Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

This is Football 2005

  12:00
Již několik let mezi sebou na fotbalovém trávníku utkávají o titul tři největší konkurenti. Výkonnost dvou z nich jsme již letos zhodnotili, zbývá nám tedy již jen poslední do partičky. podaří se mu zvrátit trend posledních let?

This is Football 2005 Upřímně řečeno, nelze tuto dnešní recenzi začít jinak než již poněkud ošuntělým klišé o tom, že sláva fotbalů z tréninkového centra Sony už dávno není to, co bývala. Od těch dob, kdy ještě na PSone patřily hry ze série This is Football téměř až ke zlatému fondu sportovních her, uplynulo již vcelku drahně let, a TIF na své předchozí výkony tak stále tak nějak ne a ne navázat. A řekněme si to hnedle v úvodu na rovinu: letos na tom není lépe. Je na tom totiž dokonce ještě hůře než posledně. A nebojíme se ani silného prohlášení, že letošní ročník je zcela jistě ten nejhorší TIF, který kdy vyšel. Jistě, není každý den posvícení, ale to co letos předvádí letošní díl, je už docela hodně i na takové příznivce virtuálního sportování, jakými jest osazenstvo BonusWebu.

Je až s podivem, že autoři této hry nezvládli prakticky vůbec nic, ale přesto se to dá docela i hrát.

Čím vlastně vůbec začít? Netradičně třeba grafikou. Ta je již na první pohled velmi nevzhledná, člověk zdrcený zklamáním a unesený emocemi by dokonce mohl nabýt i dojmu, že je přímo odpudivá. Hráči vypadají hranatě, zubatě a všelijak jinak, jen ne tak, jak by člověk od fotbalu pro ligovou sezónu 2004/2005 čekal. Až se na mysl vkrádá myšlenka, zdali nebyla škoda vyhodit tolik peněz za licence všech hráčů a týmů, když to celé vypadá docela špatně. Pro upřesnění, stále je řeč o dění při hraní. Pokud se ale v přerušení kouknete na kteroukoliv in-game animaci, nebude situace o nic lepší. Hráči si jsou podobní víceméně This is Football 2005 pouze takříkajíc rámcově a třeba takový Honzík Kollerů tady vypadá jako nějaký řadový skinhead z příletenské knajpy, Milan Baroš jako Standa Procházka v nejlepších letech a vůbec prostě nic moc. Ale zpět na hrací plochu. Tam si nelze nevšimnout, že animace hráčů zdatně „drží krok“ s ostatními aspekty grafiky, takže pokud si tuto hru náhodou pořídíte, tak se nedivte, že hráči se při sprintu každé dva tři kroky nějak podivně zaseknou a znovu přidají do kroku. Jako kdyby byl běh všech fotbalistů animován právě jen na ty dva, tři kroky a poté se animace spustila znovu, maximálně tak v opačném gardu podle toho, kterou nohou dělá hráč první krok. Působí to dost amatérsky, a zdá se až neuvěřitelné, že zrovna toto tvůrci myslí skutečně vážně. S tím koresponduje i zobrazení prakticky jakékoliv akce, při níž se hráč dá nějakým způsobem do pohybu, nebo směr pohybu změní. Trhaná animace, nečekané pohyby hráčů, no upřímně řečeno, místy to v dnešní době vypadá opravdu jako fotbal z jiné planety. Přinejlepším ovšem nějaké vogonské.

Je až s podivem, že autoři této hry nezvládli prakticky vůbec nic, ale přesto se to dá docela i hrát. Člověk samozřejmě nesmí porovnávat s božským Pro Evo Soccerem 4 a dokonce i FIFA letos ze souboje s TIF vyjde jako ultimátní fotbalový šampión, ale v rámci fair play musíme říci, že až tak nehratelné to není. TIF totiž evidentně nabral kurs do arkádových končin, takže kdokoliv si k němu sedne, zvládne jej hrát v podstatě téměř okamžitě a i hned v prvním zápase se mu This is Football 2005 podaří vsítit nějaký ten gól. Vzhledem k tomu, že zde všechny fotbalové zákonitosti fungují tak, jak zde fungují, tedy hodně podivně, stírají se rozdíly mezi hráči, takže úplný nováček může s relativně vysokou pravděpodobností porazit hráče, který nový TIF hraje třeba už týden. V prvé řadě zde totiž záleží na hbitých prstech a jakákoliv snaha o fotbalové myšlení je zde potlačována velmi omezenými možnostmi následného provedení. Tam kde v takovém Pro Evu přihráváte míč do zcela volných prostor na křídlech, kam si pro míč doběhne váš ofenzivní záložník a následně jej načechrá do vápna, tam v TIFu 2005 jen zběsile kličkujete, víceméně lhostejno, se kterým hráčem. Hra vás k tomu nutí třeba tím, že přihrávky do běhu vypadají zhruba tak, že adresát nezůstane na místě, ale udělá tak jeden a půl kroku vpřed a zůstane stát tam. Nebo třeba tím, že centrování je jaksi neodhadnutelné, přičemž důvodem je jak nepřehlednost způsobená pokulhávajícím grafickým zpracováním, tak zpracováním samotné procedury centrování. Lepší je tedy mít balón přilepený ke kopačce a zkusit se s ním prokličkovat až někam k hranici velkého vápna a odtamtud pálit.

