Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

This is Football 2005

  12:00
Již několik let mezi sebou na fotbalovém trávníku utkávají o titul tři největší konkurenti. Výkonnost dvou z nich jsme již letos zhodnotili, zbývá nám tedy již jen poslední do partičky. podaří se mu zvrátit trend posledních let?

This is Football 2005 Upřímně řečeno, nelze tuto dnešní recenzi začít jinak než již poněkud ošuntělým klišé o tom, že sláva fotbalů z tréninkového centra Sony už dávno není to, co bývala. Od těch dob, kdy ještě na PSone patřily hry ze série This is Football téměř až ke zlatému fondu sportovních her, uplynulo již vcelku drahně let, a TIF na své předchozí výkony tak stále tak nějak ne a ne navázat. A řekněme si to hnedle v úvodu na rovinu: letos na tom není lépe. Je na tom totiž dokonce ještě hůře než posledně. A nebojíme se ani silného prohlášení, že letošní ročník je zcela jistě ten nejhorší TIF, který kdy vyšel. Jistě, není každý den posvícení, ale to co letos předvádí letošní díl, je už docela hodně i na takové příznivce virtuálního sportování, jakými jest osazenstvo BonusWebu.

Je až s podivem, že autoři této hry nezvládli prakticky vůbec nic, ale přesto se to dá docela i hrát.

Čím vlastně vůbec začít? Netradičně třeba grafikou. Ta je již na první pohled velmi nevzhledná, člověk zdrcený zklamáním a unesený emocemi by dokonce mohl nabýt i dojmu, že je přímo odpudivá. Hráči vypadají hranatě, zubatě a všelijak jinak, jen ne tak, jak by člověk od fotbalu pro ligovou sezónu 2004/2005 čekal. Až se na mysl vkrádá myšlenka, zdali nebyla škoda vyhodit tolik peněz za licence všech hráčů a týmů, když to celé vypadá docela špatně. Pro upřesnění, stále je řeč o dění při hraní. Pokud se ale v přerušení kouknete na kteroukoliv in-game animaci, nebude situace o nic lepší. Hráči si jsou podobní víceméně This is Football 2005 pouze takříkajíc rámcově a třeba takový Honzík Kollerů tady vypadá jako nějaký řadový skinhead z příletenské knajpy, Milan Baroš jako Standa Procházka v nejlepších letech a vůbec prostě nic moc. Ale zpět na hrací plochu. Tam si nelze nevšimnout, že animace hráčů zdatně „drží krok“ s ostatními aspekty grafiky, takže pokud si tuto hru náhodou pořídíte, tak se nedivte, že hráči se při sprintu každé dva tři kroky nějak podivně zaseknou a znovu přidají do kroku. Jako kdyby byl běh všech fotbalistů animován právě jen na ty dva, tři kroky a poté se animace spustila znovu, maximálně tak v opačném gardu podle toho, kterou nohou dělá hráč první krok. Působí to dost amatérsky, a zdá se až neuvěřitelné, že zrovna toto tvůrci myslí skutečně vážně. S tím koresponduje i zobrazení prakticky jakékoliv akce, při níž se hráč dá nějakým způsobem do pohybu, nebo směr pohybu změní. Trhaná animace, nečekané pohyby hráčů, no upřímně řečeno, místy to v dnešní době vypadá opravdu jako fotbal z jiné planety. Přinejlepším ovšem nějaké vogonské.

Je až s podivem, že autoři této hry nezvládli prakticky vůbec nic, ale přesto se to dá docela i hrát. Člověk samozřejmě nesmí porovnávat s božským Pro Evo Soccerem 4 a dokonce i FIFA letos ze souboje s TIF vyjde jako ultimátní fotbalový šampión, ale v rámci fair play musíme říci, že až tak nehratelné to není. TIF totiž evidentně nabral kurs do arkádových končin, takže kdokoliv si k němu sedne, zvládne jej hrát v podstatě téměř okamžitě a i hned v prvním zápase se mu This is Football 2005 podaří vsítit nějaký ten gól. Vzhledem k tomu, že zde všechny fotbalové zákonitosti fungují tak, jak zde fungují, tedy hodně podivně, stírají se rozdíly mezi hráči, takže úplný nováček může s relativně vysokou pravděpodobností porazit hráče, který nový TIF hraje třeba už týden. V prvé řadě zde totiž záleží na hbitých prstech a jakákoliv snaha o fotbalové myšlení je zde potlačována velmi omezenými možnostmi následného provedení. Tam kde v takovém Pro Evu přihráváte míč do zcela volných prostor na křídlech, kam si pro míč doběhne váš ofenzivní záložník a následně jej načechrá do vápna, tam v TIFu 2005 jen zběsile kličkujete, víceméně lhostejno, se kterým hráčem. Hra vás k tomu nutí třeba tím, že přihrávky do běhu vypadají zhruba tak, že adresát nezůstane na místě, ale udělá tak jeden a půl kroku vpřed a zůstane stát tam. Nebo třeba tím, že centrování je jaksi neodhadnutelné, přičemž důvodem je jak nepřehlednost způsobená pokulhávajícím grafickým zpracováním, tak zpracováním samotné procedury centrování. Lepší je tedy mít balón přilepený ke kopačce a zkusit se s ním prokličkovat až někam k hranici velkého vápna a odtamtud pálit.

