procházka v nejlepších letech a vůbec prostě nic moc. Ale zpět na hrací plochu. Tam si nelze nevšimnout, že animace hráčů zdatně „drží krok“ s ostatními aspekty grafiky, takže pokud si tuto hru náhodou pořídíte, tak se nedivte, že hráči se při sprintu každé dva tři kroky nějak podivně zaseknou a znovu přidají do kroku. Jako kdyby byl běh všech fotbalistů animován právě jen na ty dva, tři kroky a poté se animace spustila znovu, maximálně tak v opačném gardu podle toho, kterou nohou dělá hráč první krok. Působí to dost amatérsky, a zdá se až neuvěřitelné, že zrovna toto tvůrci myslí skutečně vážně. S tím koresponduje i zobrazení prakticky jakékoliv akce, při níž se hráč dá nějakým způsobem do pohybu, nebo směr pohybu změní. Trhaná animace, nečekané pohyby hráčů, no upřímně řečeno, místy to v dnešní době vypadá opravdu jako fotbal z jiné planety. Přinejlepším ovšem nějaké vogonské.

Je až s podivem, že autoři této hry nezvládli prakticky vůbec nic, ale přesto se to dá docela i hrát. Člověk samozřejmě nesmí porovnávat s božským Pro Evo Soccerem 4 a dokonce i FIFA letos ze souboje s TIF vyjde jako ultimátní fotbalový šampión, ale v rámci fair play musíme říci, že až tak nehratelné to není. TIF totiž evidentně nabral kurs do arkádových končin, takže kdokoliv si k němu sedne, zvládne jej hrát v podstatě téměř okamžitě a i hned v prvním zápase se mu This is Football 2005 podaří vsítit nějaký ten gól. Vzhledem k tomu, že zde všechny fotbalové zákonitosti fungují tak, jak zde fungují, tedy hodně podivně, stírají se rozdíly mezi hráči, takže úplný nováček může s relativně vysokou pravděpodobností porazit hráče, který nový TIF hraje třeba už týden. V prvé řadě zde totiž záleží na hbitých prstech a jakákoliv snaha o fotbalové myšlení je zde potlačována velmi omezenými možnostmi následného provedení. Tam kde v takovém Pro Evu přihráváte míč do zcela volných prostor na křídlech, kam si pro míč doběhne váš ofenzivní záložník a následně jej načechrá do vápna, tam v TIFu 2005 jen zběsile kličkujete, víceméně lhostejno, se kterým hráčem. Hra vás k tomu nutí třeba tím, že přihrávky do běhu vypadají zhruba tak, že adresát nezůstane na místě, ale udělá tak jeden a půl kroku vpřed a zůstane stát tam. Nebo třeba tím, že centrování je jaksi neodhadnutelné, přičemž důvodem je jak nepřehlednost způsobená pokulhávajícím grafickým zpracováním, tak zpracováním samotné procedury centrování. Lepší je tedy mít balón přilepený ke kopačce a zkusit se s ním prokličkovat až někam k hranici velkého vápna a odtamtud pálit.

Všichni hráči v dané řadě prostě mají stejnou vzdálenost k brankovým čárám, takže to na hřišti v tu chvíli vypadá spíš jako na vojenské přehlídce.

This is Football 2005 A když už jsme u toho míče: jeho fyzika je „pro změnu“ vcelku špatná. Dost často se stane, že se při kutálení po trávníku v době, kdy jej zrovna nemá nikdo pod kontrolou zastaví takovou rychlostí, jako by zrovna vlítnul do pořádně hluboké kaluže, nehledě na to, že ani jeho rychlostní profil při standardní přihrávce mezi dvěma hráči po zemi rovněž není úplně bez chyb. Největší sranda ale začíná, pokud balón vykopnete do vzduchu. To vyletí vzhůru rychlostí, kterou odhadujeme tak na něco kolem druhé kosmické, pak se na delší dobu ztratí někde nahoře mimo obrazovku a jakž takž rozumnou rychlostí (spíš tedy lehce pomaleji než normálně) začne padat zpátky k trávníku. Sice nevíme, jakého výpočetního algoritmu vývojáři použili, ale jímá nás silné podezření, že pokud by bylo použito rovnic gymnaziální fyziky k popisu vrhu šikmého vzhůru, rozhodně by výsledek musel vypadat jinak.