Všichni hráči v dané řadě prostě mají stejnou vzdálenost k brankovým čárám, takže to na hřišti v tu chvíli vypadá spíš jako na vojenské přehlídce.

This is Football 2005 A když už jsme u toho míče: jeho fyzika je „pro změnu“ vcelku špatná. Dost často se stane, že se při kutálení po trávníku v době, kdy jej zrovna nemá nikdo pod kontrolou zastaví takovou rychlostí, jako by zrovna vlítnul do pořádně hluboké kaluže, nehledě na to, že ani jeho rychlostní profil při standardní přihrávce mezi dvěma hráči po zemi rovněž není úplně bez chyb. Největší sranda ale začíná, pokud balón vykopnete do vzduchu. To vyletí vzhůru rychlostí, kterou odhadujeme tak na něco kolem druhé kosmické, pak se na delší dobu ztratí někde nahoře mimo obrazovku a jakž takž rozumnou rychlostí (spíš tedy lehce pomaleji než normálně) začne padat zpátky k trávníku. Sice nevíme, jakého výpočetního algoritmu vývojáři použili, ale jímá nás silné podezření, že pokud by bylo použito rovnic gymnaziální fyziky k popisu vrhu šikmého vzhůru, rozhodně by výsledek musel vypadat jinak.

Jedna dobrá věc

Abychom nebyli za fatální kritiky, zmíníme i jednu zajímavou věcičku, která se nám na This is Football 2005 poměrně dosti líbila. Jedná se o možnost importovat do hry svůj vlastní obličej s pomocí USB kamerky EyeToy. Funguje to následovně. Nejprve vyberete příslušnou položku v menu a poté se řídíte instrukcemi na obrazovce. Budete vyzváni abyste pomalu otočili hlavou do strany, přičemž budete samozřejmě celou dobu snímáni kamerkou. Poté z natočené videosekvence vyberete snímek, který je nejlepší při pohledu zepředu a obrázek, na němž jste nejlépe vidět z profilu. Pak strávíte nějaký čas nastavováním referenčních bodů na vaší hlavě, chvilka toho počítání a už se můžete prohánět po světových stadionech. Člověk se nemusí ani moc snažit a výsledek je hned napoprvé vcelku dosti slušný.

Co se týče hráčů, tak asi nebude nikterak neočekávané, pokud se dozvíte, že mnoho rozumu holt nepobrali. Jejich poziční hra je ostatně dalším z důvodů, proč se raději snažit utápět v nekonečných kličkách, než se snažit o kombinační hru. Prostě si nenabíhají tak, jak byste potřebovali, takže si to odtáhnete raději sami. Mimochodem, z našich vnitroredakčních kláních This is Football 2005 Česka proti Anglii vyšel jako jednoznačný král střelců Tomáš Galásek, takže je asi jasné, že nejen co do vzhledu nebyli hráči moc propracováni. A dostáváme se k dalšímu hutnému vtipu: pokud je nařízen odkop od brány, je jasně vidět, že se hráči na hřišti srovnali přesně do těch řad, jaké jsou znázorněny na diagramu hřiště při výběru strategie. Což o to, na tom by teoreticky nemělo být nic zvláštního, jenomže oni stojí vyrovnaní ve vyrovnaných řadách přesně jako na schématu. Čtyři obránci před vlastním vápnem, čtyři záložníci uprostřed a vepředu vedle sebe dva útočníci (řeč je samozřejmě o rozestavení 4-4-2). Všichni hráči v dané řadě prostě mají stejnou vzdálenost k brankovým čárám, takže to na hřišti v tu chvíli vypadá spíš jako na vojenské přehlídce.

No, nebudeme to raději už moc protahovat, letošní This is Football jsme již i tak potrápili dost. Nemůžeme si ale pomoci, letos je to prostě jednoznačně poslední místo mezi největšími fotbalovými konkurenty. A to s dost velkým odstupem. Tahle hra by s emohla hodit jedině v případě, že k vám přijede otravná tetička a vy si, abyste se s ní nemuseli bavit, někam zalezete se svojí PS2 a nebudete mít po ruce žádnou jinou hru. Jedno odpoledne se s ní strávit dá, a dá se to docela i rozumně vydržet. Rozhodně ale nestojí za koupi. Vypadá divně, hraje se divně, funguje divně. Riskujete tak, že by se vám po delším hraní mohlo udělat nějak divně.

This is Football 2005
Výrobce/Vydavatel Sony/Sony
Platforma PlayStation 2, PC
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1075 kB
Verdikt: Verdikt je dnes jednoznačný: od téhle hry ruce pryč.
Hodnocení: 55% (info)

Mohlo by vás zajímat

V druhé polovině roku 2021 vychází hned několik očekávaných herních titulů.

  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna zákona o hraní stála čínské společnosti už více než bilion korun

Nedávná změna čínského zákona, která omezuje hraní online her nezletilých na pouhé tři hodiny týdně, má pro tamní...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...