Všichni hráči v dané řadě prostě mají stejnou vzdálenost k brankovým čárám, takže to na hřišti v tu chvíli vypadá spíš jako na vojenské přehlídce.

This is Football 2005 A když už jsme u toho míče: jeho fyzika je „pro změnu“ vcelku špatná. Dost často se stane, že se při kutálení po trávníku v době, kdy jej zrovna nemá nikdo pod kontrolou zastaví takovou rychlostí, jako by zrovna vlítnul do pořádně hluboké kaluže, nehledě na to, že ani jeho rychlostní profil při standardní přihrávce mezi dvěma hráči po zemi rovněž není úplně bez chyb. Největší sranda ale začíná, pokud balón vykopnete do vzduchu. To vyletí vzhůru rychlostí, kterou odhadujeme tak na něco kolem druhé kosmické, pak se na delší dobu ztratí někde nahoře mimo obrazovku a jakž takž rozumnou rychlostí (spíš tedy lehce pomaleji než normálně) začne padat zpátky k trávníku. Sice nevíme, jakého výpočetního algoritmu vývojáři použili, ale jímá nás silné podezření, že pokud by bylo použito rovnic gymnaziální fyziky k popisu vrhu šikmého vzhůru, rozhodně by výsledek musel vypadat jinak.

Jedna dobrá věc

Abychom nebyli za fatální kritiky, zmíníme i jednu zajímavou věcičku, která se nám na This is Football 2005 poměrně dosti líbila. Jedná se o možnost importovat do hry svůj vlastní obličej s pomocí USB kamerky EyeToy. Funguje to následovně. Nejprve vyberete příslušnou položku v menu a poté se řídíte instrukcemi na obrazovce. Budete vyzváni abyste pomalu otočili hlavou do strany, přičemž budete samozřejmě celou dobu snímáni kamerkou. Poté z natočené videosekvence vyberete snímek, který je nejlepší při pohledu zepředu a obrázek, na němž jste nejlépe vidět z profilu. Pak strávíte nějaký čas nastavováním referenčních bodů na vaší hlavě, chvilka toho počítání a už se můžete prohánět po světových stadionech. Člověk se nemusí ani moc snažit a výsledek je hned napoprvé vcelku dosti slušný.

Co se týče hráčů, tak asi nebude nikterak neočekávané, pokud se dozvíte, že mnoho rozumu holt nepobrali. Jejich poziční hra je ostatně dalším z důvodů, proč se raději snažit utápět v nekonečných kličkách, než se snažit o kombinační hru. Prostě si nenabíhají tak, jak byste potřebovali, takže si to odtáhnete raději sami. Mimochodem, z našich vnitroredakčních kláních This is Football 2005 Česka proti Anglii vyšel jako jednoznačný král střelců Tomáš Galásek, takže je asi jasné, že nejen co do vzhledu nebyli hráči moc propracováni. A dostáváme se k dalšímu hutnému vtipu: pokud je nařízen odkop od brány, je jasně vidět, že se hráči na hřišti srovnali přesně do těch řad, jaké jsou znázorněny na diagramu hřiště při výběru strategie. Což o to, na tom by teoreticky nemělo být nic zvláštního, jenomže oni stojí vyrovnaní ve vyrovnaných řadách přesně jako na schématu. Čtyři obránci před vlastním vápnem, čtyři záložníci uprostřed a vepředu vedle sebe dva útočníci (řeč je samozřejmě o rozestavení 4-4-2). Všichni hráči v dané řadě prostě mají stejnou vzdálenost k brankovým čárám, takže to na hřišti v tu chvíli vypadá spíš jako na vojenské přehlídce.

No, nebudeme to raději už moc protahovat, letošní This is Football jsme již i tak potrápili dost. Nemůžeme si ale pomoci, letos je to prostě jednoznačně poslední místo mezi největšími fotbalovými konkurenty. A to s dost velkým odstupem. Tahle hra by s emohla hodit jedině v případě, že k vám přijede otravná tetička a vy si, abyste se s ní nemuseli bavit, někam zalezete se svojí PS2 a nebudete mít po ruce žádnou jinou hru. Jedno odpoledne se s ní strávit dá, a dá se to docela i rozumně vydržet. Rozhodně ale nestojí za koupi. Vypadá divně, hraje se divně, funguje divně. Riskujete tak, že by se vám po delším hraní mohlo udělat nějak divně.

This is Football 2005
Výrobce/Vydavatel Sony/Sony
Platforma PlayStation 2, PC
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1075 kB
Verdikt: Verdikt je dnes jednoznačný: od téhle hry ruce pryč.
Hodnocení: 55% (info)

  • Nejčtenější

Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsmutnější herní trailer všech dob byl inspirován skutečným příběhem

Japonská společnost Nintendo láká na svůj aktuální hit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom nebývale depresivní...

Doom už funguje i v teletextu. Před dvaceti lety by to byla velká věc

Oddaný fanoušek rozběhal klasickou střílečku Doom i skrz zastaralou technologii teletextu. Dokonce ho lze nyní ovládat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Posolte šneka! Fanoušci organizují protesty proti změnám v populární hře

Fanoušci populární vojenské hry War Thunder vstoupili do otevřené války s vývojáři. I když ti z plánovaných změn na...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...