Jedna dobrá věc

Abychom nebyli za fatální kritiky, zmíníme i jednu zajímavou věcičku, která se nám na This is Football 2005 poměrně dosti líbila. Jedná se o možnost importovat do hry svůj vlastní obličej s pomocí USB kamerky EyeToy. Funguje to následovně. Nejprve vyberete příslušnou položku v menu a poté se řídíte instrukcemi na obrazovce. Budete vyzváni abyste pomalu otočili hlavou do strany, přičemž budete samozřejmě celou dobu snímáni kamerkou. Poté z natočené videosekvence vyberete snímek, který je nejlepší při pohledu zepředu a obrázek, na němž jste nejlépe vidět z profilu. Pak strávíte nějaký čas nastavováním referenčních bodů na vaší hlavě, chvilka toho počítání a už se můžete prohánět po světových stadionech. Člověk se nemusí ani moc snažit a výsledek je hned napoprvé vcelku dosti slušný.

Co se týče hráčů, tak asi nebude nikterak neočekávané, pokud se dozvíte, že mnoho rozumu holt nepobrali. Jejich poziční hra je ostatně dalším z důvodů, proč se raději snažit utápět v nekonečných kličkách, než se snažit o kombinační hru. Prostě si nenabíhají tak, jak byste potřebovali, takže si to odtáhnete raději sami. Mimochodem, z našich vnitroredakčních kláních This is Football 2005 Česka proti Anglii vyšel jako jednoznačný král střelců Tomáš Galásek, takže je asi jasné, že nejen co do vzhledu nebyli hráči moc propracováni. A dostáváme se k dalšímu hutnému vtipu: pokud je nařízen odkop od brány, je jasně vidět, že se hráči na hřišti srovnali přesně do těch řad, jaké jsou znázorněny na diagramu hřiště při výběru strategie. Což o to, na tom by teoreticky nemělo být nic zvláštního, jenomže oni stojí vyrovnaní ve vyrovnaných řadách přesně jako na schématu. Čtyři obránci před vlastním vápnem, čtyři záložníci uprostřed a vepředu vedle sebe dva útočníci (řeč je samozřejmě o rozestavení 4-4-2). Všichni hráči v dané řadě prostě mají stejnou vzdálenost k brankovým čárám, takže to na hřišti v tu chvíli vypadá spíš jako na vojenské přehlídce.

No, nebudeme to raději už moc protahovat, letošní This is Football jsme již i tak potrápili dost. Nemůžeme si ale pomoci, letos je to prostě jednoznačně poslední místo mezi největšími fotbalovými konkurenty. A to s dost velkým odstupem. Tahle hra by s emohla hodit jedině v případě, že k vám přijede otravná tetička a vy si, abyste se s ní nemuseli bavit, někam zalezete se svojí PS2 a nebudete mít po ruce žádnou jinou hru. Jedno odpoledne se s ní strávit dá, a dá se to docela i rozumně vydržet. Rozhodně ale nestojí za koupi. Vypadá divně, hraje se divně, funguje divně. Riskujete tak, že by se vám po delším hraní mohlo udělat nějak divně.

This is Football 2005
Výrobce/Vydavatel Sony/Sony
Platforma PlayStation 2, PC
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1075 kB
Verdikt: Verdikt je dnes jednoznačný: od téhle hry ruce pryč.
Hodnocení: 55% (info)

  • Nejčtenější

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zima je tady. Poznáte hry zasypané sněhem?

Letošní zima je mimořádně teplá a pokud se chceme dosytosti vydovádět ve sněhu, musíme se uchýlit buď do zahraničí,...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...